sobota
11. ledna 2025
svátek slaví Bohdana
Banner k výstavě
© Zdroj: https://www.facebook.com/zapadoceska.galerie/



Zmar i naději biblické apokalypsy zachycuje nová výstava Západočeské galerie

PLZEŇ: Širokou škálu inspirací biblickým textem Zjevení sv. Jana, zvaným Apokalypsa, ve výtvarném umění, hudbě a literatuře v českých zemích od středověku až do současnosti prezentuje nová výstava Západočeské galerie v Plzni. Kromě výtvarných děl českých, ale i zahraničních umělců, která se z různých příčin dostala na území českých zemí, obsahuje speciální linku, věnovanou literatuře a hudbě okruhu českého undergroundu 70. a 80. let 20. století. Výstava s názvem „… A VIDĚL JSEM NOVÉ NEBE A NOVOU ZEMI…“ – APOKALYPSA A UMĚNÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH vznikla ve spolupráci s odborným týmem z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR a ve výstavní síni Masné krámy je k vidění od 4. října 2023 do 3. března 2024.

od 04.10.2023 do 03.03.2024
Autor článku: 
Kateřina Štulc Modrá

Biblická kniha Zjevení sv. Jana je od středověku spojená s vizuální představivostí, která zahrnuje dva póly. Na jedné straně líčí apokalyptické pohromy a zkázu světa, na straně druhé text vrcholí silným tématem naděje. Apokalyptické vize tak zahrnovaly i obrazy nového světa, obnovy společnosti a útěchy pro jednotlivce. Výstava v Západočeské galerii v Plzni se snaží podchytit obě tyto roviny zobrazované v umění od středověku do současnosti.

Expozice je rozřazena do jedenácti tematických oddílů, zahrnujících obrazy, sochy, kresby, grafiku a tisky. Úvod výstavy představuje autora textu Zjevení sv. Jana, který byl nejčastěji ztotožňován se sv. Janem Evangelistou. Následují ukázky z výtvarných cyklů, které se apokalyptickým příběhem inspirovaly či ho přímo ilustrovaly (Apokalypsa Albrechta Dürera, cykly Apokalypsa od Jindřicha Štyrského, Jana Konůpka, Jana Koblasy a dalších). Nejvýznamnější česká monumentální Apokalypsa z hradu Karlštejn se návštěvníkům výstavy představí prostřednictvím speciální multiprojekce.

Vstupní sekce výstavy ukazuje výjimečný kresebný cyklus Pavla Nešlehy Lesk a bída apokalyptických koní z roku 1994. Autor ho pojal jako sekvenci několika filmových políček, která simulují kontinuálně rozvíjející se děj. Jde o velmi účinný a zároveň emocionálně silný prostředek, jak diváka uvést do prezentované tematiky,“ uvádí jeden z autorů koncepce výstavy Tomáš Winter z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Další části výstavy chronologicky sledují vybraná témata, která kniha Zjevení postupně obsahuje, a způsob, jak se promítala do různých druhů umění. „Návštěvníci výstavy tak kromě klasických cyklů ilustrované Apokalypsy uvidí zobrazení obou pólů tématu Apokalypsy v moderním a současném umění v dílech Václava Boštíka, Josefa Bolfa, Jakuba Nepraše, Jaroslava Róny a mnoha dalších,“ dodává kurátorka výstavy Petra Kočová ze Západočeské galerie v Plzni.

Úzce výběrově se prezentují i ohlasy Apokalypsy v hudbě a literatuře, a to prostřednictvím okruhu českého undergroundu v době tzv. normalizace, v němž hrála apokalyptická symbolika významnou roli.

