čtvrtek
20. září 2018
Svátek slaví: Oleg

Archiv textů

20.09.2018
Plzeňský kraj
Pozvánky na akce, Co se děje
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
luk

PLZEŇ: Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy se letos uskuteční podruhé, a to v Plzni. Ve dnech 21. a 22. září přivítá Svět knihy Plzeň své první návštěvníky v kreativní zóně DEPO2015.

20.09.2018
Kraj Vysočina
Pozvánky na akce, Co se děje
Soutěže a festivaly
luk

JIHLAVA: Umělci do ulic! V Jihlavě se v sobotu 22. září uskuteční další ročník festivalu pouličního umění BusKing 2018. Umělci vystoupí na Komenského ulici, v horní části Masarykova náměstí a také v některých vozech MHD, a to bez nároku na honorář, ale s připravenými klobouky.

20.09.2018
Pardubický kraj
Pozvánky na akce, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Bc. Vojtěch Sedláček

VYSOKÉ MÝTO: Ivan Kral natočil po čtyřech letech nové album. Jmenuje se Colors a vyšlo v pátek, 14. září, několik dní před koncertním turné, na kterém světoznámý hudebník objede republiku. Koncert Ivana Krále v M-klubu Vysoké Mýto bude speciální hned z několika důvodů. Ivan Král do M-klubu přiváží svou novou desku Colors, slaví 70 let a zahájí oslavy 10 let Klubové scény M-klubu. 

20.09.2018
Ústecký kraj
Pozvánky na akce, Co se děje
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Matěj Senft

TEPLICE: Teplický studentský festival SEJF nabídne ve dnech 28. a 29. září bohatý  program. Organizátoři připravili pro vás stručný průvodce s 10 tipy, kvůli 
kterým byste si určitě měli SEJF zapsat do svých diářů. 

20.09.2018
Středočeský kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
luk

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Lidé, kteří navštíví vybrané objekty ve správě Národního památkového ústavu, mohou dostat volnou vstupenku do vybraných objektů Středočeského kraje. Smlouvu o spolupráci a vzájemné propagaci schválili středočeští radní.

20.09.2018
Středočeský kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
luk

KUTNÁ HORA: Se skvělým úspěchem kutnohorského Českého muzea stříbra, které je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, se seznámili krajští radní na svém posledním jednání. „Muzeum získalo ocenění Certifikát výjimečnosti za rok 2018, které uděluje největší cestovatelský web na světě TripAdvisor. Bylo mu uděleno za hlavní expozice v objektu Hrádek, které byly nepřetržitě po dobu pěti let vysoce hodnoceny návštěvníky,“ informoval radní pro oblast kultury Karel Horčička (ČSSD).

20.09.2018
Hl. m. Praha
Pozvánky na akce, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení
luk

PRAHA: Krásná jizba, založená jako pobočka nakladatelství Družstevní práce na konci roku 1927, patřila k nejvýznamnějším českým institucím v oblasti bytové kultury a designu první poloviny 20. století. Stala se platformou uplatnění zásad funkcionalismu a prosazování požadavků na kvalitu průmyslové výroby užitných předmětů. Působila jako arbitr účelného a vkusného bydlení a svými aktivitami – prodejními, produkčními, výstavními a poradenskými pronikla do každodenního života tisíců domácností.

20.09.2018
Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Pozvánky na akce
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Jakub Pilař

NUČICE: Divadelní soubor ŽUMPA (Žebravé UMělecké PAnoptikum) si Vás dovoluji pozvat na 5. ročník přehlídky amatérských divadel Nučický Kahan. Letošní ročník se uskuteční tradičně v Lidovém domě v Nučicích a to v termínu 12. a 13. října. Vstupné dobrovolné.

20.09.2018
Středočeský kraj
Pozvánky na akce, Co se děje
Živé umění
Spolek pro varhanní hudbu

ČELÁKOVICE: K akcím, které v Čelákovicích připomínají 100. výročí vzniku Československé republiky, chce Spolek pro varhanní hudbu ve spolupráci s Radou starších Církve československé husitské přispět slavnostním koncertem v neděli 7. 10. v 18.00 h v  Husově sboru.

20.09.2018
Celá ČR
Články a komentáře
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
Kolektiv knihovnic z hl. m. Prahy

ČR: V letošním roce slavíme stoleté výročí vzniku první Československé republiky. Jen o jeden rok méně bude řadě českých knihoven. Datují se totiž rokem 1919, kdy jeden z Masarykových tzv. osvětových zákonů uložil zakládání obecních knihoven. Tento zákon vyvolal doslova revoluci. Podle statistik Eurostatu je v zemích EU 63 tisíc knihoven, z toho 10 % funguje v ČR. I když současný zákon už povinnost zřizovat obecní knihovnu obcím neukládá, představují knihovny největší položku české kulturní infrastruktury (veřejných knihoven je více než 5 tisíc, muzeí je necelá pětistovka, divadel o něco méně než dvě stě). Nedivte se, že New York Times napsaly v roce 2016, že Česko je rájem knihoven.