Ve dnech 17. až 18 .3 .2008 se v Athénách na pozvání vlády Řecka a UNESCCO konala odborná konference pro státy, které jsou členy Mezivládního výboru pro podporu návratu kulturních statků do země jejich původu nebo jejich restituci v případě jejich nelegálního přisvojení.
Takovou zemí je od listopadu 2007 i Česká republiky, která do výboru byla zvolena 34. zasedáním Generální konference UNESCO, a zástupci ministerstva kultury se tohoto jednání zúčastnili. Hlavním tématem konference bylo prohloubit znalosti zainteresovaných vládních orgánů o stavu nelegálního dovozu a vývozu kulturních statků a nelegálního převodu jejich vlastnictví v mezinárodním měřítku, o otázkách mezivládních restitucí a řadě jiných okolností včetně pozic a funkcí zmíněného výboru.
Účastníci konference přijali závěry, kterým se obracejí mimo jiné i ke sbírkovým institucím. Závěry Aténské mezinárodní konference o navracení kulturních statků do země jejich původu. Experti na problematiku navracení předmětů kulturní hodnoty do států jejich původu, kteří se zúčastnili první mezinárodní konference konané v Aténách ve dnech 17. - 18. března 2008, dospěli v rámci setkání spoluorganizovaném Mezivládního výboru pro podporu návratu kulturních statků do země jejich původu nebo jejich restituce v případě nezákonného přivlastnění a řeckým Ministerstvem kultury, a v přítomnosti zástupců členských států zastoupených ve výboru, k následujícím závěrům:
Je důležité, aby UNESCO organizovalo mezinárodní konference, vedoucí k zintenzivnění činnosti expertů zkoumajících otázku navracení kulturních statků do států jejich původu, s cílem dospět ke schůdným a realistickým řešením. Kulturní dědictví tvoří nedílnou součást vědomí národa o sobě a o vlastním společenství tím, že působí jako spojovací článek mezi současností, přítomností a budoucností. O této záležitosti je třeba informovat veřejnost, zejména mladší generaci, a zvýšit její povědomí o stávajícím problému. V tomto smyslu by mohla být velmi účinná informační kampaň. Některé kategorie kulturního dědictví jsou nezvratně dány kulturním prostředím, ve kterém vznikaly (jedinečná a výjimečná umělecká díla a památky, rituální předměty, národní symboly, ostatky předků, rozdělené části význačných uměleckých děl atd.). Autentičnost a jedinečnou hodnotu jim dodává právě jejich původní prostředí. Úlohu Mezivládního výboru pro podporu návratu kulturních statků do země jejich původu nebo jejich restituce v případě nezákonného přivlastnění je třeba posilovat nezbytnými prostředky, zdroji a infrastrukturou. Je třeba vynaložit úsilí na podporu zprostředkovávání sporů výborem nebo jiného způsobu zprostředkování. Žádosti a vyjednávání o navrácení kulturních statků mohou posloužit jako nástroj pro spolupráci, součinnost, sdílení, společný výzkum a ekonomický pokrok. V posledních letech se začala projevovat jasná tendence k navracení kulturních statků z právních, sociálních a etických důvodů. Navracení kulturních statků přímo souvisí s právy lidstva (zachování kulturní identity a zachování světového dědictví). Muzea by měla dodržovat etické kodexy. Měla by být na tomto základě připravena zahájit dialogy o navrácení důležitého kulturního vlastnictví státu nebo společenství jeho původu. Mělo by k tomu docházet dle etických, vědeckých a humanitárních zásad. Spolupráce, partnerství, dobrá vůle a vzájemné porozumění mezi příslušnými stranami by mohlo vést ke společným výzkumným programům a výměně odborných znalostí.
Zdroj: Richter Vít Vit.Richter@nkp.cz
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce