středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří

Jihočeský kraj

Jihočeský kraj

Probouzení jara ve Skanzenu Horní Falce u města Nabburg × Bavorsko

HORNÍ FALCE/BAVORSKO: Pokud si naplánujete výlet do muzea v květnu 2024, rezervujte si nejlépe celé odpoledne. Louky jsou opět zelené, vše kvete a všude v areálu panuje čilý ruch... Při příjemné procházce jarní přírodou si můžete prohlédnout historické budovy, kterých zde máme více než padesát a na pastvinách se již pohybuje spousta zvířat a jejich letošní mláďata.

od 01.05.2024 do 20.05.2024
09:00 - 17:00
Autor článku: 
Petra Zeitler

V květnu pořádáme následující tématicky dny:

  • 1. květen se u muzejní hospůdky od 13 hodin bude stavět tradiční májka. To se ve skanzenu dělá zásadně ručně tzn. bez pomoci techniky. Ozdobený strom přiveze koňské spřežení na místo a kmen se pak mužskou silou staví. Pro potěšení návštěvníků bude vyhrávat dechovka z Nabburgu a kdo bude mít chuť, může si dopřát první májový taneček. Děti mohou následně vyrábět ve výtvarné dílničce motýlky z přírodních materiálů.
  • 5. května pozveme všechny milovníky zahrádkaření na Jarní trh s pestrým sortimentem sazeniček, květin a nejrůznějších zahradních dekorací. Bude se zde konat kurz roubování, burza přebytků ze zahrádek a pro děti máme na programu vyrábění dárků pro maminky.
  • 9. května se bude konat Divadelní den a ve skanzenu se představí hned několik souborů z Horní Falce. V kulise muzejních staveb uvidíte ukázky scének z nových repertoárů. Od hranic s ČR ze Schönsee to budou hry o pašerácích, z Oberviechtachu o legendárním Dr. Eisenbarthovi a z Neunburgu o husitských válkách.
  • 19. května je mezinárodní Den muzeí. Pozveme návštěvníky na expedici do přírody a následně do našeho hostince s pivnicí pod širým nebem. Zdejší pivo a  speciality rozhodně stojí za to ochutnat!
  •  20. května máme v Bavorsku svátek a navíc je Den mlýnů. Ve skanzenu je několik mlýnů na vodní pohon. Proto budou k dispozici naši průvodci, kteří podají informace v němčině o využití vodní energie v minulosti a o jejich výhodách a perspektivách v dnešní době.

Kromě těchto tématických dnů se budou v květnu konat také různé kurzy jako je mýdlovaření, kurz plstění, kovářský workshop, výtvarná dílna na mozaiky anebo oblíbený kurz sekání trávy kosou. Na kurzy se z důvodu omezeného počtu míst musí zájemci příhlásit. Ceny a podmínky jsou uvedené na našich webových stránkách.

 

Provoz: každý den od 9.00 – 18.00 h. (kromě pondělí – pokud není svátek)

Muzejní vstupenka dle ceníku

Parkovací místa jsou k dispozici zdarma

Veškeré informace o programu a provozu: www.freilandmuseum-oberpfalz.de

 

ROZMANITOST FOREM - Zdena Fibichová a Vladimír Preclík v Táboře

TÁBOR: Městská galerie v Táboře zve na výstavu ROZMANITOST FOREM, která představí výbor z díla umělecké a životní dvojice Zdeny Fibichové a Vladimíra Preclíka. Kurátorka výstavy: Dagmar Hlubučková

od 25.04.2024 do 28.07.2024
Autor článku: 
Olga Szymanská

Zdena Fibichová (1933–1991), pravnučka skladatele Zdenka Fibicha, sochařka, keramička. Mezi lety 1948–1952 studovala u sochaře a řezbáře Václava Markupa, u kterého si osvojila řemeslné a základní sochařské dovednosti. Poté pokračovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru prof. Josefa Wagnera, kde mimo budoucích sochařů: Jana Hendrycha, Olbrama Zoubka, Eva Kmentové a dalších studoval také Vladimír Preclík. Za něho se roku 1955 provdala. Po studiu se oba stali předními členy umělecké skupiny Trasa. Se skupinou v budoucích letech vystavovala. Po období let šedesátých, kdy ještě pod vlivem J. Wagnera hledala vlastní výraz, přešla od figurální plastiky k abstrakci a k přírodním motivům. Později ke komorní plastice, také k tvarům denní potřeby. Tvořila v klasických sochařských materiálech, později především v keramické hlíně, v níž ráda experimentovala. Zdena Fibichová, která zemřela v 57 letech, je řazena k nejpřednějším umělkyním české plastiky, které tvorbou přesáhly hranice sochařských forem.

