pátek
19. července 2019
Svátek slaví: Čeněk

Jihočeský kraj

Jihočeský kraj

Přeshraniční projekt Čech a Rakouska

ČR: Projekt Památky žijí představuje tento rok méně známé historické objekty na obou stranách hranice. Spolupracují na něm subjekty z jižních Čech, Vysočiny a Rakouska. Vedle představení méně známých míst s památkovými hodnotami, jde o spolupráci při konání kulturních akcí na vybraných objektech. 

Autor článku: 
luk

Cílem těchto snah je pak obnovit zájem a počet návštěvníků u mnohdy neprávem opomíjených lokalit a zvýšení počtu přenocování v zainteresovaných regionech.

V jižních Čechách se do projektu zapojilo 42 památek a městských památkových rezervací, partnery jsou například České Budějovice, Písek, Nové Hrady, Tábor, Slavonice, Nová Bystřice a další. Na Vysočině jde o 29 míst, mimo jiné nechybí Telč, Jihlava, Havlíčkův Brod či kláštery v Želivi či Nové Říši. V Horním Rakousku se přidaly napříkladFreistadt, zámek Weinberg, hrad Reichenstein a klášter Schlägl. Dolní Rakousy pak zastupuje 21 památek.

Vznikají také celé tematicky zaměřené přeshraniční trasy, zatím pod pracovním názvem Stezky příběhů. Jejich součástí budou nejen historická témata jako například Od hradu k hradu, Po stopách Rožmberků či dalších slavných šlechtických rodů, ale také ucelená nabídka kvalitních ubytovacích a gastronomických služeb, relaxace, pěší turistiky, cykloturistiky, adrenalinových zážitků a podobně.

Organizátorem projektu Památky žijí je jihočeská Silva Nortica, s níž spolupracují Jihočeská centrála cestovního ruchu, Národní památkový ústav a Vysočina Tourism. Na rakouské straně pak Destination Wald viertel a Mühlviertel Marken jako strategický partner.

 

Zdroj a další informace na PROPAMÁTKY

České Budějovice si nové divadlo zaslouží

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Výstavba nové divadelní budovy na Mariánském náměstí je jednou z priorit současné radniční koalice i dlouhodobého strategického plánu rozvoje města. Plán na výstavbu nového divadla ale není v Budějovicích žádnou novinkou, mluví se o něm minimálně od konce padesátých let. V roce 1962 bylo za tímto účelem dokonce zbouráno několik budov v severní části Mariánského náměstí.

Autor článku: 
luk

Stavba však byla nakonec odvolána a Jihočeské divadlo muselo dál zůstat v nevyhovujících prostorách provizorní budovy v ulici Dr. Stejskala, jež je slepencem několika budov včetně přestavěného pivovarnického skladu či dokonce věže bývalého opevnění. S nevyhovujícími prostory se navíc dlouhodobě potýká i Jihočeská filharmonie.

„Po téměř šedesáti letech oživujeme plán na budovu, která by nabídla důstojné a reprezentativní zázemí oběma institucím,“uvedl po schůzce pracovní skupiny náměstek primátora Juraj Thoma.

Prvním nutným krokem je přesný popis všech prostorových a funkčních vztahů, který divadelní a hudební provoz bude vyžadovat. ,,Tuto fázi příprav financuje Nadační fond Jihočeského divadla, který najal expertní tým německé společnosti Bühnenplanung Walter Kottke Ingenieure z Bayreuthu. Tato společnost se profesionálně věnuje navrhování divadelních a hudebních scén po celé Evropě a má za sebou jako referenci řadu moderních realizací,“ říká náměstek Thoma.

Na konci této etapy přípravy tak bude přesný návrh “stavebního programu” popisující vše, co bude muset nová budova obsáhnout a v jakých parametrech. Navíc bude i odhadem stavebních investic a následných provozních nákladů divadelní budovy. Tento dokument se poté stane podkladem pro přesnou formulaci zadání architektonické soutěže, která bude vyhlášena. ,,Je to podle mne ten správný postup, jakým se má město dobrat nové veřejné budovy,“ konstatuje náměstek Thoma s tím, že tato etapa příprav by měla být hotová už v druhém pololetí letošního roku.

 

ZDROJ

Nová výstava v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci

JINDŘICHŮV HRADEC: Muzeum fotografie a moderních obrazových médií zve na vernisáž výstavy Antonín Kratochvíl – Moskevské noci & portréty osobností, která proběhne za účasti autora fotografií světoznámého Antonína Kratochvíla. Výstava, již uvede režisér, kameraman a fotograf Jaroslav Brabec a novinářka a fotografka Lenka Klicperová, potrvá do 30. 12. 2019.

