středa
22. května 2024
svátek slaví Emil
Plakát k výstavě
© Zdroj: www.muzeum-zlin.czZlínské muzeum představí undergroundovou hudební scénu

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo netradiční výstavu, která představí alternativní hudební scénu ve Zlínském kraji a její proměny od 60. let 20. století až do současnosti. Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 16. května v 17 hodin a na ni naváže od 19 hodin Koncert Klub Underground v kavárně ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU.

16.05.2024
17:00
Autor článku: 
Alena Babicová

Výstava Klub Underground představí jednotlivé významné hudební skupiny, místa probíhajících akcí i styl příznivců tohoto žánru. Směr je orientován převážně na rockovou scénu s alternativními žánry, která je prezentována hlavně formou fotografií, projekcí, záznamů z koncertů, rozhovorů a medailonků osobností a kapel.

„Ve 2. polovině 20. století se proměnila světová populární hudba. Tato proměna se projevila i ve vývoji hudební scény v bývalém Československu,“ říká Stanislava Guryčová, jedna z kurátorů této výstavy z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a dodává: „Vznikla spousta hudebních uskupení inspirujících se například kapelami Sex Pistols, The Clash nebo i Velvet Underground. Tyto vlivy jsou znát i v našem regionu, kde se utvářela místa a skupiny osob vyznávající tento hudební styl. Subkultury dnes nazývané jako punk a metalheads jsou specifické svým životním stylem, který v mnoha oblastech zasahuje do společenského života.“  

Doprovodným programem k vernisáži i výstavě je koncert, na kterém vystoupí kapely CHOROBOPOP a ZBOŘENÁ ŠOPA. Vstupné je 100 Kč a vstupenky je možné zakoupit již nyní na na recepci 14|15 BAŤOVA INSTITUTU nebo online na www.14-15.cz.

Více informací na www.muzeum-zlin.cz

Mohlo by vás také zajímat...

RYMICE: Rekonstrukce konírny v areálu hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice je u konce. Sloužit bude jako sanační pracoviště a průchozí depozitář pro velké zemědělské stroje.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
21.05.2024

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 52. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2024.


 
 
Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024