neděle
19. května 2019
Svátek slaví: Ivo

Jihočeský kraj

Jihočeský kraj

Kreslené vtipy Jaroslava Kerlese v českobudějovické Galerii Hrozen

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Českobudějovická Galerie Hrozen zve od 21. května 2019 na výstavu kreslíře Jaroslava Kerlese - Kreslené vtipy.  Výstava připravená k nedožitým 80. narozeninám je stručným průřezem celoživotní tvorbou populárního autora.

od 21.05.2019 do 11.06.2019
Autor článku: 
Galerie Hrozen

Jaroslav Kerles (1939– 2014) byl český výtvarník, karikaturista a ilustrátor, dlouholetý spolupracovník humoristického časopisu Dikobraz. Byl jihočeským patriotem - ačkoli se narodil v Praze, celý život strávil na jihu Čech v Českých Budějovicích. Je autorem zhruba tisícovky kreslených vtipů, z nichž řada se stala součástí „zlatého fondu“ české karikatury. Ilustroval desítky knih pro děti i dospělé, vystavoval doma i v zahraničí.

Jaroslav Kerles patří k výtvarníkům, jejichž nezaměnitelný styl bytostně souvisí s jejich způsobem života a životní filozofií. Tak, jak žil, tak také kreslil a maloval. Sám přiznával, že typicky kerlesovské postavičky a osobitý humor vycházejí z jeho častých pěších či cyklistických výletů po jižních Čechách. Velkou oporou mu byla jeho rodina, z jejíž iniciativy je výstava v Galerii Hrozen připravena.

Majitel Galerie Hrozen grafik a karikaturista Václav Johanus se s Jaroslavem Kerlesem znal od konce 60. let: „Začali jsme se potkávat jako kreslíři na stránkách nejdříve Jihočeské pravdy a později v Dikobrazu. V sedmdesátých letech jsme se také pravidelně účastnili pracovních setkání karikaturistů v Jihočeských papírnách ve Větřní u Českého Krumlova - v přátelské tvůrčí atmosféře se tu sešly osobnosti, které se pak potkávaly v redakcích a na stránkách českých novin, časopisů nebo humoristických příloh více než pětačtyřicet let (Jiránek, Barták, Daniel, Hrubý, Juřena, Kerles, Renčín, Johanus, Slíva, Zábranský, Šalamoun). Jarda si v krátké době vytvořil osobitou lidovou figurku, která zaujala, a velký okruh diváků ji přijal za svou. Znal jsem ho především jako vtipného oblíbeného společníka a současně jako skromného tvůrce,“ vzpomíná Václav Johanus.

Galerie Hrozen, v níž se výstava koná, se zaměřuje na prezentaci tvorby předních grafiků, ilustrátorů, grafických designérů a karikaturistů od šedesátých let po současnost. Jaroslav Kerles je dalším z řady vystavujících kreslířů-humoristů, kteří se zde v průběhu dvacetileté historie galerie představili – například Born, Barták, Jiránek, Renčín, Slíva, Holý, Johanus, Pálka, Matuška, Hrubý a další karikaturisté. „Galerie každoročně věnuje prostor také významným jihočeským autorům, osobnostem, jejichž tvorba přesáhla hranice nejenom regionu. Připravovaná výstava Jaroslava Kerlese k nedožitým 80. narozeninám, která bude zahájena 21. května od 17 hodin, je toho jasným důkazem,“ zve majitel Galerie Hrozen Václav Johanus.

Hlavními partnery akce jsou Budějovický Budvar, EON a Jihočeská centrála cestovního ruchu. Partnery výstavy jsou Repam, Flop, Madeta a S2 Studio.

Více informací o autorovi na www.jaroslavkerles.cz

 

 

JAROSLAV KERLES - KRESLENÉ VTIPY

VÝSTAVA K NEDOŽITÝM 80. NAROZENINÁM POPULÁRNÍHO KRESLÍŘE                             

Galerie Hrozen / Hroznová 312/22 České Budějovice

Termín výstavy 21. 5.  - 11. 6. 2019 / Zahájení 21. 5. v 17 hodin / Úvodní slovo Stanislav Kahuda          

                                                                   

Zdroj Galerie Hrozen

Prácheňské muzeum v květnu

PÍSEK: V Písku proběhne 15. května jednodenní konference Minulost a budoucnost textilního průmyslu – Waldviertel a Jižní Čechy zaměřená na historii textilního průmyslu. Začíná v 10 hodin v přednáškovém sále Prácheňského muzea.

od 15.05.2019 do 24.05.2019
10:00
Autor článku: 
TZ/klapka

Na konferenci se mohou přihlásit zájemci o dějiny módy a textilních oborů z řad široké veřejnosti, a to nejpozději den před začátkem akce na pokladně muzea. Rezervace je v tomto případě nutná a kapacita omezená.