 

Vladimír Preclík (1929–2008) již od prvních studií patřil k velikým talentům. Obsáhl řezbu, plastiku, malbu, literaturu. Byl předním pedagogem, organizátorem a hybatelem kulturního života, přesahujícím hranice zemí i žánrů. Vyučený řezbář, studoval na tehdy SUPŠ sochařsko-kamenické v Hořících v Podkrkonoší, poté na VŠUP u prof. Wagnera. Zde se seznámil s budoucími sochaři své generace: kromě Olbrama Zoubka s Věrou Janouškovou, Vladimírem Janouškem a dalšími. Zaujal již první samostatnou výstavou v Divadle E. F. Buriana v Praze, k níž text napsal Milan Kundera. Pokračoval portréty tehdejších osobností Česká avantgarda, na níž navázal řadou po roce 1989. V šedesátých letech se věnoval asambláži. Stál u zrodu Mezinárodního sochařského sympozia v Hořicích v Podkrkonoší (1966), které zaštiťoval do roku 2000. Realizoval řadu plastik v exteriéru. Do jeho děl se později dostaly kovové předměty, v malbě živé barvy. Vydal 14 knih: o dřevě, umění, sochařství, o životě a lidech. Od úmrtí ženy nastalo pro autora náročné období: spoluzaložil Fakultu výtvarných umění VUT v Brně, jejímž byl děkanem a působil i jako pedagog. Otevřel Muzeum V. Preclíka v Bechyni. Stál v čele novodobé Křížové cesty u Kuksu. Zemřel po dlouhé nemoci r. 2008.

 

Výstava 25. dubna–28. července 2024 / Galerie u Radnice v Táboře.

Více o výstavě a sobotních dílnách: www.galerietabor.cz/galerie-u-radnice/

 

 

Šumava Litera nadregionální

od 20.04.2024 do 18.05.2024
Autor článku: 
Zuzana Rampichová a Martin Sichinger, Spolek Šumava Litera

Šumava Litera je festival, který už desátým rokem shromažďuje a oceňuje knihy vydané o Šumavě a Bavorském lese. Tradičně se koná ve Vimperku v polovině listopadu.

Z původní víkendové akce se festival pozvolna rozrostl. Nejprve o týden přednášek a výstav konaných ve Vimperku, pak přibyly přednášky v Knihovně města Plzně, židovský festival Šalom ve Čkyni a v posledních letech se už přednášky, výstavy, výlety a další akce konají během celého roku, a to nejen na Šumavě.

A kam tedy pod záštitou Šumavy Litery můžete vyrazit v květnu? 

Ve středu 15.5. 2024 od 17 hodin, Polanova síň Knihovny města Plzně, B. Smetany 13, 2. patro

Šumavské příběhy Martina Sichingera

Tvorba Martina Sichingera a ohlédnutí za festivalovým rokem Šumavy Litery 2023

Vstup zdarma.

V sobotu 18.5. 2024 od 11 hodin, Regen (Bavorsko)

Výlet se Šumavou Literou - Festival lidové bavorské hudby Drumherum

Muzikanty obleženým městem na řece Regen nás provedou Ossi Heindl a Martin Sichinger. Sraz na náměstí v Regenu (Ringplatz) u stánku INFO (INFOSTELLE).

Vstup zdarma.

Pojištění si hrají každý účastník sám. 

Akce se konají s podporou Euregia.

O celém festivalu, nominovaných knihách i dalších akcích (jako je například již dříve avizovaný výlet Na Věnec se Šumavou Literou aneb Archeologická vycházka Pošumavím v sobotu 20. dubna 2024 v 10:15 hodin z Malenic) se můžete více dozvědět přímo na stránkách festivalu: Šumava Litera > Čtěte (sumava-litera.eu).

