neděle
20. října 2024
svátek slaví Vendelín



Želivský klášter mezi deseti

Autor článku: 
Jana Kodysová, Ondřej Rázl
ŽELIV: Klášter v Želivě má šanci stát se nejzajímavější tuzemskou turistickou aktivitou. V anketě portálu kudyznudy.cz je mezi deseti unikáty z Vysočiny, které o titul organizace CzechTourism bojují. Právě probíhající Želivské kulturní léto výrazně pomáhá klášteru sbírat body v soutěži. V případě úspěchu to může přinést klášteru další návštěvnický zájem, stejně jako v loňském roce znojemskému podzemí, které z úspěchu těží dodnes. Premonstrátský klášter v Želivě je pro turisty stále populárnější. Komplex se stal na začátku února letošního roku Národní kulturní památkou, od začátku léta v něm probíhá první ročník festivalu Želivské kulturní léto. //„Letní festival se nese v duchu chrámové hudby, výstav, jazzu a dalších doplňkových aktivit a do areálu kláštera přilákal už tisíce návštěvníků. A právě oni nám nyní pomáhají s hlasováním v soutěži o nejoblíbenější turistickou aktivitu,“// říká provisor kláštera Jáchym Jaroslav Šimek. Mimo toho mohou návštěvníci v ambitech kláštera zhlédnout zajímavou výstavu na téma 14 (např. 14 zastavení) výtvarné skupiny Restaurátorské konservy. Obrazy vznikly při workshopu skupiny v rámci festivalu. V klášteře už dlouhá léta žije zpěvačka Naďa Urbánková a v minulém roce se stal také vyhledávaným cílem manažerů a známých osobností, kteří si sem jezdí odpočinout od stresu a starostí. Želivský klášter patří mezi nejstarší kláštery v České republice a za bezmála tisíciletou existenci si prošel pestrou historií. Mezi milovníky zlatavého moku je vyhlášen především pro neopakovatelnou chuť tří druhů klášterního piva, které se vyváží i do několika států po celé Evropě. O tom, zda se želivský klášter bude moci pyšnit titulem titul Cena Kudy z nudy 2010 rozhodnou návštěvníci portálu Kudy z nudy.cz. Hlasování probíhá až do konce srpna a každý účastník soutěže může hlasovat pouze jednou. Kontakt: p. Jáchym Jaroslav Šimek, provisor kláštera, 731 598 910

Mohlo by vás také zajímat...

JIHOČESKÝ KRAJ: Jihočeská centrála cestovního ruchu, Alšova jihočeská galerie, Biskupství českobudějovické a Regionální rozvojová agentura jižních Čech – RERA a.s. na zahajovací tiskové konferenci představily ve spolupráci s rakouskými partnery přeshraniční projekt s názvem „Gotická stezka Mühlviertel – jižní Čechy (AT-CZ)“ zkráceně „Gotická stezka“. Rakouským projektovým partnerem je Tourismusverband Mühlviertler Alm Freistadt. Zahajovací konference proběhla dne 10. 10. 2024 v budově Biskupství českobudějovického.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
15.10.2024

ČR: Optikou proslulých kameramanů nahlíží na vývoj českého filmu dokumentární cyklus České televize Vidět filmem. V Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka z brněnského studia České televize natáčel režisér Petr Smělík. Šest dílů vysílá od 8. října program ČT art vždy v úterý ve 21:10.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.10.2024

ŽATEC: Spolek A dál? letos uspořádal sedm komentovaných procházek po Žatci, které přitáhly širokou veřejnost. Většina procházek byla plně obsazená a konala se za příznivého počasí. Účastníci tak mohli objevovat krásu vilových předměstí, specifický stavební styl Heimatstil nebo majestátní budovy žateckých škol. Poslednímu tématu se věnovala zářijová procházka, která proběhla v rámci festivalu Den architektury, dorazilo na ni 42 posluchačů. Jednoznačně největší ohlas měly dvě exkurze do bývalého Dreherova pivovaru, kam se podívalo přes sto lidí.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Památky
Co se děje
17.10.2024

ČR: V těchto dnech vyšlo nové album Vteřiny, měsíce a roky, které je výsledkem třetí spolupráce Vladimíra Mišíka s producentem Petrem Ostrouchovem, po předchozích úspěšných albech Jednou tě potkám (2019) a Noční obraz (2021), která získala dohromady sedm cen Anděl. Vladimír Mišík na novém albu přináší patnáct nových písní se čtyřmi texty Michaela Žantovského, šesti vlastními texty, dále již tradičně zhudebněné básně oblíbených autorů – Jiřího Dědečka, Jana Skácela, Josefa Kainara a Františka Gellnera, a také jeden text Tomáše Belka, Ostrouchovova někdejšího souputníka z kapely Sto zvířat. Autorem hudby dvou písní je Vladimír Mišík, ostatní texty zhudebnil Petr Ostrouchov.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
18.10.2024