sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Milan Strotzer
© Jaroslav Kodeš



Změna ve vedení Databáze českého amatérského divadla

ČR-PRAHA: Po více jak deseti letech z vedení Databáze českého amatérského divadla (dále jen DČAD) odchází PhDr. Milan Strotzer. Jeho nástupkyní na této pozici se stává Mgr. Petra Richter Kohutová.

Autor článku: 
Tomáš Čivrný

PhDr. Milan Strotzer převzal DČAD od jejích rodičů zakladatelů, kteří ji vymysleli a deset let realizovali
(PhDr. Vítězslava Šrámková a Jiří Valenta). Milan na této pozici mohl zúročit svou mnohaletou práci pro české amatérské divadlo. Začínal v Okresním kulturním středisku v Nymburce, poté na Krajském kulturním středisku Středočeského kraje, kde s ním je mimo jiné spojena Lidová konzervatoř a zejména FEMAD jako salon odmítnutých. V roce 1991 nastoupil do nové instituce (dnešní NIPOS), kde byl odborným pracovníkem pro činoherní a hudební divadlo a divadlo dospělých pro děti. Byl jedním z těch, kteří startovali nový systém v čele s Jiráskovým Hronovem jako mezioborovou žatvou amatérského divadla. Zakládal Divadelní Třebíč, Popelku Rakovník, jako programový ředitel JH rozšířil vzdělávací část přehlídky, zahrnující i problémový klub, kde léta působil prof. Jan Císař. Spolupracoval na Krakonošově divadelním podzimu a programoval národní přehlídku seniorského divadla. V letech 1995–2010 byl redaktorem a posléze šéfredaktorem časopisu Amatérská scéna. Divadelníci ho znají jako lektora a porotce mnohých přehlídek. Jeho práce přispěla k rozvoji amatérského divadla v naší zemi.            
 

Mgr. Petra Richter Kohutová - několik let strávila v profesionálním angažmá v ostravském Divadle Petra Bezruče a Městském divadle Karlovy Vary, hostovala v mnoha moravských i českých profesionálních divadlech (KS Aréna Ostrava, Slezské divadlo Opava, Městské divadlo Mladá Boleslav, Divadlo Dagmar Karlovy Vary aj.). V současné době spolupracuje s Činohrou Karlovarského městského divadla a Západočeským divadlem v Chebu, jako kmenová dramaturgyně působí v Divadelním studiu D3 v Karlových Varech, občas si odskočí do Rádobydivadla Klapý či jinam. Jako lektorka se také pravidelně účastní soutěžních i nesoutěžních přehlídek amatérského divadla. Vede režijní školu Amatérské divadelní asociace (spolu s Jaroslavem Kodešem). Píše pro časopisy Amatérská scéna či Divadelník.cz.
 

„Milanovi jsme poděkovali za třicet let práce v naší instituci a jsme rádi, že bude i nadále spolupracovat jako externí poradce. Petra přichází s novými nápady, energii i vizemi a věřím, že se  Databáze posune zase o kousek dál.“ dodává  ke změně Mgr. Lenka Lázňovská, ředitelka NIPOS

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024