neděle
19. května 2019
Svátek slaví: Ivo

Archiv textů

17.05.2019
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
TZ/klapka

PRAHA: V Národní galerii právě vychází nová publikace Michaely Pejčochové Posel z Dálného východu. Vojtěch Chytil a sběratelství moderní čínské tušové malby v meziválečném Československu. Přibližuje dramatický životní příběh akademického malíře a sběratele Vojtěcha Chytila (1896–1936), který se během svých pobytů v Číně stal učitelem západní malby a sběratelem – vizionářem, který dokázal shromáždit vysoce ceněnou sbírku, ale především jako první Evropan rozpoznat kvality moderní čínské malby.

17.05.2019
Plzeňský kraj
Pozvánky na akce, Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Památky, Živé umění
TZ/klapka

PLZEŇ: Již tradiční Hamernický den je celodenní kovářskou akcí s bohatým kulturním programem. V Dobřívě se tak každoročně prezentují kováři, kteří se sjíždějí nejen ze Západních Čech, ale i z Moravy. Záštitu nad ním převzalo Společenstvo kovářů, uměleckých kovářů, podkovářů a zámečníků, které také dohlíží na průběh soutěže učňů kovářského řemesla s názvem Dobřívský cvoček.

17.05.2019
Moravskoslezský kraj
Pozvánky na akce, Co se děje
Děti a mládež, Soutěže a festivaly, Živé umění
TZ/klapka

PRAHA: V pátek 31. května a v sobotu 1. června 2019 se v Domě kultury města Ostravy koná XIX. Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů Ostrava 2019. Letošního, v pořadí již devatenáctého ročníku tohoto hudebního klání, se zúčastní celkem osm velkých dechových orchestrů, punc mezinárodní účasti dodá soutěži orchestr z Polska. Devátým mimosoutěžním účastníkem bude Dechový orchestr Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, který se představí Slavnostním koncertem před vyhlášením vítězů.

17.05.2019
Moravskoslezský kraj
Pozvánky na akce, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Živé umění
TZ/jal

BRNO: Muzeum se pro návštěvníky otevře v 18.00 h. Přístupná bude stálá expozice Příběh Romů a nová výstava Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní. Pro děti bude v tuto dobu začínat také tematický workshop, kde se budou vyrábět hudební nástroje.

17.05.2019
Liberecký kraj
Pozvánky na akce, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Milan Turek

OYBIN: V letošním roce si připomínáme výročí pádu totality a současně mladší výročí vstupu do Evropské Unie. Obě tato jubilea spojuje idea mezinárodní spolupráce a rozvoj přátelských vztahů především v rámci Evropy. Z této myšlenky čerpá také hudební festival, který před osmnácti lety inicioval vynikající zpěvák a organizátor Martin Prokeš. Hudební tradice České Lípy nezasahuje jen prostor Euroregionu Nisa. Účastí aktérů z jiných zemí tak naplňuje humanitní ideály, které byly Čechům vždy blízké.

17.05.2019
Celá ČR, Ústecký kraj
Pozvánky na akce, Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Pavlína Gutová

LITOMĚŘICE: I tento rok v Litoměřicích proběhne Muzejní noc, která je součástí celorepublikového festivalu. Akce se uskuteční v pátek 31. 5. 2019. A nebude to festival pouze muzejní. Různorodý program pro dospělé i dětské návštěvníky připravilo celkem 6 institucí. Jejich dveře zůstanou otevřené i po skončení běžné otevírací doby. Zavítat tak můžete do Oblastního muzea v Litoměřicích, Severočeské galerie výtvarného umění, Knihovny Karla Hynka Máchy nebo Dílny ručního papíru, na věž Kalicha nebo do letního kina Kinoklubu Ostrov.

17.05.2019
Celá ČR
Co se děje
Děti a mládež, Ostatní, Památky
Barbora Trojak

ČR: V pátek 17. května uplyne sedmdesát let od plánovaného pokusu o státní převrat, který měl svrhnout totalitní komunistický režim. Prostřednictvím skautské vedoucí Dagmar Skálové – Rakši se do něj v květnu roku 1949 zapojily desítky skautů, Státní bezpečnost je ale v rozsáhlém zátahu pozatýkala. Před léty v komunistických kriminálech je zachránilo hrdinství Dagmar Skálové.

17.05.2019
Královéhradecký kraj
Pozvánky na akce, Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Kateřina Ostradecká

BRUMOV: V Dětské galerii Lapidárium ve  Vzdělávacím a kulturním centru Klášter Broumov zahájena výstava fotografií s názvem Důvod procházky.

16.05.2019
Jihomoravský kraj
Pozvánky na akce
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
TZ/ika

BRNO: I letos je Muzeum loutek Radosti součástí velké Brněnské muzejní noci. Od 18 do 22 hodin se můžete za symbolické vstupné 20,- Kč podívat na aktuální výstavu loutek výtvarnice Blanky Šperkové a ve stolařské dílně zhlédnout ukázku z představení Jen počkej, hlemýždi! Vstup je limitován počtem 30 osob po 15 minutách.

16.05.2019
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
TZ/ika

PRAHA: Dne 16. května 2019 se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze usktutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků XVII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2018. V jeho rámci byly také vyhlášeny výsledky III. ročníku návštěvnické soutěže Muzeum roku 2018.