PLZEŇ: Malby, grafiky, velkoformátová plátna i keramické objekty – to nejlepší z tvorby žáků plzeňské ZUŠ Trnka zaplní prostory Papírny. Tradiční výstavu hýřící barvami zahájí v pondělí 29. května v 18 hodin vernisáž, na které budou k vidění také krátké animované filmy multimediálního oboru a vystoupení tanečního oboru s názvem Loutkář. Výstava prací žáků ZUŠ Trnka potrvá v plzeňském kulturním centru Papírna do 3. června a vstup na ni je zdarma.
ZUŠ Trnka navštěvuje více než 300 žáků ve třech oborech: výtvarném, literárně dramatickém a tanečním. Výstava představí práce žáků výtvarného oboru od 5 do 19 let a k vidění budou nejrůznější postupy i techniky. „Ve své třídě jsem s nejmenšími dětmi pracovala paradoxně na největších formátech. Pomalovali jsme tři pruhy, každý o délce šesti metrů, a doplníme je ještě závěsnými kresbami na pauzáku,“ uvedla ředitelka školy Ivana Příhoda Pavlů. Vyšší ročníky se představí mimo jiné malbami na sololitech nebo společným ornamentem z linorytů, na kterém pracovaly tři skupiny.
Pro návštěvníky výstavy je připravena hra „hledačka“ - jejich úkolem bude vypátrat, kolikrát je v prostoru ukrytý obrázek. V sekci Poznej umělecké dílo za pomocí emotikonů budou zase návštěvníci moci hádat, které mistrovské dílo žáci znázornili.
V Papírně bude k vidění i 10 velkoformátových bannerů, na které děti v rámci dne otevřených dveří malovaly, co pro ně znamená Trnka a co se jim při vyslovení tohoto slova vybaví. „Je to taková předzvěst oslav 20 let trvání ZUŠ Trnka, které naplno vypuknou 1. září 2023 v DEPO2015. Z programu můžeme prozradit třeba to, že plánujeme obléknout Suškovu rozhlednu do látek potištěných linoryty,“ řekla Ivana Příhoda Pavlů.
Na začátku školního roku 2023/24 pozve ZUŠ Trnka 4. září děti i rodiče na den otevřených dveří s názvem Příhodný den. Název je osobitou vzpomínkou na vynikajícího lektora animace Honzu Příhodu, jednoho ze zakládajících členů ZUŠ Trnka a dlouholetého ředitele festivalu Animánie. Zápisy pro žáky, kteří už školu navštěvují, se uskuteční 5. a 6. září od 14 do 17 hodin a zápisy pro nové zájemce 7. a 8. září ve stejném čase.
Soukromá ZUŠ Trnka sídlí v Doubravce ve Staniční ulici a nabízí tři obory: výtvarný, literárně dramatický a taneční. V rámci výtvarného oboru se děti mohou věnovat buď všeobecné výtvarné výchově, kde mají možnost rozvíjet svůj talent v kresbě, malbě, grafice, keramice a objektové a akční tvorbě, nebo se věnovat animační tvorbě se zaměřením na klasické animační techniky i na multimédia. Mohou si také vybrat keramiku a sochařství.
Výstava prací žáků soukromé ZUŠ Trnka, Papírna Plzeň, Zahradní 173/2
Vernisáž 29. 5. 2023 od 18:00
Výstava potrvá do 3. 6. 2023, vstup zdarma.
Více najdete na www.zustrnka.cz a na FB.
ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.
KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.
PLZEŇ: V dubnu letošního roku několik desítek plzeňských architektek a architektů zveřejnilo otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje, v němž podepsaní apelovali na vedení kraje, aby přehodnotilo rozhodnutí nevypsat soutěž na návrh adaptace budovy někdejších městských lázní pro účely Západočeské galerie v Plzni a dalších institucí a v celé věci postupovalo maximálně transparentně. Během následujících týdnů pak téměř 60 signatářů podpořila jak Česká komora architektů (ČKA), tak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).
ČR: Vladimír Mišík sice už pověsil koncertování na hřebík, ale i tak se toho okolo něj a jeho jménem děje stále víc než dost. Kromě Anděly ověnčené nové studiové tvorby se můžeme průběžně těšit také z reedic Mišíkových starších, často dlouho nedostupných alb. Aktuálně v podobě kompilace, která se ne nadarmo honosí přízviskem ikonická! Dvojalbum Špejchar 1969–1991 I–II, jež letos slaví třicet let od prvního vydání, se na pětadvaceti písních ohlíží za první částí Mišíkovy velmi úspěšně kariéry rockového písničkáře a asi netřeba zdůrazňovat, že je vskutku za čím se ohlížet. Nyní navíc s novým masterem z původních pásů a se skvělou variací na originální grafiku z dílny Karla Halouna a Luďka Kubíka na 2LP, 2CD i digitálně. Podívejte se na videoteaser: https://youtu.be/69WxTAC4FFQ