čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Plakát
© Archiv muzea



1920-2020: století čsl. ústavnosti a demokratické armády

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čech v Hradci Králové ve spolupráci s Československou obcí legionářskou a soukromými sběrateli připravilo zcela unikátní výstavu věnovanou československé branné moci ve 20. létech minulého století.

od 01.08.2020 do 11.11.2020
Autor článku: 
Lucie Peterková

Veřejnost spojuje československou armádu doby první republiky zpravidla pouze s mnichovskou krizí r. 1938. Výstava, která byla otevřena 1. srpna a potrvá do 1. listopadu 2020, si klade za cíl toto klišé poněkud rozptýlit. „Když se řekne prvorepubliková armáda, lidé si obvykle představí pouze pohraniční opevnění, ti zasvěcenější maximálně zářijovou mobilizaci 1938. Přitom to byla 20. léta, kdy naše armáda patřila ke světové špičce. O tom dnes málokdo ví. Mobilizace byla například i v roce 1921.“  uvedl k tomu doc. dr. Petr Grulich, ředitel muzea.  

S jistým zjednodušením lze říci, že čsl. armáda vznikla zákonem z března 1920 spojením bývalého rakousko-uherského vojska a útvarů čsl. legií do jednoho svazku. Vojáci bojující na frontách 1. světové války v opačných zákopech, už o rok dříve stanuli bok po boku při československo-maďarské válce o Slovensko a při čsl.-polském střetnutí o Těšínsko. Nyní definitivně splynuli v jednu armádu.

Československá armáda prošla ve 20. létech dramatickým přerodem jak personálně, tak zejména technologicky a organizačně. Svou výzbrojí a kvalitou výcviku náležela právě ve 20. létech mezi nejlepší na světě. V druhé polovině 30. let armádu čekal další přerod, ale to je již jiný příběh. Ostatně i potenciální nepřítel se mezitím změnil.

Mgr. Jan Hrubecký, kurátor výstavy k tomu dodává: „Výstava se koná u příležitosti 100. výročí návratu ruských legií do vlasti a vydání ústavy Republiky Československé z 29. února 1920. Tyto události měly nadčasový význam. Návrat legií, jež zablokováním Transsibiřské magistrály zásadně přispěly k vítězství Dohody v 1. světové válce a ústava, tehdy nepřekonaná modernitou a tolerancí, to byly základní podmínky ke vzniku nové demokratické armády.“ Výstavu proto otevírají figuríny legionáře a příslušníka domácího vojska, kteří si symbolicky podávají ruku na znamení bratrství v boji za Československo.

Výstava tedy unikátním způsobem dokumentuje poněkud zapomenuté období. Protože militarie z 20. let nejsou v čsl. muzeích, včetně Vojenského historického ústavu, obvykle ve větší míře dochovány, nebo nejsou veřejnosti dostupné, byla výstava postavena primárně ze soukromých sbírek a ze sbírek Československé obce legionářské. Včetně řady naprostých unikátů jako je například dobová dělostřelecká munice, originální kulomet Chauchat či dobové zdravotnické vybavení. V takto ucelené podobě dosud nebylo možné problematiku československé branné moci z 20. let 20. století nikde shlédnout.

V historické výstavní budově MVČ na Eliščině nábř. v Hradci Králové samozřejmě nebylo možné vystavit velkou vojenskou techniku. Výstava se proto zaměřuje zejména na vojenskou vědu, výzbroj, ale i všední den československých vojáků.

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024