sobota
20. července 2019
Svátek slaví: Ilja

Archiv textů

19.07.2019
Plzeňský kraj
Pozvánky na akce, Co se děje
Soutěže a festivaly, Živé umění
TZ/klapka

PLZEŇ: Divadelní léto pod plzeňským nebem má před sebou závěrečný týden letošního 12. ročníku. Na tento týden bude patřit scéna U Ježíška Cyranovi. Romantický příběh čisté a marné lásky až za hrob měl v Plzni premiéru v loňském roce. Inscenaci se strhujícím Michalem Dlouhým v titulní roli režíroval Ivan Řezáč, v dalších rolích se představili mimo jiné Andrea Mohylová, Kamil Halbich nebo Jiří Maryško. Vloni byly všechny reprízy Cyrana beznadějně vyprodané už v den premiéry, na letošní reprízy jsou vstupenky ještě k dostání. Představení 26. července bude derniérou, a tedy poslední šancí Cyrana s Michalem Dlouhým v Plzni vidět.

19.07.2019
Celá ČR
Co se děje
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
TZ/klapka

ČR: 22. července, začíná v USA, v Západní Virginii, 24. Jamboree – celosvětové skautské setkání. Z Česka na něj zamíří bezmála pět set skautů skautek, tedy nejpočetnější česká výprava všech dob. Historicky největší bude ale i samotné Jamboree, celkem se na akci chystá na pětačtyřicet tisíc skautů a skautek ze sto padesáti zemí světa. Společně vytvoří tábor zhruba o velikosti města Mladá Boleslav.

 

19.07.2019
Jihomoravský kraj
Pozvánky na akce, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Marcela Šimánková

MIKULOV: V sobotu 13. 7. byl slavnostně zahájen již 26. ročník Mikulovského výtvarného sympozia “dílna“. Kurátor Jiří Kačer v průběhu večera představil všechny účastníky a nastínil koncepci letošního ročníku. Pozvání do Mikulova přijali Jaroslav Beneš, Vojtěch Horálek, Svatopluk Klimeš, Mirek Zahálka, ze zahraničí přijel polský výtvarník Eugeniusz Józefowski. Hostem sympozia je Denisa Krausová, tým umělců doplnila technická asistentka – slovenská studentka Klára Štefanovičová a teoretik umění Ivan Neumann. Slavnostním večerem návštěvníky provázela hudba Dua Hanuš Axmann a Jiří Lukeš a nejen k poslechu zahrál rovněž Tea Jay Ivo Pospíšil.

19.07.2019
Celá ČR
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
luk

ČR: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již podesáté soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2019. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

19.07.2019
Středočeský kraj
Pozvánky na akce, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
luk

DOBŘÍŠ: Městská knihovna Dobříš srdečně zve všechny zájemce na další seminář věnovaný významnému českému prozaikovi, novináři a redaktorovi Egonu Hostovskému. Akce proběhne ve dnech 9. a 10. srpna 2019 zčásti v Městské knihovně Dobříš a zčásti v Památníku Karla Čapka.

19.07.2019
Jihomoravský kraj
Pozvánky na akce, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
TZ/jal

IVANČICE: Výstava Muzea v Ivančicích, která je připravena v souvislosti s 80. výročím úmrtí tohoto významného rodáka, představuje průřez jeho ilustrátorskou tvorbou. Jsou zde k vidění zajímavé Muchovy rané práce, kdy ještě jako nadaný amatér vytvořil pro své rodné město Ivančice ilustrovanou titulní stranu obecní matriky nebo přispíval satirickými kresbami do časopisů Krokodíl a Veselé listy, jež vycházely ve velmi malém nákladu a jsou raritní.

19.07.2019
Olomoucký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení
luk

OLOMOUC: Sdružení knihoven ČR a Ústřední knihovnická rada ČR pořádají konferenci: Knihovny současnosti 2019, která se bude konat pod záštitou doc. Mgr. Antonína Staňka, Ph.D. a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Letošním mottem akce je 1919 - 2019 = KNIHOVNY, kterým reflektujeme stoleté výročí vzniku knihovního zákona.

19.07.2019
Hl. m. Praha
Pozvánky na akce, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Magdaléna Novotná

PRAHA: Od 12. do 16. srpna se na plátně letenského kina uskuteční filmová přehlídka „Quentin Tarantino v Biu Oko“ s podtitulem „Magor z videopůjčovny“. Z mistrova filmografického regálu si pořadatelé vypůjčili pět titulů: kultovní černou komedii Pulp Fiction: Historky z podsvětí, příběh letušky Jackie Brown, válečný snímek Hanebný pancharti a konverzační western Osm hrozných. Přehlídku se kino rozhodlo uspořádat k příležitosti uvedení režisérova devátého filmu. Ten nese název Tenkrát v Hollywoodu a role herce a jeho parťáka kaskadéra obsadily hollywoodské hvězdy Brad Pitt a Leonardo DiCaprio.

19.07.2019
Jihomoravský kraj
Co se děje
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Pavel Růžička

KYJOV: Slovácký rok v Kyjově je bezesporu největším folklorním svátkem u nás. Nejstarší národopisná slavnost se koná jen jednou za čtyři roky a přiláká do malého města na Slovácku desetitisíce návštěvníků. Na co se mohou od 15. do 18. srpna těšit?

19.07.2019
Moravskoslezský kraj
Pozvánky na akce, Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Táňa Nevrklová

HLUČÍN: Ne nadarmo se hudební festival ŠTĚRKOVNA OPEN MUSIC nazývá festivalem mimořádných projektů. O ojedinělý zážitek se postará energický balkánský souboj Balkan Battle Live, který vás roztančí a rozproudí vám krev v žilách. Mimořádnost hudebnímu svátku dodá světová premiéra Symphonic Dance Music. ŠTĚRKOVNA OPEN MUSIC 2019 nabídne mimo jiné i nejlepší české a slovenské kapely, jako třeba Chinaski, Lucii Bílou, Divokej Bill, Čechomor a mnoho dalších.  Festival se koná 25. – 27. července na břehu hlučínské štěrkovny. Lístky na festival jsou k dispozici online na ticketstream.cz i na místě.