 

od 19.07.2019 do 30.12.2019
17:00
Autor článku: 
jal

Muzeum fotografie

a moderních obrazových médií, o. p. s.

Kostelní 20/I – jezuitská kolej

377 01 Jindřichův Hradec

tel. +420 384 361 761

www.mfmom.cz

MFMOM zve na Kolasice

JINDŘICHŮV HRADEC: Dovolujeme si Vás pozvat ve čtvrtek 11. července 2019 v 17.00 hodin do Muzea fotografie a moderních obrazových médií na vernisáž výstavy Kolasice, představující tvorbu studentky AVU v Praze Hany Sommerové a studentky UMPRUM v Praze Elišky Hanušové jako ukázku přesahu médií, obsahově zaměřenou na téma krajiny a enviromentu. Potrvá do 25. 8. 2019.   

od 12.07.2019 do 25.08.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Společná výstava Hany Sommerové a Elišky Hanušové je průřezem prací z posledního roku. Hana a Eliška se důvěrně znají, často tvoří a vystupují jako autorská dvojice. KOLASICE přináší konfrontaci jejich individuální tvorby. Při výběru se autorky zaměřily na pátrání po jednotných zárodcích v jejich produkci, které pak převádějí do vlastních médií.

Zdroj: PhDr. Eva Florová, Ph.D.

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií, o. p. s.

Kostelní 20/I – jezuitská kolej

377 01 Jindřichův Hradec

www.mfmom.cz

První prázdninové pozvání Prácheňského muzea v Písku

PÍSEK, PROTIVÍN: Na středu 10. července se v Památníku města Protivína chystá vernisáž výstavy Svatopluka Klimeše VE VZDUCHU - VE VODĚ. Umělec, který tvoří v Praze a v Protivíně, vzdá svým dílem poctu protivínskému kolegovi z výtvarné branže – Jiřímu Kolářovi. Druhou akcí je putování po stopách Václava Špály v síních Prácheňského muzea. Vyprávět o mistrových obrazech a místech, kde tvořil, budou kurátoři Martina Měřičková a Jan Kouba přímo v Malých výstavních síních a v Galerii muzea.

od 10.07.2019 do 11.07.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Na středu 10. července se v Památníku města Protivína chystá vernisáž výstavy Svatopluka Klimeše VE VZDUCHU - VE VODĚ. Umělec, který tvoří v Praze a v Protivíně, vzdá svým dílem poctu protivínskému kolegovi z výtvarné branže – Jiřímu Kolářovi. Výtvarník, který se nedávno představil i v Písku, uvede své obrazy od 16 hodin, výstava pak začíná den poté a potrvá až do konce protivínské muzejní sezóny – do 31. října.

Zároveň připomínáme, že již jen posledních pár dní zbývá do ukončení výstavy Staré domy protivínské, přehlídka starých protivínských fotografií potrvá pouze do neděle 7. července.  

Druhou akcí je putování po stopách Václava Špály v síních Prácheňského muzea. Vyprávět o mistrových obrazech a místech, kde tvořil, budou kurátoři Martina Měřičková a Jan Kouba přímo v Malých výstavních síních a v Galerii muzea. Akce se koná ve čtvrtek 11. července od 16 hodin, sraz na pokladně.

Zdroj:

www.prachenskemuzeum.cz

www.facebook.com/pmpisek/

 

ŠVECOVÁ, BODZEVIČ DOUBRAVOVÁ, NOVÁK / KRESBY A MALBY Z LET 2017-2019

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Ve čtvrtek 27. června 2019 od 17:00 hod. budou vernisáží slavnostně zahájeny dvě výstavy Petra Švecová a Radka Bodzevič Doubravová a Vladimír Novák / kresby a malby z let 2017-2019.

od 27.06.2019 do 01.09.2019
17:00
Autor článku: 
TZ/klapka

První výstava představuje dvě absolventky pražské akademie výtvarných umění, které svojí tvorbou tematizují abstraktní i reálné krajiny. Zatímco Petra Švecová řeší především meditativní rovinu a možnosti samotné malby, tak pro Radku Bodzevič Doubravovou je krajina prostorem, v němž rezonuje absurdita i přirozenost lidského života. Druhá výstava představí současnou tvorbu Vladimíra Nováka, jenž završuje malířovo celoživotní úsilí o rehabilitaci obrazu jako magické stopy zápasu člověka o svůj příběh, o svou zkušenost, o naději a důstojnost. Jde o cyklus obrazů malovaných olejem a akrylem na plátně, s využitím konfrontací náhodných a záměrně tvořených skvrn a razantně vedených tahů štětce.

