ČR: Proč lidé slaví velikonoční svátky, je málo známé. Ještě donedávna byly Velikonoce spojovány s bohatým církevním i uměleckým programem a zobrazovány nejlepšími umělci v malbě i hudbě. Svátky symbolizovaly Ježíše Krista, který po čtyřiceti dnech postění vzešel na veřejnost, aby kázal slovo Boží. Po prvním vystoupení byl však brzy zatčen, odsouzen k smrti a ukřižován.
Lidé na jižní Moravě byli velice pobožní, proto se čtyřicet dní postili, přestože měli po masopustních zabíjačkách stále dostatek uzeného nebo jinak zakonzerovaného masa, ovoce a zeleniny. Křesťané dodržovali půst, protože dbali příkladu Ježíše Krista. Na Velikonoce muselo být dostatek masa, proto se před Velikonocemi zabíjela kůzlata a jehňata, stáčelo víno. Tyto jarní svátky teprve spustily užívání si hojnosti jídla a vína při vyvrcholení církevních slavností.
Na jižní Moravě je počátek velikonočního týdne v jedné z jihomoravských obcí poznamenán humorným příběhem. Po bohoslužbě v jednom z typických kostelů Moravského Slovácka se konalo uctívání oltáře s líbáním Svatého Kříže. Lidé chodili kolem oltáře, líbali Svatý Kříž a dostávali požehnání od kněze. Při jednom z těchto obřadů se uprostřed procesí ozvalo z nitra oltáře prasečí chrochtání. Všichni přítomní byli udiveni a nedovedli si tyto zvuky vysvětlit. Pro kostelníka to nebyl žádný zázrak, a tak mohl vysvětlit, že kostely na Moravském Slovácku byly z důvodu bezpečnosti propojovány podzemní chodbou. A právě tudy se z vedlejší vesnice prasátko vydalo. Že muselo pochodovat tajnou chodbou několik kilometrů, než bylo vysvobozeno a propuštěno, zůstalo přesto záhadou.
V předvelikonočním čase byli uctíváni vedle Ježíše Krista i jiní křesťanští svatí. Téměř neznámá je píseň z tohoto období ke svatému Jiří. Byla zpívána dětmi, které nosily malý ozdobený stromek po celé vesnici, u jednotlivých domů zpívaly a čekaly na odměnu.
„Smrtná neděla, kams klíče poděla.
Dala jsem je, dala, svatému Jiří.
Svatý Jiří vstal, pole odmykal,
aby tráva růstla, tráva zelená,
fiala modrá, růže červená.“
Po této písni následoval v církevních obcích sled pobožných obřadů. Nejznámější je dnes udržovanou akcí na jižní Moravě velikonoční hrkání. Od čtvrtka do soboty obcházely děti s různými druhy hrkavic, aby zvěstovaly svátost velikonočních dnů. Bylo tím dáváno znamení, že zvony v době Kristova umučení a popravení odletěly do Říma. Hrkání probíhalo ve dne i v noci, vždy po šesti hodinách. Devítileté až čtrnáctileté děti hrkaly od čtvrtečních dvanácti hodin. Nočního hrkání se účastnili starší chlapci, pro které si farníci u obecního úřadu vymohli uvolnění ze školy. Hrkání skončilo v sobotu večer malým průvodem vsí a obřadem.
V době tří velikonočních dnů bylo také konáno svěcení ohně a vody. Významnou událostí bylo uctívání Kříže Pána otčenášem v pokleku v zadní části kostela. Většina věřících přistupovala ke kněžím v malých komůrkách – zpovědnicích – s vyznáním hříchů. Nedělní a pondělní mše svaté bývaly skutečnými slavnostními událostmi, kdy kněží i ministranti přicházeli ve slavnostních krojích s doprovodem chrámového sboru a varhan.
Dnešní Velikonoce jsou většinou oslavovány již jen světskými zvyky, ale na jižní Moravě se stále zachovává část tradic.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.