PRAHA: Od céček a sifonů přes přenosnou Teslu a Emgetonky až po nábytek z UP Rousínov v panelákovém bytě. „Husákovy děti“ a jejich rodiče tuší, o čem je řeč, ale co mladší generace? Atmosféru 70. a 80. let v Československu si můžou jedni připomenout a druzí co nejautentičtěji poznat v Retro muzeu Praha, které se 19. května otevře ve čtvrtém patře obchodního domu Kotva. Plochu 2 500 metrů čtverečních zaplní na 12 000 unikátních předmětů. Shromáždit se je v originální expozici podařilo i díky společnosti Generali Česká pojišťovna, která je hlavním partnerem Retro muzea Praha. Návštěvníky čekají ukázky módy, bydlení, stravování, trávení volného času, ale také komunistické propagandy a fungování undergroundu.
„Několik let jsme navštěvovali aukce a kontaktovali různé spolky, zároveň jsme v roce 2018 vypsali sbírku na designové předměty ze 70. a 80. let v Československu. Sešlo se nám úctyhodných 12 000 exponátů. 12 000 kusů historie a vzpomínek. Těší mě, že díky takové podpoře a nadšení můžeme tuto dobu připomenout ‚Husákovým dětem‘ a jejich rodičům, a také ji v co nejautentičtější podobě ukázat mladým lidem,“ říká Robert Vůjtek, předseda spolku Art Salon S, jenž jedinečný výstavní projekt připravuje.
Běžný život, design i trendy v Československu 70. a 80. let mapuje netradičním způsobem expozice rozdělená do 15 tematických okruhů. Hlavní část zve na návštěvu do panelákových bytů – bydlení tak typického pro tehdejší dobu. Jak se žilo v „králíkárnách“? Ve věrných replikách domácností si návštěvníci osahají klasické jádro a v kompletně zařízeném obýváku posedí na gauči, který měla snad každá rodina včetně Tesla elektroniky. Ložnice vypadá, jako by ji někdo opustil dnes ráno, stejně jako opravdu původní kuchyně s linkou typu Asta z Jitony Soběslav.
V dětském pokojíku možná někteří zavzpomínají na mládí nebo jeho zařízení srovnají s pokojíkem dnešních teenagerů. Nechybí samozřejmě mončičáci, céčka nebo stavebnice Merkur. Do dětství vrátí i expozice hraček od plechových berušek na klíče z podniku Kovap až po autíčka na kabel. Idoly, jejichž plakáty visely v mnohých pokojíčcích, připomíná sbírka kostýmů populárních zpěváků. Zajímá vás třeba, v čem Helena Vondráčková a Hana Zagorová slavily televizního silvestra? Holky z naší školky a další hity se poslouchaly i na magnetofonech z TUZEXU v 80. letech, jejichž unikátní sbírku do Retro muzea Praha zapůjčil vášnivý sběratel Matěj Ruppert z kapely Monkey Business.
Dojde rovněž na dobovou elektrotechniku nebo dopravu, do expozice se dostaly dokonce originální turnikety ze 70. letech, jimiž tenkrát lidé spěchali na metro. Ujít si nenechte exkurz do toho nejlepšího z domácí módy, včetně ukázek dobového spodního prádla. Jak to chodilo v tehdejším salonu krásy? I ten Retro muzeum otevírá, s krášlicími přípravky značky Astrid a Dermacol. Přehlídka pracovních plášťů, montérek nebo zástěr zase připomene každodenní životní styl v Československu. Sedněte si do dobové kanceláře, ve které si bude každý moci vyzkoušet, jak se psalo na psacích strojích Consul, nebo si skočte do obchodu, kde obsluhuje „žena za pultem“. Výběr není žádný, ale co si koupit, poradí dobové reklamy. Ohlašuje je legendární „pan Vajíčko“. A co s volným časem? Trávit ho v retro muzeu lze modelářstvím, sběratelstvím nebo tolik oblíbeným chatařením a kempingem.
Mnohým bude jistě povědomý nábytek, jímž domácnosti zabydlovala výrobní družstva UP Rousínov, Hikor Písek či Dřevotvar z Jablonného nad Orlicí. „V expozici designového nábytku najdete nábytek od standardizovaných uniformních předmětů až po unikátní designové kousky z výrobních družstev. Zároveň je tato expozice prodejní, vzhledem k tomu, že se s našimi partnery snažíme vdechnout předmětům druhý život, snažíme se nábytek zrekonstruovat a následně poslat dál do světa, aby dělal radost dalším generacím,“ upozorňuje Robert Vůjtek.
Edukativně pojatá je část věnovaná komunistické propagandě a undergroundu. Tuto stránku normalizační doby vysvětluje především mladší generaci. Zájemci uvidí třeba odposlouchávací zařízení ve tvaru zapalovače, které pomáhalo sledovat hosty pražského hotelu Jalta. V expozici undergroundu zase objeví kytaru, s níž začínal v 80. letech Kamil Střihavka.
Velká část expozice Retro muzea Praha je připravena v interaktivní formě. Každý se může zapojit do vědomostních soutěží, vyzkoušet si dobové hry a nejmenší návštěvníky zabaví interaktivní obrazovky. Atmosféru 70. a 80. let navíc dotváří i obchodní dům Kotva, v jehož nejvyšším patře Retro muzeum Praha najdete. Dobový design se totiž díky expozici propojí s ceněnou architekturou, navrženou v 70. letech manželi Machoninovými a dnes zapsanou na seznamu kulturních památek.
Kurátorkou Retro muzea Praha je Jana Emma Sommerová a spoluautorkou je Naďa Klempířová.
Retro muzeum Praha provozuje spolek Art Salon S založený v roce 2014. Pod vedením předsedy Roberta Vůjtka má spolek za sebou realizaci na čtyři desítky úspěšných výstav v Praze i po zbytku republiky. Představil dobové výstavy jako Retro 70. a 80. let, Retro hračky za socíku, Retro zima za socíku nebo Retro biják, organizoval retrospektivu Bořka Šípka, výstavu Memories Roberta Vana i několik výstav Káji Saudka.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.