A kdo by chtěl dostávat aktuální informace o (bezplatných J ) akcích přímo od zdroje, nechť se neváhá zaregistrovat na webu Šumava Litera k odběru novinek.

Těšíme se s vámi na jaře na viděnou - ať už na Šumavě, v Plzni nebo v Regenu!

Výstava Znamení Svatopluka Klimeše, přednáška Po stopách Přemysla Otakara II. a komentovaná prohlídka

PÍSEK: Milí příznivci Prácheňského muze, muzejní Galerii od čtvrtka 18. dubna obsadí výstava Znamení Svatopluka Klimeše, která byla částečně inspirovaná ornitologickými sítěmi určenými k opravě a na které výtvarník v našem muzeu narazil. Autor svá ohněm propalovaná díla nainstaluje tedy přímo na sítě. Svatopluk Klimeš je malíř, kreslíř, fotograf, multimediální umělec, performer a vysokoškolský pedagog. Absolvoval AVU a dlouhá léta působil na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Výstavou, která se otevře vernisáží 18. dubna v 17 hodin, symbolicky oslaví své 80. narozeniny. V Písku nevystavuje poprvé, kolekce jeho děl zde byla prezentována v roce 2017. Klimešova díla budou k vidění do 26. května.

od 18.04.2024 do 26.05.2024
Autor článku: 
Prácheňské muzeum v Písku

Ve stejný den jako vernisáž výstavy, jen o hodinu dříve, pořádá muzeum další ze svých čtvrtečních přednášek, která nese název Po stopách Přemysla Otakara II. jižními Čechami. Otisky českého krále v dějinách města Písku a Českých Budějovic jsou všeobecně známy, ale přednášející Blanka Rozkošná bude panovníka sledovat také v dalších jihočeských městech, například ve Vodňanech, Táboře, Dolním Bukovsku či na hradech – Orlíku, Zvíkově, Újezdci, Hluboké nad Vltavou a dalších. Přednáška se koná 18. dubna v 16 hodin.

A poslední pozvání se týká druhé komentované prohlídky výstavou Betonový Písek, která připomíná osudy cementárny kdysi stojící v místech dnešního sídliště Jih. Historici Jan Kouba a Bohumír Bernášek prozradí řadu zajímavostí v pátek 19. dubna v 16 hodin. V neděli 21. dubna pak výstava končí. Pokud ji do té doby přesto nestihnete navštívit a téma vás zaujalo, zapište si termín 21. května, kdy se autoři výstavy vydají po stopách továrníka Josefa Vlka přímo do ulic města. 

Hornofalcký skanzen zve na jarní návštěvu do Bavorska!

HORNÍ FALCE: Jaro je tady a skanzen Horní Falce po zimní přestávce zahájí novou muzejní sezónu pro veřejnost. Hlavním tématem budou letos domácí zvířata. Všichni máme ke zvířatům nějaký vztah: máme je jako domácí mazlíčky, nosíme kožené boty anebo prostě rádi jíme mléčné výrobky a maso. Každý z nás má během svého života se zvířaty určitý kontakt.  Ve výstavní hale bude letos k vidění výstava Jihoněmeckých muzeí s názvem: Člověk a jeho užitková zvířata a během sezóny se bude k tématu roku konat spousta akcí.

od 17.03.2024 do 28.04.2024
09:00 - 17:00
Autor článku: 
Petra Zeitler

Na měsíce březen a duben 2024 jsme připravili: 