Více k programu zde: http://www.textilstrasse.at/, simultánní překlad je zajištěn. Konference je podporována z programu INTERREG V-A Rakousko-Česká republika a je spolufinancována NÖ.Regional.

22. května v 17 hodin bude navíc v Prácheňském muzeu představena kniha o národním podniku Jitex s názvem Jitex 70.    

Závěrem května, 24. května, se bude konat muzejní noc a bude – jak taky jinak - ve znamení pletené módy.

Šrámkův Písek

PÍSEK: Ve dnech 24.–26. května se uskuteční 58. celostátní přehlídka experimentujícího divadla Šrámkův Písek 2019. Přehlídka se bude konat v Divadle Pod čarou, Divadle Fráni Šrámka, Centru kultury města Písku a na dalších místech města.

Autor článku: 
Josef Dušek

Šrámkův Písek je koncipován jako celostátní přehlídka neprofesionálních divadelních souborů, které využívají experimentální a alternativní postupy na pomezí divadla a dalších uměleckých druhů. Hlavními cíli přehlídky jsou dialog, vzájemná inspirace a otevření hranic mezi různými metodami a formami práce v divadelních souborech. Přehlídka nemá věkové ani žánrové omezení – pouze není určena dětským souborům do patnácti let. Celostátní přehlídce předcházejí krajské postupové přehlídky. Vzdělávací část přehlídky je realizována samostatně v termínu od 16. do 25. srpna jako Setkání mladých amatérských divadelníků v Šumperku  S.M.A.D. 2019.

V letošním roce se uskutečnilo 12 postupových krajských přehlídek, ze kterých bylo do programu celostátní přehlídky vybráno 13 nejzajímavějších inscenací amatérskýchsouborů z celé republiky. V Písku se představí tyto soubory: Ojebad, Praha; Inverze a Tvoje Bába, Most; Děvčátko a slečny, Jaroměř; Bílá Holubice, Ostrava; Kufr a Kohout, Štramberk; D.R.E.D.; LÁHOR/Soundsystem; VTAHU, Brno; Teď, nádech, a leť, Pardubice; JAMka – drumka, Svitavy; Mrož v krabici, Plzeň a Dočasně pevný spolek, Svitavy.

Přehlídky se zúčastní přibližně 150 účastníků včetně členů souborů, pozorovatelů, lektorů a dalších hostů. Všechna představení budou hodnocena ve čtyřech veřejných diskusích lektorským sborem, jehož členy budou Sylva Vůjtková, Vladimír Hulec, Tomáš Jarkovský, Petr Váša a Tomáš Žižka.

V sobotu 26. května bude v Palackého sadech probíhat doprovodný program Šrámkův Písek – Písku, který je určen široké veřejnosti. Pro děti připraví DDM Písek dopolední tvůrčí dílny, malým divákům jsou určeny i dvě pohádky Divadla Studna. K vidění bude žonglérský ateliér, úžasný svět her a animace na chůdách téhož souboru. Odpoledne se návštěvníci mohou těšit na taneční vystoupení písecké skupiny T - Dance, ukázky soubojů se zbraněmidětí z kroužku scénického šermu při DDM Písek, koncert skupiny Jakofakt?a již tradičně na Divadelní skupinu Kámo, nahoď, Písek.

Celostátní přehlídka Šrámkův Písek se koná z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury a města Písku, pod záštitou Antonína Staňka, ministra kultury, a Evy Vanžurové, starostky města Písku, pořádá ji NIPOS-ARTAMA ve spolupráci s Centrem kultury města Písek, Divadlem Pod čarou Písek a Společností Amatérské divadlo a svět, z. s. Akce se připojuje k Týdnu uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby (www.amaterskatvorba.cz).

