neděle
26. ledna 2020
svátek slaví Zora
Den architektury v Plzni
© Pěstuj prostor (archiv pořadatele)Den architektury v Plzni se ohlíží za architekturou pozdních 80. a raných 90. let

PLZEŇ: Již po deváté se v Plzni uskuteční populární Den architektury, který se koná u příležitosti oslav Světového dne architektury. Program letošního ročníku festivalu se váže k 30. výročí událostí roku 1989, které odstartovaly systémovou transformaci společnosti.

od 02.10.2019 do 06.10.2019
18:00
Autor článku: 
TZ/klapka

„Několik architektonických procházek a prohlídek, stejně jako přednáška, projekce dokumentů o architektuře i workshop pro děti a rodiče napomůže veřejnosti nově objevit urbanistické i architektonické kvality staveb z exponovaného období závěru 80. a první poloviny 90. let 20. století a poznat důsledky společenských změn v prostředí města,“ uvádí za organizátory ze spolku Pěstuj prostor dramaturg plzeňské části festivalu Petr Klíma. V programu nebude chybět komentovaná procházka, pořádaná ve spolupráci se spřátelenou iniciativou Vizuální smog v Plzni, který se zaměří na obsah i formu výkladních skříní v daném období. „Celý program je jako obvykle zdarma a pro účast na akcích není nutné se registrovat,“ doplňuje Klíma.

 

Program Dne architektury zahájí ve středu 2. října v 18 hodin – ještě před hlavní víkendovou částí – projekce vybraných rozhovorů historiků a teoretiků české architektury v čele s Rostislavem Šváchou s Josefem Pleskotem a dalšími tvůrci o architektuře 80. let 20. století v Československu. Akce se odehraje v budově ČSOB na Americké třídě 60.

 

Festivalový víkend započne v sobotu 5. října v 10 hodin před obvodní knihovnou Vinice v Hodonínské 55 urbanisticko-architektonickou procházkou po Vinicích (a Sylvánu) s architektem Markem Marovičem a sociologem Petrem Matouškem. Týž den ve 14 hodin pak před Domem látek ve Františkánské 8 odstartuje procházka Po stopách výkladní skříně, uspořádaná ve spolupráci s platformou Vizuální smog v Plzni. Aranžérka Alena Koldovská upozorní účastníky na výkladní skříně obchodů, které byly pro svoji formu obdivovány již po vzniku Československa a ani před rokem 1989 – navzdory často bizarnímu propagandistickému aranžmá – neztratily nic ze svého kouzla. Na procházku pak plynule naváže Requiem za Dům kultury. Připomínková obhlídka místa s architektem a historikem architektury Petrem Klímou zahrne komentář k návrhu, realizaci i významu jedné z někdejších dominant centra města. Posledním bodem sobotního programu se od 16:30 hodin stane již tradiční dílna pro děti i rodiče s názvem Stěhování na předměstí – navrhni si vlastní bydlení! Workshop v režii platformy Architektura pro děti aneb Město letí se odehraje v malém sálu Moving Station v Koperníkově 56.

 

Dopoledne v neděli 6. října od 10 hodin nabídne komentovanou prohlídku dvou význačných postmoderních bankovních budov – České národní banky a protější České spořitelny – s architektem a historikem architektury Petrem Klímou. Výchozím bodem bude prostranství před ČNB v Husově 10. Podobně je koncipován i odpolední program s názvem Architektura v univerzitních službách. Designérka Kateřina Klímová od 14 hodin provede veřejnost budovami Fakulty strojní ZČU a rektorátu ZČU a svůj výklad doplní o komentář ke genezi celého areálu. Prohlídka začíná před objektem Fakulty strojní v Univerzitní 22.

 

Podobně jako v loňském roce se do Dne architektury zapojila i iniciativa kolemplzne.cz. K přesunu od zastávky tramvaje č. 4, resp. č. 3 na náměstí Míru do areálu ZČU budou moci příznivci městské cyklistiky od 13:30 hodin zdarma využít sdílená kola, a to buď po předchozí registraci na kolemplzne.cz, nebo po registraci na místě. Zároveň všem existujícím uživatelům kolemplzne.cz bude v neděli 6. října 2019 k dispozici zvláštní tarif, který jim umožní se zdarma pohybovat mezi navštívenými objekty.

 

Program letošního ročníku Dne architektury uzavře v neděli v 15:30 hodin v budově Fakulty strojní ZČU architektka a historička architektury Eva Bortelová přednáškou nazvanou Podnikatelské baroko: česká rezidenční architektura po roce 1989, v níž se pokusí zachytit odraz přelomových okamžiků a transformace české ekonomiky tuzemské rezidenční architektuře.

 

Informace jsou k dispozici rovněž ve facebookové události: http://bit.ly/DA2019plzen a na webu Pěstuj prostor: http://pestujprostor.plzne.cz/den-architektury-2019/

FB událost : Po stopách výkladní skříně: https://www.facebook.com/events/431431070811535/

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Islandský snímek Daleko od Reykjavíku vstupuje do českých kin a zároveň je od čtvrtka k vidění v online videopůjčovně Aerovod. Film vypráví příběh tvrdohlavé Inge, která se vydává do boje se zkorumpovaným farmářským družstvem, jež ji přivedlo na mizinu. Odhodlaná žena, která během krátké doby přišla o většinu životních jistot, je připravena použít všechny dostupné zbraně – od ostrých příspěvků na Facebooku až po lopaty hnoje. Snímek režiséra Grímura Hákonarsona spojuje několik prvků příznačných pro severské filmy – málomluvné hrdiny, kulisy krásné, ale drsné krajiny, černý humor a jemnou absurditu.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
24.01.2020

OSTRAVA, BRNO: Česká televize otevřela výběrová řízení na post ředitele brněnského a ostravského televizního studia. Zájemci mohou podávat přihlášky do 2. února 2020. Stávajícímu řediteli brněnského studia Janu Součkovi vyprší mandát na konci června tohoto roku, ředitel ostravského studia Tomáš Šiřina odchází na konci února z osobních důvodů.


 

Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
24.01.2020

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Slavné árie z oper a operet v podání dvou vynikajících umělců a hudba renomovaného Moravského klavírního tria rozezněly v úterý 21. ledna 2020 velký sál Domu kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zahajovací koncert už osmé koncertní sezony potvrdil stále zvyšující se programovou úroveň celého cyklu. Vynikající sopranistka Patricia Janečková a rakouský barytonista Martino Hammerle-Bortolotti na jevišti doslova zářili.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
24.01.2020

PRAHA: Dordžejovi z Malého Tibetu zakázala máma dělat vědecké pokusy v kuchyni. Protože za to může česká učebnice fyziky, kterou ve vesnici někdo nechal, musí si to teď čeští vědci u tamní mámy vyžehlit. Je potřeba vyrazit do Malého Tibetu a zabavit Dordžeje v nové školní laboratoři!

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.01.2020