  • 17.03. se ve skanzenu budou vyrábět velikonoční dekorace z přírodních materiálů. Zahradnický spolek ukáže výrobu tradičních vazeb - malých svazečků, které se v katolických oblastech nechávají následně posvětit v kostele. Výrobky je možné si zde přímo zakoupit. 
  • 24.03. je Květná neděle a zaměříme se na velikonoční zvyklosti v Bavorsku a Čechách. Řemeslnice z Čech přivezou sortiment zdobených vajíček a perníků s cukrovou polevou. Bavorské kolegyně budou s dětmi barvit vajíčka přirodními barvivy, které najdete v každé domácnosti.
  • 01.04. Velikonoční pondělí nabídne procházku pro rodiny s dětmi. Na pastvinách už pobíhají první letošní mláďata – jehňátka a kůzlata. Samozřejmě i naše ostatní muzejní zvířata jako koně, krávy a drůbež už jsou v areálu k vidění.
  • 14.04. Severobavorské setkání muzikantů - půjde o tzv. „domácí muziku“. Bude se hrát na původní nástroje zvané citery a zazní krásná lidová hudba od regionálních sólistů a skupin.
  • 14.04. máme novinku pro všechny sběratele známek a pohlednic ze zdejšího regionu. V zasedací místnosti, přímo ve vstupní hale skanzenu se můžete podívat, informovat a případně také vlastní exempláře vyměnit.
  • 14.04. kdo má zájem o prohlídku muzejního depozitáře v němčině? Od 14.30h. se malá skupina návštěvníků může podívat do útrob našich sbírek. Máme zde uloženo 45.000 různých předmětů a dozvíte se o nich víc díky fundovanému komentáři. Na prohlídku je nutné se přihlásit, protože počet hostů je kvůli speciálnímu klimatu v depozitáři omezený.
  • 21.04. oslavíme společně Den Země. Půda pod nohama je základem celého života. Dává nám obživu a je prostorem pro spoustu zvířat. Zaměříme se na různé funkce půdy a co se v ní všechno děje. Program pro děti vytvořily Spolky pro ochranu ptactva a životního prostředí.
  • Od pondělí 22.04.-29.04. se bude konat Týden vody s několika naučnými okruhy pro pozvané skupiny školáků z Bavorska a Čech.
  • 28.04. je možné si prohlédnout Selské muzeum a statek Edelmannshof v obci Perschen s výkladem v němčině, ve 14.00 h. Tato akce je zdarma.

 

Provoz: každý den od 9.00 – 18.00 h. (kromě pondělí – pokud není svátek)

Muzejní vstupenka dle ceníku

Parkovací místa jsou k dispozici zdarma

Veškeré informace o programu a provozu: www.freilandmuseum-oberpfalz.de

 

Pozvání do Volyně na únorové akce

VOLYNĚ: Městské muzeum ve Volyni připravilo výstavu: OSOBNOSTI MĚSTA – JOSEF REŽNÝ

Připomenutí výročí 100 let od narození Josefa Režného (1924–2012), muzikanta s dudami i bez nich a sběratele lidových písní, vlastivědného spisovatele, prácheňského etnografa a někdejšího ředitele volyňského muzea. Výstava potrvá od 20. února až do 7. dubna 2024.

Událost na FB: www.facebook.com/events/924730582421800

sobota 24. února od 7:20 hodin, VLASTIVĚDNÝ VÝLET – NÁDRAŽÍ

MÍSTA V KRAJI – ÚJEZDEC

Kombinovaný vlastivědný výlet, nejprve vlakem do Malenic a odtud pěšky. Cestou komentáře historické i jiné. Sraz na vlakovém nádraží, vlak odjíždí v 7:29. Pěší trasa dlouhá cca 16 km.

Událost na FB: www.facebook.com/events/1765336573960543

 

Městské muzeum ve Volyni

www.muzeum-volyne.cz


 

Přednáška Nástěnné malby na Písecku II.

22.02.2024
16:00
Autor článku: 
Prácheňské muzeum v Písku

PÍSEK: Památkář Jiří Hladký přednášel v Prácheňském muzeu v lednu o nástěnných malbách na Písecku. Tento čtvrtek 22. února v 16 hodin se k tématu vrátí a dostane se tentokrát na kostely v Krči, Mirovicích či Kostelci nad Vltavou. 29. února se pak muzejní přednáška nekoná. V příloze rovněž najdete březnový program – v něm se můžete těšit na tři nové výstavy, dvě vernisáže a dvě přednášky. Všechny akce vám ještě včas připomeneme.          