Více informací naleznete na: https://blog.sramkuvpisek.cz/; https://www.nipos.cz/?p=36221

 

 

 

ZUŠ open se představuje i v budově Krajského úřadu Jihočeského kraje

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Děti žijí uměním. Takové je motto třetího ročníku celostátního happeningu základních uměleckých škol. Jeho součástí je i výstava v prostorách hlavní budovy krajského úřadu, kde se představí 16 jihočeských ZUŠek. Děti zde prezentují všechny aktivity svých škol. 

od 31.05.2019 do 30.06.2019
Autor článku: 
luk
 
K vidění budou výtvarné práce malých umělců, ale i neobvyklé masopustní masky nebo loutky. Výstavu doplní například i texty a fotografie, které zachycují výjimečné úspěchy či akce, spolupráce s městy i s dalšími organizacemi. Výstavu je možné zhlédnout v hlavní budově krajského úřadu až do konce června.   

„Chtěl bych všem ZUŠkám poděkovat a popřát, aby neměli nouzi o talentované žáky a potvrdilo se tak, že jsme kulturní národ,“ popřál v rámci slavnostní vernisáže náměstek hejtmanky pro oblast kultury Pavel Hroch.  

Veškeré informace o akci, kterou zaštítila a podpořila také hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská, naleznete zde: ZUŠ Open - tisková zpráva (.docx - 799.64 KB)

 

Na Linec se valí jihočeská zážitková vlna

LINEC: Od čtvrtka 16. do soboty 18. května se celé centrum hornorakouského hlavního města ocitne v záplavě jihočeské gastronomie, potravinářství, řemesel, tradic, umění, architektury, kultury a turistických možností. Hauptplatz, Landstraße, Promenade i Martin Luther Platz nabídne návštěvníkům celkem 90 vystavovatelů z jihu Čech.

od 16.05.2019 do 18.05.2019
Autor článku: 
luk
 
Inspirací ke vzniku projektu Südböhmen zu Gast in Linz - Jižní Čechy hostem v Linci z dílny Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) byl přetrvávající paradox. Přestože Hornorakušané mají jižní Čechy doslova na dosah ruky, mezi jejich nejčastější návštěvníky rozhodně nepatří.

„A to bychom chtěli změnit, protože máme co nabídnout. Hlavním cílem projektu je ukázat našim jižním sousedům, jak obrovský a atraktivní turistický potenciál mají na dosah ruky, kousek za hranicemi v jižních Čechách. S Rakušany jsme těsně spjati historicky, asi není třeba připomínat, že první koněspřežní železnice na evropském kontinentu směřovala z Českých Budějovic právě do Lince,“ uvedla hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Podle ředitele JCCR Jaromíra Poláška se Rakušané, na rozdíl třeba od návštěvníků z Německa, raději ubytují u hranic v Rakousku a do Česka vyrážejí jen na jednodenní výlety. To potvrzují i data Českého statistického úřadu, z nichž vyplývá, že v počtu přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních na jihu Čech loni obsadili Rakušané čtvrté místo pomyslného žebříčku za Němci, Číňany a Holanďany. 

„Myslím si, že hlavní příčinou je zřejmě někdejší Železná opona, která jižní Čechy od horního Rakouska neprodyšně oddělila na celá desetiletí. Rakušané tak přes těsné sousedství nevědí, co je u nás čeká. A tak jim to musíme ukázat. Jak jihočeskou vesnici a přírodu, tak dobré jídlo a pití. Na tři dny tak obsadíme Linec jižními Čechami, od tradičních nabídek až po současné novinky, které osloví i mladé lidi,“ konstatoval Polášek.

17. května dopoledne se uskuteční také B2B seminář pro rakouské touroperátory a novináře. V krásných prostorách Redoutensäle proběhne prezentace regionu jižní Čechy, Jihočeského letiště České Budějovice, turistických oblastí a jejich partnerů. „Budou představeny novinky z našeho regionu a po skončení prezentací dostanou touroperátoři možnost se osobně setkat se zástupci turistických oblastí a dozvědět se podrobnosti o připravovaných akcích, aktuální nabídce a zakomponovat je do nabídek pro své klienty,“ dodala manažerka marketingu JCCR Jana Píchová.