 

Výstavy jsou připravovány v rámci projektu „Alšovka hostuje v Mariánské.“

 

začátek vernisáže: 27. 6. 2019 v 17:00 hodin
místo konání: Galerie Mariánská, Pražská třída 1, 370 04 České Budějovice

konání výstav: 28. 6. – 1. 9. 2019 / út – pá 10:00 – 17:00 hod. / so – ne 12:00 – 17:00 hod.

facebook: https://www.facebook.com/alsova.galerie

 

Muzeum pomáhá zvýšit povědomí o venkovském životě

BESEDNICE: Evropské dotace pomohly v regionech vybudovat nejrůznější venkovská muzea. To je i případ Muzea venkovského života v Besednici na Českobudějovicku, které prezentuje historické pomůcky a techniky používané v zemědělství od začátku 20. století do období socialismu. Je umístěno v rozsáhlém podkroví objektu bývalého zemědělského družstva a dnešní Farmy Besednice.

Autor článku: 
luk

Bylo vybudováno před pěti lety s finanční podporou z Regionálního operačního programu Jihozápad ve výši takřka 4 milionů korun.

„Smyslem projektu bylo zřízení a otevření Muzea venkovského života v obci Besednice, a tím i zpřístupnění dosud neveřejných exponátů. Příjemce dotace vlastnil velké množství zemědělských strojů, drobného ručního nářadí a dalších historických zajímavých exponátů, které nebyly v jednom seskupení a nebyly veřejně přístupné. Chtěl, aby se široká veřejnost mohla seznámit s dříve používanou zemědělskou technikou a dalšími historickými předměty spojenými s životem našich předků na venkově. Pro umístění muzea však neměl vhodné prostory. Ty byly v rámci projektu zajištěny rekonstrukcí podkrovních prostor dříve využívané hospodářské budovy,“ uvedla ředitelka Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Michaela Šímová. 

Vybudování Muzea venkovského života pomohlo zvýšit kulturní atraktivitu regionu a podpořit cestovní ruch. „Tento počin výborně využívá náš kulturně historický potenciál. Muzeum pomáhá zvýšit povědomí o venkovském životě a historii zemědělského hospodaření,“ řekl vicehejtman Jihočeského kraje Josef Knot.

 

ZDROJ

Divadelní Piknik Volyně rovná se divadelně letní dovolená

VOLYNĚ: Divadelní Piknik Volyně v termínu 28. 6. – 6. 7.  nabídne 23 nejlepších činoherních a hudebních inscenací letošní sezóny. Diváci se mohou těšit i na bohatý doprovodný program, rozmanitou nabídku workshopů a chybět nebude ani prostor pro relaxaci třeba na prvorepublikové plovárně.

od 28.06.2019 do 06.07.2019
Autor článku: 
Josef Dušek

Hlavní program je letos nabitý především současnou českou dramatikou, Diváci se mohou těšit na kus Petra Kolečka Kauza Médeia, se kterou se představí Divadlo Exil. Hru Tomáše Svobody Srnky zahraje Divadelní studio D3 Karlovy Vary. Novinkou na nejen amatérských jevištích je humorem nabitý  Projekt N.A.D.Ě.Ž.D.A Tomáše Kovandy, nazkoušelo ho divadlo K.V.A.S. Karviná. Vůni třešňového dýmu Kateřiny Rudčenkové na jeviště převedlo Divadlo Prkno Veverská Bítýška. Nízkotučný život Viliama Klimáčka zas Kefírová sekta Louny. Program obohatí i dvě hry nedávno zesnulého Františka Zborníka a to Skřivani už jen v Shakespearovi a O 14 dní dříve aneb Svoboda nadvakrát. 

