čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Milan Strotzer
© Jaroslav Kodeš



Změna ve vedení Databáze českého amatérského divadla

ČR-PRAHA: Po více jak deseti letech z vedení Databáze českého amatérského divadla (dále jen DČAD) odchází PhDr. Milan Strotzer. Jeho nástupkyní na této pozici se stává Mgr. Petra Richter Kohutová.

Autor článku: 
Tomáš Čivrný

PhDr. Milan Strotzer převzal DČAD od jejích rodičů zakladatelů, kteří ji vymysleli a deset let realizovali
(PhDr. Vítězslava Šrámková a Jiří Valenta). Milan na této pozici mohl zúročit svou mnohaletou práci pro české amatérské divadlo. Začínal v Okresním kulturním středisku v Nymburce, poté na Krajském kulturním středisku Středočeského kraje, kde s ním je mimo jiné spojena Lidová konzervatoř a zejména FEMAD jako salon odmítnutých. V roce 1991 nastoupil do nové instituce (dnešní NIPOS), kde byl odborným pracovníkem pro činoherní a hudební divadlo a divadlo dospělých pro děti. Byl jedním z těch, kteří startovali nový systém v čele s Jiráskovým Hronovem jako mezioborovou žatvou amatérského divadla. Zakládal Divadelní Třebíč, Popelku Rakovník, jako programový ředitel JH rozšířil vzdělávací část přehlídky, zahrnující i problémový klub, kde léta působil prof. Jan Císař. Spolupracoval na Krakonošově divadelním podzimu a programoval národní přehlídku seniorského divadla. V letech 1995–2010 byl redaktorem a posléze šéfredaktorem časopisu Amatérská scéna. Divadelníci ho znají jako lektora a porotce mnohých přehlídek. Jeho práce přispěla k rozvoji amatérského divadla v naší zemi.            
 

Mgr. Petra Richter Kohutová - několik let strávila v profesionálním angažmá v ostravském Divadle Petra Bezruče a Městském divadle Karlovy Vary, hostovala v mnoha moravských i českých profesionálních divadlech (KS Aréna Ostrava, Slezské divadlo Opava, Městské divadlo Mladá Boleslav, Divadlo Dagmar Karlovy Vary aj.). V současné době spolupracuje s Činohrou Karlovarského městského divadla a Západočeským divadlem v Chebu, jako kmenová dramaturgyně působí v Divadelním studiu D3 v Karlových Varech, občas si odskočí do Rádobydivadla Klapý či jinam. Jako lektorka se také pravidelně účastní soutěžních i nesoutěžních přehlídek amatérského divadla. Vede režijní školu Amatérské divadelní asociace (spolu s Jaroslavem Kodešem). Píše pro časopisy Amatérská scéna či Divadelník.cz.
 

„Milanovi jsme poděkovali za třicet let práce v naší instituci a jsme rádi, že bude i nadále spolupracovat jako externí poradce. Petra přichází s novými nápady, energii i vizemi a věřím, že se  Databáze posune zase o kousek dál.“ dodává  ke změně Mgr. Lenka Lázňovská, ředitelka NIPOS

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024