Hlavní město Horních Rakous má 198 tisíc obyvatel a dalších více než 100 tisíc do něho denně dojíždí. V celé jeho aglomeraci žije na čtvrt miliónu obyvatel. Jihočeský kraj nyní na tři dny obsadí nejatraktivnější lokality lineckého centra. 

Vedoucí oddělení blízkých trhů JCCR Ondřej Flemr v této souvislosti prozradil, že Hauptplatz, hlavní náměstí v Linci, kterému bude dominovat stan Budějovického Budvaru, se v průběhu akce dočasně promění v pravou jihočeskou vesnici s návsí lemovanou tradičními stavbami ve stylu selského baroka. Návštěvníci zde ochutnají tradiční kuchyni, pivo i další nápoje a shlédnou ukázky lidových řemesel. Na hlavním pódiu vystoupí jihočeské folklorní soubory a proběhne kuchařská show.

 

Zdroj a další infromace ZDE

16. MIROTICKÉ SETKÁNÍ LOUTEK A HUDBY

MIROTICE: Rodinný festival na ostrově v jihočeských Miroticích letos zažije velkou změnu - termín jeho konání se přesouvá ze srpna už na červen. Tradiční festival mění termín, ale svojí tvář nezmění. Fanoušci divadla, hudby a všemožných uměleckých a sportovních aktivit si opět přijdou na své. A kdo letos dospělákům zařídí návrat do dětských let? Bude se o to snažit fenomenální Divadlo VÍTI MARČÍKA, Divadlo TOY MACHINE, BILBO COMPAGNIE, z hudební nabídky např. STO ZVÍŘAT, LAURA A JEJÍ TYGŘI, PESHATA...

od 14.06.2019 do 15.06.2019
13:00
Autor článku: 
TZ/ika

Pohádkový ostrov v jihočeských Miroticích letos ožije již 14. a 15. ČERVNA!

Tuto zásadní informaci oznámil na začátku roku Ladislav Loisa Tomeš, zakladatel a impresário festivalu. Sdělil, že zásadním důvodem změny termínu je jeho vytížení v zaměstnání. Práce lodního kapitána je v současné době časově náročná, proto nemůže dále tvořit festival o prázdninách. Věří, že nový termín bude pro festival šťastný.

Tradiční festival mění termín, ale svojí tvář nezmění. Fanoušci divadla, hudby a všemožných uměleckých a sportovních aktivit si opět přijdou na své.  V šapitó se vystřídá 10 divadelních souborů  a na venkovních scénách postupně zahraje 7 hudebních skupin. Chybět nebude ani baletní představení a exhibice vyřezávání s motorovou pilou.

Propojení dětského světa se světem dospělých zůstává hlavním tématem festivalu. A kdo letos dospělákům zařídí návrat do dětských let? Bude se o to snažit fenomenální  Divadlo VÍTI MARČÍKA, Divadlo TOY MACHINE, BILBO COMPAGNIE, Divadlo PRO MALÝ, Divadlo BUŘT, Divadlo KK, Divadlo NAVĚTVI, Divadlo HARMONIKA, Divadlo BUŘT & Honza Hakr, Mirotický divadelní spolek I TOTO, nejlepší kouzelník a iluzionista RADEK BAKALÁŘ a mnoho dalších zajímavých umělců. Celým festivalem Vás opět provede oblíbený herec a improvizátor Radek Daniel Pokorný.

K dvoudenní divadelní hostině na ostrově neodmyslitelně patří večerní hudební lahůdky. Smlsnete si na kapelách STO ZVÍŘAT, LAURA A JEJÍ TYGŘI, PESHATA, COVERS FOR LOVERS, GANGSTA SKA, FEET OF CLAY a ZÁVODNÍ OVCE.  V rytmu těchto kapel můžete SKÁkat, až do oblak.

Současně s hlavním programem mohou malý i velcí využít zážitkový doprovodný program. V areálu ostrova najdete nejenom výtvarné dílny, ale také dílnu hudební, literární a řezbářskou. Umělecký mini jarmark a osvědčenou stage s domácím občerstvením letos doplní stánek se zdravými pamlsky a příjemnou kávou s Kaférny. V případě tropických teplot vás osvěží  hasičská fontána.