Dále nebude chybět ani autorské zpracování klasických děl. Hned dvě divadla se rozhodla autorsky vložit do dramatického skvostu bratří Mrštíků, Maryši. Divadýlko na dlani Mladá Boleslav uvede inscenaci Vávra aneb Všechno, co jste chtěli vědět o Maryše a báli jste se Mrštíků zeptataDivadlo Maškara Praha pak inscenaci Tohle není Maryša. K vidění bude i aktualizovaná verze tragédie W. ShakespearaRomeo a Julie v podání DS Břetislav z Břeclavi. Pro zájemce jsou připraveny workshopy Hudba v inscenaci (lektor Tomáš Alferi), Herec – režisér / prostor - text(lektor Štěpán Pácl), Jevištní řeč (lektorka Eva Spoustová) a Kurz praktické režie (lektoři Milan Schejbal a Luděk Horký). Dále otevíráme semináře pro celé divadelní soubory šité přímo na míru jejich potřebám. Účastníci se mohou těšit na PIQUE-NIQUE QUIZ – celopřehlídkovou soutěž pro diváky o piknikový koš, na BURKE CUP – soutěž (nejen) divadelních týmů o pobyt na příštím ročníku zdarma a již tradiční noční opékání buřtů a všudypřítomné buchty pana Tichého. Během festivalu budou k jednotlivým inscenacím probíhat diskusní fóra. V lektorském sboru zasednou Jana Slouková (dramaturgyně), Adam Doležal (režisér), Jaromír Hruška (režisér) a Michal Zahálka (divadelní teoretik a dramaturg).

 

Přehlídka se koná pod záštitou ministra kultury Antonína Staňka. Celostátní přehlídku z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury pořádá Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, jeho útvar ARTAMA, ve spolupráci s městem Volyně, Volyňskou kulturou a DS PIKI Volyně. Finanční prostředky poskytlo Ministerstvo kultury a Město Volyně.

Více informací naleznete na www.divadelnipiknik.cz.

33. ročník Slavností pětilisté růže

ČESKÝ KRUMLOV: Slavnosti pětilisté růže jsou městskou historickou slavností, situovanou do doby panování šlechtického rodu Rožmberků, převážně pak Posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka z Rožmberka. Scénáře jednotlivých ročníků slavností vychází z významných výročí města Český Krumlov a konkrétních dějinných událostí spjatých s rodem Rožmberků a tímto městem.

od 21.06.2019 do 23.06.2019
Autor článku: 
luk

Téma: Renesanční kratochvíle aneb Setkání na Krumlově v létě L.P. 1589
V roce 1589 jsou Poslední Rožmberkové důstojnými a moudrými padesátníky. Za svůj život měli několik svárů, které svou moudrostí překonali, ale nyní je roztržka obou bratrů vážná. Sestra Eva z Rožmberka zprostředkuje jejich setkání v létě 1589. Letošní ročník je poctou všem ženám rožmberského rodu.

Hlavními body programu jsou historické průvody z období gotiky a renesance, ve kterých účinkuje přes 700 osob, rytířský turnaj „Turnaj růží“, připomínající legendu Dělení růží, Živé šachy s živými figurami na šachovnici 12 x 12 metrů, historický trh na zámku Český Krumlov s více jak 130 stánky dobového tovaru a ukázkami historických řemesel, slavnostní ohňostroj nad městem, dobové hry pro děti i dospělé a další historické programy, hudba, divadlo, historický tanec, historický šerm, kejklíři a jokulátoři, fakíři a ohňové show. V průběhu tří dnů slavností proběhne téměř 150 vystoupení a programů na deseti scénách v historickém centru města.

Slavnosti pětilisté růže každoročně navštíví více jak dvacet tisíc návštěvníků. Od roku 1990 do roku 2016 navštívilo slavnosti přes 450 tisíc návštěvníků.

Slavnosti pětilisté růže byly oceněny cenou Akce roku 2010 v České republice v soutěži Kudy z nudy, pořádanou agenturou Czech Tourism. Slavnosti pořádá Město Český KrumlovMěstské divadlo Český Krumlov a Českokrumlovský rozvojový fond.

Na těchto stránkách najdete aktuální základní informace k aktuálnímu ročníku a další informace pro vaši pohodlnou návštěvu této výjimečné akce.

 

ZDROJ

 

Festival studentských filmů Biák

JINDŘICHŮV HRADEC: Muzeum fotografie a moderních obrazových médií zve na festival studentských filmů Biák, který v předchozích dvou letech probíhal v objektu místního gymnázia.

22.06.2019
Autor článku: 
Eva Florová

Letos jej připravilo muzeum ve spolupráci se studentkami Akademie výtvarných umění v Praze Hanou Sommerovou a Evou Hřebíkovou, organizátorkami proběhlých ročníků, jejichž myšlenku takto podpořilo. Na programu bude promítání prací studentů středních a vysokých uměleckých škol, zahrnujících i animované filmy pro děti, módní přehlídka a koncert dvou kapel. 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Jihočeský kraj