pátek
27. září 2024
svátek slaví Jonáš
obal knihy
© zdroj: Turner PR



Závěrečný díl Husitské epopeje Vlastimila Vondrušky startuje nákladem 80 000 výtisků

PÍSEK, ČR: Husitská epopej VII - Za časů Vladislava Jagellonského bude uvedena do života biskupem Církve československé husitské panem Tonzarem v Rytířském sále královského hradu v Písku, dnešním Prácheňském muzeu, tedy ve městě, které je pro všechny díly Husitské epopeje stěžejní. Stane se tak v úterý 13. listopadu v 17:00. Na akci bude navazovat autorská přednáška a autogramiáda.

13.11.2018
17:00
Autor článku: 
TZ/ika

Rekapitulace

Celá Husitská epopej má 7 dílů, 417 kapitol a 4360 stran. Zabírá úsek českých dějin od roku 1400 do roku 1485, kdy byl uzavřen kutnohorský náboženský smír, který s definitivní platností ukončil náboženské války u nás a byl vzorem pro pozdější protestantská hnutí v jiných zemích.

Románový cyklus vypráví na pozadí skutečných historických událostí osudy čtyř generací rodu píseckých Prokopů, kteří prožívají události té doby, ale současně žijí svůj život prostých lidí. I v krutých kulisách války, násilí a moru si dokážou najít štěstí, lásku a smysl života. Aby nebyl pohled na husitskou revoluci jednostranně ideologicky zkreslený, jsou někteří členové rodu kališníky, zatímco další zůstali katolíky. Každý z nich se však dívá na události kolem sebe očima své víry. To umožnilo autorovi nechat na čtenářích, aby přemýšleli o tom, kde vlastně byla pravda. Neboť faktem je, že obě strany měly část pravdy, obě páchaly násilí, ale současně se snažily o usmíření. Navzdory náboženským rozporům je totiž mnohé spojovalo, především chtěli všichni bránit svou vlast před cizáky.

 

O čem je Husitská epopej VII?

Poslední díl ságy představuje léta, kdy se českým králem stal Vladislav Jagellonský, jemuž se postupně podařilo otupit ostří nepřátelské zahraniční politiky, zvláště té papežovy. Nakonec byl z Čech sejmut cejch kacířství, neboť po desetiletích bojů byl utrakvismus uznán všemi církevními autoritami. Husitská epopej tak dospěla ke svému závěru. Jenže místo aby se domácí poměry uklidnily, začaly doutnat nové politické i sociální konflikty. Postupně umírají starší členové rodu Prokopů a na jejich místo nastupují jejich potomci. Ti však o ideálech svých rodičů vědí málo a hledají si svůj svět. Svět středověké víry nahrazuje svobodomyslná renesance. Osudy husitských generací rodu se uzavírají.

 

Vlastimil Vondruška o literárním záměru

 „Každý historický román je umělecká stylizace, Aloise Jiráska či Umberta Ecca nevyjímaje. Na společnost se jako spisovatel dívám pohledem, který se samozřejmě nemusí líbit každému. Ale snažím se být vždy věrohodný a spravedlivý a říkat i nepříjemné pravdy. Mým základním cílem bylo pochopit naše předky bez zbytečné glorifikace a ideologizace, ale na druhou stranu také bez podceňování a předsudků. Je totiž dobré vracet se k tomu, co dělali naši předkové, neboť pokud pochopíme je, pochopíme i současnost. Základní mechanismy chodu společnosti se neustále opakují. Proto jsem se snažil vykreslit problémy té rozbouřené doby, neboť dnes v mnoha ohledech prožíváme totéž. Jen toho násilí je méně. Chtěl jsem ukázat, jakou tragédií je pro každý národ, pokud se kvůli ideologii, sobectví vládců a nadutosti jejich sluhů hloubí mezi prostým lidem příkopy. Tak tomu bylo za feudalismu, kapitalismu, socialismu a je tomu tak i dnes. Husitská epopej vypráví o časech revoluce a válek, ale přesto je to oslava lidské odpovědnosti a moudrosti, s jakou většina členů románového rodu Prokopů žila.“

 

O autorovi

Vlastimil Vondruška je v současné době jedním z nejúspěšnějších českých spisovatelů. Dosud napsal cca 60 románů, 20 populárně naučných knih, několik divadelních her a rozhlasových dramatizací a scénář k historickému filmu Jménem krále, kromě toho se věnuje také publicistice. Jeho historické romány vycházejí úspěšně v Německu. Podle oficiálních statistik je nejoblíbenějším autorem v českých knihovnách. Dosud se prodalo zhruba 1,2 milionu jeho knih. Za svou tvorbu obdržel státní vyznamenání a řadu dalších ocenění.

Knihu vydává nakladatelství MOBA.

Zdroj: Johana Turner, TURNER PR 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Vláda ČR schválila návrh státního rozpočtu na rok 2025. Kapitola Ministerstva kultury činí 21,3 miliardy korun. Jde tedy o více než dvaceti osmi procentní navýšení oproti schválenému rozpočtu na rok 2024, který činil 16,59 miliard korun. Návrh rozpočtu Ministerstva kultury pro rok 2025 je tak o 4,7 miliardy korun vyšší než v roce 2024.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
26.09.2024

ČR: V neděli 22. září 2024 se v Libici nad Cidlinou uskutečnila celostátní konference Svazu českých divadelních ochotníků (dále jen SČDO). Na programu bylo hodnocení činnosti za uplynulé funkční období, diskuse o budoucnosti amatérského divadla a klíčový bod – volba nového předsednictva na dalších pět let.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
25.09.2024

ČR: Díky štědrosti diváků a dárců se během nedělního benefičního koncertu podařilo na pomoc postiženým povodněmi vybrat 38 209 076 korun. Vybrané prostředky poputují do sbírky SOS Povodně organizované Člověkem v tísni. Během hudebního večera vystoupili bez nároku na honorář David Koller s Kollerbandem, Tomáš Klus, Janek Ledecký, Aneta Langerová, Adam Plachetka, Jiří Pavlica a Hradišťan, Kateřina Kněžíková, Lenka Dusilová a Karel Plíhal.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
24.09.2024

PRAHA: Libeňské Studio ALTA v září oficiálně oznámilo příchod nového uměleckého vedení. Od roku 2025 převezme dramaturgii pražského uměleckého prostoru programový tým, který vzešel z výběrového řízení vycházejícího z otevřené výzvy. 

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
26.09.2024