čtvrtek
16. ledna 2025
svátek slaví Ctirad
Ilustrační snímek
© Archiv Soni Krátké



„Zdrávo buď, malý děťátko, přeroztomilé robátko! Tebe nyní pozdravujem, dary naše obětujem..“ aneb Něco maličko o Rakovnické hře vánoční.

HRAD KOŠUMBERK: Opět po roce se k nám nezadržitelně blíží vánoční svátky. V kostelích i v rodinách zní koledy a na mnoha místech se skupina herců rozhodne k secvičení půvabné vánoční jesličkové hry. Hry, která se jmenuje trošku omylem Rakovnická hra vánoční. Proč omylem? Téměř před sto lety byl originál nalezen v archivu v Rakovníce – odtud název. Až pozdějším pečlivým bádáním, se zjistilo, že hra téměř jistě z Rakovníka ani jeho blízkého, či vzdáleného okolí není.

od 10.12.2022 do 17.12.2022
16:00
Autor článku: 
Soňa Krátká

V čem spočívá kouzlo tohoto drobného barokního dílka? Kouzlo, které nutí herce pravidelně ji pro radost hrát? Ačkoli vznikla v době barokní a mohlo by se zdát, že tedy obsah bude vážný, není tomu tak. Sejdou se tři pastýři Corydon, Pindarus a Titirus. Jednomu pošel velmi cenný pes – hlídač stáda a ostatní mu začnou nabízet svého, začnou ho chlácholit. Najednou však anděl z nebe zvěstuje, že se daleko odsud narodí Ježíšek a pastýři tedy rychle poberou co mohou a vydají se poklonit dítěti. Co se ale nestane. Stejný úmysl samozřejmě pojali i tři králové – Kašpar, Melichar a Baltazar. A tak dojde ke sporu – čí že je nový král? Pastýři soudí, že chudých lidí – vždyť se narodil v chlívku. Králové jsou naopak přesvědčeni, že to je pán s velikou mocí, jež opustil svůj palác v nebi. A tak náleží králům. Ostrý spor už už začíná být pranicí. Když v tom zasáhne opět anděl a vysvětlí rozhodnou řečí, že Spasitel patří všem.

Kdo měl možnost vidět tuto hru, dá mi jistě za pravdu. Je mimořádně veselá a vtipná. Kde ale vznikla, když ne v Rakovníce?

Když jeden z pastýřů chválí svého psa, zmiňuje, že hlídá celé okolí – i vísky Pěšice, Srbce, Popovec a Mentour. Všechna místa dodnes najdeme na mapě. Všechna leží nedaleko města Luže, jemuž vévodí zřícenina hradu Košumberk a stejnou měrou i monumentální barokní Chrám Panny Marie Pomocné. Je zřejmé, že hra vznikla buď přímo v těchto končinách, nebo představoval místní kraj přinejmenším významnou inspiraci.

Součástí barokního chrámu v Luži byla i jezuitská kolej. A poměrně krátkou dobu tu pobýval ve funkci kazatele a katechety Johann Libertin. Právě jemu bývá připisováno autorství hry vzniklé patrně kolem roku 1684. Libertin totiž rád psal. Hra byla tedy pravděpodobně určena přímo pro studenty místní koleje k secvičení a následnému sehrání lužským obyvatelům.

Otisk vánoční hry zapracoval do svého nesmrtelného románu Tovaryšstvo Ježíšovo mistr dramatu spisovatel Jiří Šotola. I děj Tovaryšstva se odehrává v okolí Luže a hradu Košumberk. Jiří Šotola vzdal knihou hold kraji, jež měl tak rád. Kraji, v němž je i pohřben.

Letošní předvánoční čas, o sobotách 10. a 17. prosince vždy od 16. hodin proběhne přímo na hradě Košumberk čtení vybraných pasáží z románu tovaryšstvo Ježíšovo. A samozřejmě i čtení o Rakovnické hře vánoční.

Není bez zajímavosti, že originál hry se později ztratil. Ale každý rok na Vánoce se znovu a znovu před zraky diváků odehrává veselý příběh o třech králích, pastýřích a děťátku. Příběh, který už několik století k našicm vánočním dnům patří.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Institut umění – Divadelní ústav otevírá vzdělávací program Akademie IDU pro kulturní manažery/ky. Kurz je věnovaný osobnímu rozvoji a leadershipu pod vedením lektorky Ireny Swiecicki.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
13.01.2025

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025