Že apokalyptické téma společností stále rezonuje, objasňuje Tomáš Winter: „Současný svět je nucen vyrovnávat se s řadou náhlých, překotně se střídajících a mnohdy tísnivých událostí. Zkušenost s pandemií koronaviru, která v posledních letech ochromila lidstvo, zanechala ve společnosti nesmazatelné stopy a vedla k novému definování základních lidských hodnot včetně otázek lidské svobody. Když se počátkem minulého roku zdálo, že jsme konečně obtížnou pandemickou situaci překonali, zasáhla nás další dramatická a nesmírně tragická událost. Rusko podniklo bezohledný a brutální útok na Ukrajinu a rozpoutalo tak hrozivou válku, která trvá dodnes a výrazně ovlivňuje celosvětové politické, sociální, ekonomické a kulturní dění.“

Zjevení sv. Jana, zvané Apokalypsa, stojí na samém konci Nového zákona a její text sepsal nám dnes blíže neznámý Jan na ostrově Patmos v devadesátých letech 1. století za Domitianova pronásledování křesťanů. Chtěl ukázat, že veškeré dění, ať je jakkoli hrůzné, je součástí Božího plánu. Své poselství, inspirované duchem starozákonních proroctví, Jan ukryl do složitého sledu snových vizí, kterými proniká fantastická a mnohovrstevná symbolika světel, barev, zvuků, čísel a podivuhodných bytostí. Jeho text bylo možno v průběhu staletí neustále aktualizovat: hledat jednotlivé události a postavy v minulosti a současnosti, rozpoznávat současná znamení konce světa a s nadějí čekat na lepší zítřek.

K výstavě vychází stejnojmenná publikace, kterou vydalo společně nakladatelství Artefactum a Západočeská galerie v Plzni. Obsahuje texty autorů výstavy i několika dalších badatelů z Ústavu dějin umění AV ČR.

Výstava je realizována ve spolupráci Západočeské galerie v Plzni, Ústavu dějin umění AV ČR a Národní galerie v Praze. Je výsledkem řešení programu Strategie AV21 Anatomie evropské společnosti: historie, tradice, kultura, identita. Finančně byla podpořena Ministerstvem kultury ČR, Státním fondem kultury ČR a Galerií KODL.

 

„… A VIDĚL JSEM NOVÉ NEBE A NOVOU ZEMI…“ APOKALYPSA A UMĚNÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH

výstavní síň Masné krámy, Pražská 18, Plzeň

4. října 2023 – 3. března 2024

Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Koncepce výstavy: Lenka Bydžovská, Sylva Dobalová, Stanislava Fedrová, Kateřina Kubínová, Pavla Machalíková, Štěpán Vácha, Tomáš Winter
Kurátorka výstavy: Petra Kočová
Architektonické řešení: Tomáš Svoboda
Grafický design: Adéla Svobodová, Tereza Hejmová

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

Komentované prohlídky

  • 12. 10. 2023 od 17 hodin: Výstavou provází Kateřina Kubínová
  • 28. 10. 2023 od 16 hodin: Prohlídka v rámci Plzeňských oslav vzniku republiky
  • 7. 12. 2023 od 17 hodin: Výstavou provázejí Štěpán Vácha a Sylva Dobalová
  • 9. 1. 2024 od 17 hodin: Výstavou provází Tomáš Winter

Přednášky

  • 9. 11. 2023 od 17 hodin: Příběhy očisty, zatracení a spásy: Apokalyptické vize středověkých Čech. Přednáší: Pavlína Cermanová
  • 8. 2. 2024 od 17 hodin „Apokalyptickej pták spouští železnou oponu“. Téma Apokalypsy jako reflexe společenské situace ve 20. století. Přednášejí: Stanislava Fedrová a Lenka Bydžovská

Tvůrčí dílny

  • 22. 11. 2023 od 16 hodin: Hledání symbolů

Tvůrčí dílna s prvky artefiletiky pro mládež od 10 let a zvídavé dospělé.

  • 17. 1. 2024 od 16 hodin: Cesta do fantazie

Nech se unést svou představivostí, inspiruj se netradičním tématem výstavy, kombinuj techniky a experimentuj! Tvůrčí dílna pro děti od 7 do 15 let.

Informace o edukačních programech: Patricie Císlerová, cislerova@zpc-galerie.cz, 775 896 883

www.zpc-galerie.cz  

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025