Vaše Prácheňské muzeum v Písku

Umění prodat (se). Umělec ve spárech trhu 19. století

PLZEŇ: Přestože o tom knihy mnohdy mlčí, většina výtvarných umělců se musela svou tvorbou vždy mimo jiné i uživit. Devatenácté století bylo dobou, kdy se měnil vztah zadavatelů a tvůrců, nový charakter získávaly poměr publika k výtvarnému dílu i samotné tržní mechanismy.

od 01.03.2024 do 02.06.2024
10:00 - 18:00
Autor článku: 
Západočeská galerie v Plzni

Existenční zajištění nacházeli někteří umělci v živnosti, která mohla být spjata i s „neuměleckým“ podnikáním. Pracovali se vzorníky, nebránili se kopiím, multiplikaci motivů a děl, či užití nových reprodukčních technologií. Úspěšnost prodeje navíc podporovali i produkcí malých, finančně dostupnějších formátů. Kromě oblíbených krajin nebo žánrových scén naplňovali měšťanskou poptávku ryze komerčním výtvarným produktem drobné podobizny. Obživu mohla skýtat také drobná grafika: vizitky, jídelní lístky či diplomy. S rozvojem grafických technologií, především litografie, vstupoval často i renomovaný umělec do veřejného prostoru jako tvůrce plakátů a jiných reklamních poutačů.

Výstava se soustřeďuje na tři kapitoly charakteristické pro tehdejší umělecký provoz: na to, jak reklama mohla ovlivňovat umění; jak se umělecké dílo profilovalo jako reklama prostřednictvím multiplikací a reprodukcí; a konečně na to, jakými cestami (mimo veřejné zakázky, výstavy nebo sběratelství) umělec do tržního prostředí vstupoval.

Vystavena jsou díla klíčových osobností raně moderního umění, jakými byli Norbert Grund, Josef Navrátil, Václav Brožík, Vojtěch Hynais, Josef Václav Myslbek, Luděk Marold či František Kupka.

Výstava vznikla k programu 44. ročníku plzeňského mezioborového sympozia na aktuální téma Trh a kapitál v české kultuře 19. století, konaného v rámci festivalu Smetanovské dny 2024, a byla připravena ve spolupráci s Katolickou teologickou fakultou Univerzity Karlovy.

STARÁ VLTAVA - Opět ta Vltava...

PRAHA: Opět po roce již tradiční pásmo přednášek pro širokou veřejnost na téma zaniklá Vltava a život kolem ní.

Infocentrum Chotilsko / od 15:00 h (otevřeno od 14:00 h do cca 18:00 h)

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ / změna programu vyhrazena

program:

  • Vorařství a jeho cesta do UNESCO / spolek VLTAVAN Čechy
  • Vltava malovaná / PhDr. Nikolaj Savický, Ph.D.
  • Altmanovo panorama Vltavy / Mgr. Jan Pařez, Ph.D.
  • Památková péče a vltavské přehrady v době první republiky / Mgr. Martin Gaži
  • Příběhy fotografií (Vltavy) / Vojtěch Pavelčík

Všichni jste srdečně zváni!

24.02.2024
15:00 - 18:00
Autor článku: 
Vojtěch Pavelčík

Podcast Místní kultury / s Janem Jiráskem, hudebním skladatelem

ČR-ČESKÉ BUDĚJOVICE: Skladatel Jan Jirásek, držitel dvou Českých lvů za filmovou hudbu, je hostem prvního podcastu Místní kultury v roce 2024. Hudba k filmům je ale jen částí jeho tvorby, protože tento všestranný autor se věnuje i orchestrálním a sborovým skladbám a také opeře. Právě nedávná světová premiéra jeho opery Komenský v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích byla hlavním tématem rozhovoru, který vám nabízíme. Jak se Jan Jirásek dívá na spolupráci s Jihočeským divadlem, proč se nebál svěřit realizaci svého díla regionální scéně a jak se do této inscenace promítly jeho bohaté zkušenosti s filmovou hudbou? A  nakolik se skládání hudby pro film liší od operní tvorby? "Je to pořád hudba, ovšem je tam několik velkých rozdílů, " říká Jan Jirásek. "U filmu jste jeden z týmu, jste podřízen režisérovi, v dnešní době i producentovi, takže musíte vyhovět jejich přáním, se kterými někdy nesouhlasíte. V opeře mám mnohem větší svobodu."

Autor článku: 
Hana Soukupová

 

Poslouchejte nás také na:
Google Podcasts Logo Anchor.fm Logo Spotify Logo Apple Podcasts Logo Amazon Music Logo RSS Logo

Listen on Google Podcasts

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Jihočeský kraj