Díky velké podpoře partnerů, kamarádů a dobrovolníků vznikne na ostrově již po šestnácté oáza kvalitní zábavy pro děti i dospělé. Přijeďte se podívat v červnu do Mirotic a užít si pohádkovou atmosféru a návrat do dětských let.

www.mirotickesetkani.cz

Zdroj: Ladislav "Loisa" Tomeš – zakladatel a impresário festivalu, Jaroslav Mikoláš Vojna - malíř a fotograf /pravnuk Mikoláše Alše/ 

Góóól – Hrdinové české kopané v písecké Sladovně

PÍSEK: Oblíbená písecká dětská galerie Sladovna si pro své návštěvníky připravila zážitkovou výstavu na téma české kopané a jejich hrdinů - Góóól. Projdete příběhem z plácku za městem až na novodobý stadión. Nominujete se na zápas. Stanete se hrdinou a naučíte se ostatním dávat víc než góly?

od 10.05.2019 do 29.09.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Výstava Góóól vychází z publikace Ondřeje Horáka (Fuczika) Hrdinové, kterou vydalo nakladatelství Yinachi. Jejím hlavním poselstvím je skutečnost, že k hrdinství nestačí jen sportovní výkon, ale jsou k němu potřeba také výjimečné lidské vlastnosti.

„Pro mě samotnou fotbal nikdy moc neznamenal, ale inspirovala mě knížka Ondřeje Horáka. Ten představuje fotbal jako kulturní fenomén, který někdy formuje a odráží české dějiny. Je to takový hlavně mužský rituál, který je spojuje dohromady, cvičí je v boji, v umění fair-play. Z hlediska pedagogického jde o významné médium, takže proto jsem asi před rokem řekla, udělejme výstavu o fotbale,“ říká Tereza Dobiášová, která je jedním z kurátorů výstavy.

Na více než čtyřech stech metrech čtverečních v největším sálu Sladovny se rozprostře svět hrdinů české kopané. Lidí, fotbalistů, kteří se zachovali hrdinsky, a to nejen ve fotbalovém prostředí.

„Myslím, že stále málo upozorňujeme na hrdiny naší minulosti, málo připomínáme jejich příběhy. Sladovnu sleduji dlouhodobě a její program se mi hodně líbí, takže jsem rád, že se pro výstavu rozhodli. Na výstavu by měli přijít všichni, pro které původně vznikla knížka Hrdinové – pro ty, kdo milují fotbal v jeho původní podobě – jako hru, kterou může hrát kdokoliv na světě, na jakémkoliv místě a v jakémkoliv čase,“ uvádí autor předlohy Ondřej Horák (Fuczik).

Vstoupíte a ocitnete se na místě, které dnešní moderní trávníky a stadióny příliš nepřipomíná. Všechno to totiž začalo za městem, mezi stromy a na hrbolaté zemi. S hadrovým míčem byla velká zábava. Každý měl vlastní pravidla. Anebo neměl vůbec žádná? Jak to vlastně bylo?

Necháte se pohltit atmosférou, umotáte si svůj vlastní hadrák a vydáte se na cestu, která může skončit až před plnými tribunami, v záři reflektorů a zápisem do síně slávy.

Góóól ve Sladovně vám nabídne nevšední zážitek. Vše si vyzkoušíte na vlastní kůži. Jednotlivá stanoviště, která lemují putování příběhem, prověří vaše týmové i individuální herní dovednosti, ale i charakterové vlastnosti. Dokážete se svými spoluhráči udržet balanc? Máte tvrdou a přesnou střelu? Najde vaše přihrávka cíl? A co váš vzhled? Myslíte, že je důležité na hřišti vypadat dobře? Vyzkoušet si můžete i simulátor venkovního počasí, fotbal se totiž hraje za každého počasí.

V létě ve Sladovně načerpáte informace z historie české kopané, poznáte její legendy, budete trénovat, střílet a nahrávat, vyrobíte si vlastní dres, vykouzlíte si na hlavě vysněný účes, zahrajete si opravdový fotbal a navždy se stanete součástí nejoblíbenější kolektivní hry na světě.

Vernisáž výstavy, která bude součástí festivalu dětské radosti Pískoviště 2019 (https://www.piskoviste.info/cz/program-piskoviste/2/), se uskuteční 10. května v 18 hodin ve Sladovně.

