abART je encyklopedický informační systém vybudovaný na atomizaci vkládaných dat a na jejich všestranném propojení. Na uceleném souboru 27 ročníků časopisu Výtvarné umění si Archiv ověřil schopnosti systému a objevil nové možnosti rozvoje. Rozklad informací na základní jednotky a způsob jejich uložení (na každý prvek lze nahlížet z několika stran) nabízí různé nabídky třídění a výběru.
Jednoduchými dotazy tak vznikají obsahy jednotlivých čísel časopisu, rejstříky umělců a autorů textů, seznamy literatury, vazby na dokumenty, výstavní prostory, pořadatele atd. Nové údaje se díky otevřené struktuře informačního systému propojují s už existujícími i v budoucnu vloženými daty.
abART umožňuje nejen další detailní (hlubší) zpracování dokumentů (např. rejstříky článků – zmíněné osoby), ale i jejich internetové zpřístupnění včetně doprovodných reprodukcí a plných textů.
Z časopisu Výtvarné umění jsou nyní na webu články z vydaného sborníku Výtvarné umění 1950 – 1971, 1990 – 1996 a další vybrané texty.
Občanské sdružení Archiv výtvarného umění Vás zve na tiskovou besedu, která se koná ve středu 25. 2. 2009 v 11.00 hodin v kavárně Centra současného umění DOX v Praze-Holešovicích (Poupětova 1a).
Program:
- Zpracování časopisu Výtvarné umění v informačním systému abART Vydání sborníku Výtvarné umění 1950 - 1971, 1990 - 1996.
- Volné zpřístupnění plné verze abARTu
Stav zpracování k 22. 2. 2009:
založeno 86 671 osob, 21 225 institucí, 2647 skupin, zpracováno 24 693 výstav, 47 035 dokumentů, vytvořeno 728 486 základních vazeb.
Zpracování časopisu Výtvarné umění v informačním systému abART a vydání sborníku bylo možné díky grantu Ministerstva kultury České republiky.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.