Cílem projektu Winton Train – Inspirace dobrem je inspirovat mladé lidi skutkem Nicholase Wintona (Sir N. G. Winton zachránil v roce 1939 před smrtí 669 převážně židovských dětí z území Československa zorganizováním jejich transportu do Velké Británie.) Budoucí publicisté a umělci se zapojí do řady kulturních a společenských akcí připravovaných v rámci projektu.
Dne 1. září 2009 vypraví organizátoři spolu s Českými drahami Wintonův vlak, který projede tehdejší trasu Praha – Londýn. Bude symbolizovat neporazitelnou touhu po svobodě a jasné vyhlášení odporu proti nacionální, etnické či náboženské nenávisti, která bohužel dodnes vyvolává konflikty v různých částech světa včetně Evropy.
Uvnitř dobových vagónů tažených parní lokomotivou pojedou někteří potomci Wintonem zachráněných dětí. Spolu s nimi do vlaku nastoupí studenti uměleckých škol a významné evropské osobnosti.
Odjezd vlaku z hlavního nádraží v Praze, průběh cesty a triumfální příjezd na Liverpoolské nádraží v Londýně budou provázet mnohé kulturní a společenské akce pořádané mladými studenty z celé Evropy. V ideálním případě přivítá vlak Sir Nicholas Winton osobně.
Po celou dobu jízdy vlaku budou filmové štáby mladých publicistů a umělců zaznamenávat průběh cesty, její nejzajímavější okamžiky a především pocity a prožitky účastníků. Režijním supervizorem se stane Matej Mináč.
Speciální vlak s parní lokomotivou se bude podobat právě těm vlakům, které vypravil v roce 1939 Sir Nicholas Winton z Prahy, převážně z Wilsonova nádraží, do Londýna. Odvezl v něm stovky nejen židovských děti do bezpečí před Hitlerovým „konečným řešením“. V roli pasažérů se ocitnou první, druhá, či dokonce třetí generace dětí, které Sir Nicholas zachránil. Vlak vyjede ze stejného místa, namíří si to přes Německo na holandské pobřeží, odkud se pasažéři přepraví lodí do Anglie, a dále budou pokračovat opět vlakem až na nádraží Liverpool Street Station, kde by měli pozdravit a poděkovat v té době už stoletému Siru Nicholasi Wintonovi.
V rámci projektu jsou vyhlášené soutěže pro studenty středních a vysokých škol, jejichž zadání je pro všechny soutěžní obory stejné; témata jsou lidskost, slušnost, dobré skutky, jednoduše veškeré vaše práce inspirované principem dobra.
Termín uzávěrky literární, fotografické a výtvarné soutěže je už 16. března 2009. Ale pakliže by se někdo chtěl ještě zúčastnit, najde instrukce zde.
Slavnostní vyhlášení soutěží proběhne v předvečer odjezdu vlaku, vítězové získají kromě hodnotných věcných cen i stáže v renomované televizní společnosti. Samozřejmostí je i jízda Winton Trainem do Londýna.
Projekt věnovaný předsednictví České republiky EU
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.