Hornofalcký skanzen – certifikovaná stanice životního prostředí v Bavorsku

NEUSATH (Bavorsko):  Hornofalcký skanzen v obci Neusath u města Nabburgu nabízí příjemně strávený čas v přírodě. Při prohlídce, která trvá zhruba 2-3 hodiny, získáte představu, jak se dříve na venkově žilo, bydlelo a pracovalo. Na programu máme po celou sezónu tématické akce, které jsou spojené s koloběhem roku.

00:00 - 00:00
Autor článku: 
Petra Zeitler

V květnu je příroda v plném květu a veškerá domácí zvířata jsou k vidění na pastvinách. Chováme ve skanzenu skot, prasata, slepice, husy, kozy i ovce a máme zde i dva pracovní koně. Naše pole obhospodařujeme trojpolním systémem a pěstujeme regionálně typické plodiny jako brambory, chmel, len i staré druhy obilí.. Skanzen se stal v roce 2018 uznanou stanicí životního prostředí a můžeme návštěvníkům ukázat unikátní kulturní krajinu s mimořádnou různorodostí.

Co jsme pro Vás připravili?

Tak jako každý rok, máme opět téma, které nás bude provázet - letos má název Ze správného dřeva. Proto se při několika akcích zaměříme na dřevo jako materiál, na lesní hospodářství a samozřejmě také na původní dřevozpracující řemesla, která naši zaměstnanci ovládají. Podívat se zde můžete na uhlíře, tesaře, truhláře, výrobce šindelí, hrábí i řezbáře.

V červnu se například budou stříhat muzejní ovečky a zpracovávat vlna. V červenci proběhne sklizeň obilí a k dožínkám obvykle patří také svátek chleba. Každou neděli peče muzejní pekař v jednom ze statků čerstvý kváskový chléb a tradiční pečivo podle starých receptur. V červenci, v době českých prázdnin, Vás můžeme pozvat na dětský den, kdy bude připravena spousta zábavy a akcí pro malé návštěvníky. V srpnu a v záři si přijdou na své milovníci koní. Půjde přitom především o koně pracovní. Na konci září se chystá kopání brambor, které zde návštěvníci mohou ochutnat i koupit. Na říjen se mohou těšit chovatelé starých plemen domácích zvířat. Další neděli proběhne výlov muzejních rybníků. 20.10. pořádáme opět oblíbený Posvícenský trh a o týden později, 27.10. Antik-trh pro sběratele starožitností. Na konci listopadu se bude konat předvánoční Kateřinský trh v Selském muzeu, který okouzlí hosty svou atmosférou i nabídkou originálních rukodělných výrobků.

Skanzen je ideálním cílem pro rodinné výlety i skupinové zájezdy. Rozkládá se na ploše 30 hektarů a nabízí k vidění velké selské statky, malé chaloupky, domky řemeslníků i historický mlýn. V areálu skanzenu samozřejmě nechybí ani bavorský hostinec, kde můžete po prohlídce příjemně posedět, ochutnat místní speciality a piva ze zdejších pivovarů.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Více informací na www.freilandmuseum.org

Nabburg leží mezi dálnicemi A93 směrem na Mnichov a A6 na Norimberk. Po sjezdu je cesta do skanzenu vyznačena směrovkami s nápisem "Freilandmuseum".

ANIFILM 2019

TŘEBOŇ: Dnes začíná Anifilm, mezinárodní festival animovaných filmů. Až do neděle 12. května je přichystán nabitý program: projekce včetně letního kina, workshopy, přednášky a masterclassy, kulaté stoly, koncerty, moderovaná setkání s tvůrci, Animarket, Game & VR zóna a také výstavy a divadla pro děti.

od 07.05.2019 do 12.05.2019
Autor článku: 
luk

Festival představuje aktuální trendy, postupy, technologie a animační techniky. Podporuje rozpracované či zcela nové animační projekty, jejich tvůrce, producenty a distributory. Poskytuje prostor pro pozitivní konfrontaci a navazování nových kontaktů mezi filmovými profesionály z celého světa. Je určen tvůrcům a filmovým profesionálům, studentům, pedagogům, filmovým teoretikům a všem fanouškům animované tvorby včetně dětí. 

