ČESKÁ LÍPA: Nikdy v historii neměl kulturní život v České Lípě tak vysokou úroveň. Provinční městečko s bohatou křesťanskou tradicí, oplývající památkami žilo poklidným životem, aniž by v něčem bylo výjimečným. Nenápadný tenorista bez významné popularity dokázal klidné město změnit natolik, že se vymyká z řady českých měst. Martin Prokeš působil v kolektivu Davida Ebena Schola Gregoriana Pragensis jako zpěvák, ale také jako manažer. S nimi nazpíval několik hudebních disků, procestoval řadu zemí a hlavně se naučil režijní práci a současně řízení pěveckého kolektivu po stránce manažerské.
Po roce 1989 působí ve městě velký pěvecký Severočeský filharmonický sbor, vedený Josefem Zadinou a známý je dětský sbor se sbormistrem Petrem Novákem. Oba soubory se zaměřují na konání jednotlivých koncertů a jsou známy i v zahraničí. Filharmonický sbor se věnje obzvláště sakrálním skladbám, z nichž vynikajícího vrcholu dosáhl při interpretaci Beethovenovy Missy Solemnis. Oba kolektivy sice hudebně zviditelňovaly Českou Lípu, avšak svým repertoárem a stejnými interprety nebyly pro milovníky hudby příliš inspirativními kolektivy. Kultura ve městě měla tradiční charakter bez profesionální reprezentace a její rozvoj se přikláněl spíše k intenzívním tendencím. Člen sboru Davida Ebena, českolipský úspěšný zpěvák, Martin Prokeš se před patnácti léty rozhodl z malého města vytvořit hudební metropol a dokázat, že i venkov může žít vynikající hudbou. Myšlenka připravit kvalitní koncerty s nejlepšími hudebníky byla možná i jeho aspirací na pozici ředitele kulturního domu. Nedokázal však skloubit náročnost vlastní pěvecké angažovanosti, dramaturgii a řízení kulturního domu. V té době už opouští vázanost na státní instituce a zakládá vlastní firmu, jejímž tematickým cílem je pořádání profesionálních koncertů.
Svou úžasnou pracovitostí, houževnatostí a současně neuvěřitelným inspirativním myšlením dokázal i za těžkých finančních podmínek rozvinout neuvěřitelný kolotoč koncertů, dnešní Lípu Musiku. Česká Lípa je městem s bohatou historií, kde na území sidlily nejen české kmeny, ale i kmeny Lužických Srbů, a později zde nacházeli soužití Češi s německými občany. Četné památky jako vodní hrad Lipý, augustiniánský klášter s bazilikou Všech svatých nebo renesanční letohrádek Červený dům, na náměstí sloup Nejsvětější trojice a zachovalá historická zástavba jsou nádhernými kulisami i místy, kde je Martinem Prokešem připravována podzimní několikatýdenní hudební hostina. Lépe navázat na historii města, jeho tradice už snad ani nebylo možné. Pokud život ve městě měnily války nebo hospodářský rozvoj pak současnou změnu způsobila hudba. Česká Lípa je skutečným centrem muziky nejen pro Euroregion Nisa, ale dnes už je známá svou muzikálností ve značné části Evropy.
Letošní ročník, jubilující patnáctý, nabídne posluchačům od 14. září do 10. listopadu dvacet tři koncerty na nejrůznějších místech. Ruiny hradu Oybín, kostel v Schirgiswalde, sportovní hala v České Lípě, kostel sv. Barbory v Zahrádkách, Prysk, Žitava a další místa budou letos dějištěm Lípy Musica.
Posledním koncertem vyvrcholí hudební podzim v libereckém kulturním domě vystoupením České filharmonie. Letošní Musica bude mít exkluzívní předehru ještě před prázdninami, kdy do města přijede oslavit své narozeniny vynikající zpěvačka Gabriela Beňačková.
Koncert v Jiráskově divadle se uskuteční 12. června.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.