neděle
26. ledna 2020
svátek slaví Zora

Archiv textů

24.01.2020
Celá ČR, zahraničí
Co se děje
Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
TZ/klapka

PRAHA: Islandský snímek Daleko od Reykjavíku vstupuje do českých kin a zároveň je od čtvrtka k vidění v online videopůjčovně Aerovod. Film vypráví příběh tvrdohlavé Inge, která se vydává do boje se zkorumpovaným farmářským družstvem, jež ji přivedlo na mizinu. Odhodlaná žena, která během krátké doby přišla o většinu životních jistot, je připravena použít všechny dostupné zbraně – od ostrých příspěvků na Facebooku až po lopaty hnoje. Snímek režiséra Grímura Hákonarsona spojuje několik prvků příznačných pro severské filmy – málomluvné hrdiny, kulisy krásné, ale drsné krajiny, černý humor a jemnou absurditu.

24.01.2020
Celá ČR
Co se děje
Knihy, literatura, média
Karolína Blinková

ČR: Richard Krajčo, Ondřej Vetchý, Miroslav Donutil a Tomáš Töpfer, to je jen malý výčet z hvězdného hereckého obsazení nového dvoudílného televizního filmu Jiřího Svobody. Vysoká hra, thriller ze současnosti od režiséra Sametových vrahů, je příběhem policisty protikorupčního útvaru, vycházejícím z několika kriminálních kauz, které nejsou dodnes právně dořešeny. První díl uvede ČT1 již tuto neděli od 20.10 hodin, druhý díl o týden poději, 2. února, ve stejném čase.

24.01.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
TZ/ika

PRAHA: Letošní zima sněhem a ledem bohužel příliš neoplývá. Pokud vám ta správná zimní atmosféra chybí, měli byste o posledním lednovém víkendu zavítat na střechu pražské nákupní Galerie Harfa. V termínu 25. a 26. ledna se zde uskuteční již devátý ročník populárního Festivalu ledových soch – letos na téma Království čar a kouzel. Kromě unikátních uměleckých děl z ledu se můžete těšit i na zajímavý doprovodný program pro celou rodinu. Zapojit se můžete i do hlasování o nejpovedenější ledový výtvor.

24.01.2020
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Karolina Blínková

OSTRAVA, BRNO: Česká televize otevřela výběrová řízení na post ředitele brněnského a ostravského televizního studia. Zájemci mohou podávat přihlášky do 2. února 2020. Stávajícímu řediteli brněnského studia Janu Součkovi vyprší mandát na konci června tohoto roku, ředitel ostravského studia Tomáš Šiřina odchází na konci února z osobních důvodů.


 

24.01.2020
Moravskoslezský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
TZ/ika

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Slavné árie z oper a operet v podání dvou vynikajících umělců a hudba renomovaného Moravského klavírního tria rozezněly v úterý 21. ledna 2020 velký sál Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zahajovací koncert už osmé koncertní sezony potvrdil stále zvyšující se programovou úroveň celého cyklu. Vynikající sopranistka Patricia Janečková a rakouský barytonista Martino Hammerle-Bortolotti na jevišti doslova zářili.

24.01.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
TZ/ika

PRAHA: Festival popkultury Comic-Con Prague odtajnil seznam hlavních hvězd z řad spisovatelů, scenáristů a komiksových tvůrců, kteří se zúčastní besed a diskusí v rámci literárního a komiksového programu. Historicky první Comic-Con Prague proběhne v termínu 7.– 9. února 2020 v pražském O₂ universu.

23.01.2020
Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
TZ/klapka

PRAHA: Francouzský institut v Praze ve spolupráci s CEFRES, Francouzskými aliancemi v Brně, Ostravě, Pardubicích a Plzni, IPR, CAMP, Českou ženskou lobby a iniciativou Jsme fér pořádá diskusní večer Noc myšlenek na téma „Žít město“. U této příležitosti proběhnou debaty, kreativní ateliéry, čtení, nebo rozhovory s cílem diskutovat o tom, co znamená žít a jednat v kontextu města.

23.01.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Děti a mládež, Hudba, Soutěže a festivaly, Menšiny a cizinci
TZ/klapka

PRAHA: Mezinárodní festival Mladí ladí jazz opět rozproudí hudební jaro v Praze.  Festival odstartuje 5. dubna v Paláci Akropolis jeden z nejzajímavějších britských elektronických mágů James Holden společně s polským freejazzovým talentem Wacławem Zimpelem. Nově pořadatelé oznamují i vzrušující mix experimentálního hip-hopu, jazzu, funku a progresivního soulu v podání The Lesson GK, elitní sestavy vzešlé z newyorské undergroundové hip hopové scény. Na The Lesson GK se můžeme těšit 7. dubna v Rock Café. Na oba koncerty začíná předprodej dnešním dnem.

23.01.2020
Hl. m. Praha
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
TZ/ika

PRAHA: Jednou z největších devíz českého uměleckého skla je, že z každé generace vzejdou tvůrci, kteří dokáží vzbudit nejen zájem teoretiků, ale i milovníků umění a sběratelů. Vladimir Klein, absolvent a svého času ředitel sklářské školy v Kamenickém Šenově, žák prof. Libenského na pražské UMPRUM, patří k celosvětově respektovaným a vyhledávaným českým sklářským umělcům. Vernisáž jeho výstavy se bude konat ve čtvrtek 23. 1. 2020 od 18 hod. v břevnovské Galerii Kuzebauch.

23.01.2020
Zlínský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Veronika Jurčová/jal

ZLÍN-SLOVENSKO: Záznam inscenace Masaryk/Štefánik odvysílá v neděli 26. ledna ve 22.10 hodin slovenská televize RTVS. Hru napsal pro Městské divadlo Zlín a slovenské divadlo Aréna Peter Pavlac a premiéru v režii zlínského uměleckého šéfa Patrika Lančariče měla při příležitosti oslav 100. výročí vzniku ČSR na podzim 2018.