Anifilm chce dlouhodobě reprezentovat a propagovat Českou republiku, Jihočeský kraj a město Třeboň ve světovém kontextu.

Vedle mezinárodních soutěží, kde se v pěti kategoriích utkají animované filmy a v jedné počítačové hry, proběhne i soutěž národní. Žhavé novinky ze světa animovaného filmu se představí v soutěžních kategoriích celovečerních, krátkých a studentských animovaných filmů, tyto tři sekce pak doplňují soutěže abstraktních a nenarativních filmů a animovaných videoklipů.

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu letos udělí Anifilm Zdence Deitchové, která se po mnoho desetiletí animovanému filmu věnovala ve studiu Bratři v triku.

Hlavním tématem letošního Anifilmu se stane anidok, což je označení pro filmový formát, který propojuje filmový jazyk animovaného a dokumentárního filmu. V něm se představí několik filmů v české nebo i mezinárodní premiéře.

 

FESTIVAL POŘÁDÁ:
OBČANSKÉ SDRUŽENÍ PRO PODPORU ANIMOVANÉHO FILMU Z.S. / OSPAF

Hlavním cílem sdružení je rozvoj a zachování kulturního dědictví českého animovaného filmu. Usiluje o popularizaci animovaného filmu v kulturní, hospodářské i sociální sféře.

 

Zdroj a více informací ZDE

 

Dobršská brána do světa hudby se letos v srpnu otevře již po třetí

DOBRŠ: Jednotícím prvkem třetího ročníku mezinárodního festivalu Dobršská brána 2019 jsou zpěvačky a zpěváci, resp. jejich hlasy v různých kombinacích, ve volné improvizaci. Festival představuje muzikanty, kteří jsou ve své tvorbě otevřeni mnoha různým vlivům a spojují v ní hudbu lidovou s jazzem a komorní hudbou. Těšit se můžeme na zpěváky z Norska, Japonska, Senegalu, z ČR pak např. na Milli Janatkovou, Beatu Hlavenkovou či HLASkontraBAS Oktet.

od 16.08.2019 do 17.08.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Zazní lidové písně, skladby, komponované na odkazu národního folkloru i kompozice určené přímo pro ty které konkrétní interprety nebo interpretky. V doprovodu známých českých či zahraničních muzikantů a uskupení se  představí ženské a mužské hlasy ve skladbách barokních, středověkých a renesančních, ale také hlasy, pracující s jazzovou improvizací a národními lidovými písněmi (např. Norsko, Japonsko, Senegal, ČR), prostor dostanou představení improvizace, intonace a celkové hudební pohotovosti. Bude znít hudba a zpěv staré i zcela současné, aktuální, vznikající právě v okamžiku vystoupení.

Festival navazuje a zapadá do celosvětového trendu hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou a vytváří tak svým charakterem jedinečnou hudební událost, která by na české hudební scéně těžko našla srovnání. Festival současně dává nový impulz k setkávání světových hudebníků a českého publika na místě pro mnohé návštěvníky netradičním, přesto s dlouhou tradicí a to také hudební, přesto však mimo tradiční české metropole. Důkazem skutečnosti, že zaměření festivalu bylo vykročení tím správným směrem je úspěch minulého ročníku podpořený hudebními ohlasy ze strany publika a recenzemi hudebních kritiků, na kterém se v průběhu dvou dnů posluchačům představili interpreti z 10 zemí, mezi nimi např. z Norska, Švédska, Nizozemska, Japonska, USA, Německa, Rakouska, Polska.

Jednotlivé koncerty festivalu se uskuteční na různých místech Dobrše. Komorní koncerty budou v kostele Zvěstování Panny Marie, některá vystoupení v areálu tvrze a zámku, jiná u kaple sv. Jana a Pavla. Posluchači i hudebníci se tak seznámí s Dobrší a jejími památkami zblízka.

Mediálním partnerem 3. ročníku festivalu je také Místní kultura.

Aktuální informace naleznou zájemci na webu www.dobrsskabrana-fest nebo na facebookovém profilu festivalu.

Program festivalu s informacemi o účinkujících v přiložené TZ.

Zdroj: Ivo Kraml, www.dobrsskabrana-fest.cz

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Jihočeský kraj