<p>ŠUMPERK: Zlatá lyra, nesoutěžní přehlídka dětských sborů Šumperska, popřípadě dalšího okolí (dřívější okres Šumperk) s nepravidelnou účastí domácího či zahraničního hosta, probíhá v průběhu jednoho dne formou čtyř koncertů v prostorách koncertní síně – Klášterního kostela Zvěstování Panny Marie v Šumperku.</p> <p>Závěr koncertů patří společnému zpěvu zúčastněných sborů pod patronací jednotlivých oddělení Šumperského dětského sboru Motýli.</p> <p>Šumperský dětský sbor pomáhá i rozvoji sborového zpěvu ve svém regionu. Přehlídku školních sborů Zlatá lyra organizuje od roku 1972 a podílí se na seminářích pro jejich sbormistry.<br />
Zlaté lyry se každoročně zúčastňuje 16 ‒ 20 pěveckých sborů. Ač nejde o soutěž, výkony sborů sleduje odborná porota složená zpravidla z členů odborné rady NIPOS-ARTAMA Praha. Po každém z koncertů je tak možnost popovídání si sbormistrů s odbornou porotou.</p> <p> Přehlídka Zlatá lyra se uskuteční 20. dubna 2013 v Klášterním kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku.</p> <p> Pořadatelem Zlaté lyry je Kruh přátel Šumperského dětského pěveckého sboru, o.s. Na organizaci přehlídky se podílí děti z hlavního sboru.</p>
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.