Zcela unikátní projekt - digitální databázi sbírkových předmětů zhruba pěti desítek regionálních muzeí, galerií a pamětních síní, připravují na Vysočině. Zahájení projektu za 9,6 miliónů korun s názvem Muzea a galerie na Vysočině on-line se očekává v lednu 2010 s tím, že první výstupy by veřejnost mohla spatřit na přelomu září a října 2012.
"Projekt, který se uchází o podporu ROP Jihovýchod, řeší nedostatečnou prezentaci movitého kulturního dědictví obsaženého ve sbírkotvorných institucích v kraji Vysočina. Návštěvník si bude moci dopředu naplánovat tematickou prohlídku vybraných institucí v kraji, umožní se mu tak přístup k informacím bez časového a prostorového omezení," uvedl k projektu radní kraje Vysočina pro oblast kultury Tomáš Škaryd a doplnil, že digitalizace se v první fázi týká pěti tisíc položek.
Záměrem je prezentovat vytvořenou databázi sbírkových předmětů na internetu prostřednictvím speciální 3D webové aplikace. V rámci projektu se počítá se zakoupením informačních kiosků, s jejich napojením na internet a umístěním ve veřejně přístupných prostorách zapojených institucí. Díky nim se zájemci dostanou do uvedené databáze sbírkových předmětů, ale též na webové stránky turistického portálu Vítejte na Vysočině s dalšími potřebnými informacemi (např. dopravní spojení, otevírací doby, aj.).
"V takovémto rozsahu a formě se jedná o ojedinělý projekt. Digitalizace sbírkového fondu znamená nejenom možnost nových způsobů prezentace sbírkových předmětů, ale rovněž významnou pomoc v případě jejich odcizení, ztráty či zničení. Zároveň usnadňuje popis a katalogizaci sbírkových předmětů. Slouží i jako ochrana originálního sbírkového předmětu, např. při přípravě výstavy, kdy se snižuje nutnost manipulace se samotným sbírkovým předmětem a zmenšuje se tak možnost jeho poškození," vyjmenovala přednosti Alena Prokešová z krajského odboru kultury a památkové péče.
Samotnou digitalizaci předmětů provedou dva zaměstnanci příspěvkových organizací zřizovaných v působnosti odboru kultury a památkové péče krajem Vysočina. Provoz sbírkotvorných institucí, ani pohyb po expozicích nebude při digitalizaci nijak omezen, protože práce proběhnou v prostorách nacházejících se mimo stávající expozice.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.