ČR-PÍSEK: Vlastimil Vondruška, historik a spisovatel, má na kontě 1, 2 milionu prodaných knih. Čtenáři nejoblíbenějšími jsou bezesporu obě jeho epopeje – Přemyslovská a Husitská, která bude završena závěrečným sedmým dílem s podtitulem Za časů Vladislava Jagelonského. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší historický románový cyklus, jaký byl v české literatuře vydán. Kniha opět líčí osudy píseckého rodu na pozadí historických událostí, a bude proto uvedena stylově na píseckém hradě.
Románový cyklus vypráví na pozadí skutečných historických událostí osudy čtyř generací rodu píseckých Prokopů, kteří prožívají události té doby, ale současně žijí svůj život prostých lidí.
Město Písek je pro příběh velmi důležité. I proto si autor vybral zdejší hrad, aby uvedl poslední díl Husitské epopeje v život. Stane se tak v úterý 13. listopadu v Rytířském sále muzea od 17:00. Následovat bude tematická přednáška Vlastimila Vondrušky.
Vlastimil Vondruška je v současné době jedním z nejúspěšnějších českých spisovatelů. Dosud napsal cca 60 románů, 20 populárně naučných knih, několik divadelních her a rozhlasových dramatizací a scénář k historickému filmu Jménem krále, kromě toho se věnuje také publicistice. Jeho historické romány vycházejí úspěšně v Německu. Za svou tvorbu obdržel státní vyznamenání a řadu dalších ocenění.
Knihy Vlastimila Vondrušky jsou již pátým rokem v řadě těmi nejpůjčovanějšími v našich knihovnách. Krok s ním drží i další autoři nakladatelství MOBA: František Niedl a Jan Bauer (více zde).
Celá TZ přiložena.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.