Národní muzeum fotografie, o.p.s. v Jindřichově Hradci je jedním z nejmladších muzeí v České republice. Jeho zrod v roce 2002 reflektoval potřebu vybudovat klíčovou fotografickou instituci, která do té doby v českých zemích chyběla. Cílem zakladatelů bylo především shromáždit zakládající sbírku fotografií současných českých autorů. Příprava a vznik této prestižní kolekce byly rozloženy na etapy v rozmezí let 2002 – 2004, kdy byly darované fotografie (od všech autorů po jedné) postupně jednotně adjustovány v dřevěných rámech formátu 70 x 100 cm. Tak vznikl první výstavní reprezentativní soubor, v němž jsou zastoupeny všechny generace současných českých fotografů, a který obsahuje na 220 fotografií všech žánrů od autorů žijících v České republice i zahraničí.
V Kongresovém centru České národní banky na Senovážném náměstí v Praze 1 proběhne ve čtvrtek 22. ledna 2009 v 17 hodin vernisáž výstavy, která představí výběr fotografií ze Zlatého fondu Národního muzea fotografie v Jindřichově Hradci. Kolekce fotografií je tentokrát věnovaná dokumentu.
Národní muzeum fotografie má ambice stát se významným a respektovaný centrem vizuálních umění a svou činností se výrazněji zaměřuje na reflexi současného dění a závažných společenských témat.
V tomto směru je nejvýznamnějším projektem fotografická soutěž Via Lucis 1989 − 2009 "20 let obrazu české společnosti ve fotografii", jíž byl udělen statut oficiální doprovodné akce českého předsednictví v Radě Evropské unie v roce 2009.
Její první etapy se zúčastnilo 26 profesionálních a 21 amatérských fotografů a fotografek z České republiky i ze zahraničí. Z celkového počtu 2461 soutěžních fotografií bylo vybráno na základě technické kvality a vystižení tematického zaměření celkem 137 snímků.
Od začátku dubna 2008 probíhá pod názvem „Česká společnost v roce 2008“ již druhá etapa této soutěže a uzávěrka sběru soutěžních fotografií je 31. ledna 2009. Podrobné informace o soutěži včetně technických podmínek jsou uvedeny na webových stránkách muzea pod bodem www.nmf.cz/vialucis.
Vzdělávání v oboru fotografie
Sídlem muzea se stala renesanční budova bývalé jindřichohradecké jezuitské koleje, která získala po mnoha staletích původní funkci kulturního a vzdělanostního centra. Jednou ze základních činností muzea jsou totiž vzdělávací aktivity pro odbornou i laickou veřejnost. Navíc se zde pořádají setkání odborníků – předních fotografů, výtvarníků, teoretiků umění a historiků – se studenty a s ostatními zájemci o obor fotografie na workshopech, seminářích, konferencích, vernisážích. To vše jsou příležitosti pro výměnu názorů a zkušeností i pro vzájemné poznávání. Součástí vzdělávacího programu je rovněž postupné budování knihovny s českou i zahraniční odbornou fotografickou literaturou.
Více o seminářích na http://www.nmf.cz/home/vzdelavani/seminare-pro-skoly/.
Podrobnější informace o Národním muzeu fotografie, o. p. s., Kostelní 20/I, Jindřichův Hradec na tel.: 384 362 459, e-mail: nmf@nmf.cz a na www.nmf.cz.
hor
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.