ČESKÝ KRUMLOV: S hlubokou lítostí jsme přijali zprávu o úmrtí českokrumlovského umělce Miroslava Párala, jehož činnost a díla jsou neoddělitelně spjata s naším městem. Miroslav Páral se narodil 9. června 1955 v Praze, absolvoval výtvarný obor na Střední průmyslové škole keramické v Bechyni. V roce 1991 založil Agenturu českého keramického designu. V roce 1993 byl oceněn kulturní cenou města Český Krumlov, v roce 1996 se stal předsedou mezinárodního keramického sdružení Manifest keramické tvorby 1996, v roce 2002 obdržel Cenu města Český Krumlov.
Kromě keramiky a sochařské práce se zabýval i kresbou a fotografií. Organizoval výstavy na zámku v Českém Krumlově, pořádal sympozia ve svém krumlovském ateliéru, při nichž usiloval o propojování různých druhů výtvarné práce a o mezioborové přesahy. „Díky tomu, že jsem dělal svou filozofii, své přesvědčení, svou sochu, která není nějakým doplňkem, ale má silný motiv, tak za tím můžu stát. Já bych za těmi klasickými figurami úplně stát nemohl. Mohl bych říct, že je to dobrá socha, ale o ničem.“ (Úryvek rozhovoru pro ČRo, 2019)
Miroslav Páral zemřel 17. srpna 2022 ve věku 67 let. Čest památce této výjimečně nadané osobnosti, jež po sobě zanechala nesmazatelnou uměleckou stopu.
Rozhovory s Miroslavem Páralem z poslední doby:
https://www.elle.cz/elle-decoration/zhmotnene-zazitky
https://budejovice.rozhlas.cz/v-krumlove-jsem-ztracel-svoji-svobodu-byla-tam-zloba-a-zast-rika-sochar-miroslav-8081982
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.