TŘEBOŇ: Druhý říjnový víkend se v Divadle J. K. Tyla uskuteční nultý ročník přehlídky ochotnického divadla, která umožní neprofesionálním souborům představit se širšímu diváckému publiku.
Miroslava Kotouna z Třeboňské rozvojové obecně prospěšné společnosti, která za zrodem akce stojí, jsme požádali o bližší informace.
Kdo festival financuje a podílí se na něm město či Jihočeský kraj?
Dovolte mi nejprve malou poznámku – jedná se o 0. ročník přehlídky ochotnických souborů, zatím nechceme použít přídomek festival.
Hlavním pořadatelem a subjektem, který ji financuje, je Třeboňská rozvojová o.p.s. http://www.dfkgroup.cz/dfk.php?trebonska-rozvojova/, což je nezisková organizace, která se již pět let podílí na podpoře kultury, neziskového sektoru a dalších oblastí života v Třeboni. Město přehlídku podporuje a je spoluautorem této myšlenky, na programu participoval také Divadelní ochotnický soubor SUchdolské Divadlo, o.s.
Jihočeský kraj naopak napomáhá již čtvrtým rokem Třeboňskému divadelnímu festivalu www.tdf.cz, který Třeboňská rozvojová o.p.s. také připravuje.
Na přehlídce vystoupí divadla pouze z Jihočeského kraje. Počítáte do budoucna s širší účastí, případně ze zahraničí?
Již letos máme na nultém ročníku zahraniční zastoupení. Závěr totiž obstará spolek „Salamandra playing with fire“ z rakouského Linze. Jinak je hlavním smyslem této akce dát prostor jihočeským souborům, a to především těm, které působí na Třeboňsku, respektive na Jindřichohradecku.
Myslíte si, že je u nás divadelních festivalů určených neprofesionálním souborům málo?
V naší republice o festivaly opravdu není nouze. Některé jsou již vyhlášené a fungují dobře, jiné se teprve dostávají do širšího povědomí. Ale zajímavých ansáblů je také dostatek, a tak nic nebrání tomu, aby vznikaly další festivaly. Je ovšem třeba se zaměřit na náš Jihočeský kraj, kde je jich poskrovnu. Bývají zde převážně přehlídky soutěžní (Dačice, Prachatice, Trhové Sviny), ale těch, kam se sjíždějí soubory jen pro zábavu, je málo. Já si myslím, že smyslem přehlídek je pobavit se, seznámit se s divadelníky z jiných měst a vzájemně si předat zkušenosti.
Každý samozřejmě zná divadelní festival Jiráskův Hronov pro ty „nejlepší“ v republice, ovšem není sporu o tom, že mnohé soubory i u nás v jižních Čechách mají také co nabídnout a mnohdy dokáží rozesmát a rozveselit více než divadla profesionální či hronovská. Novou a velmi povedenou přehlídkou, nebo spíše festivalem, byly letos Suchdolské divadelní večery, které uspořádali divadelníci ze SUchdolského Divadla v nedalekém Suchdole nad Lužnicí. Naše společnost je finančně podpořila a oni nám na oplátku pomohli s dramaturgií programu naší nulté říjnové přehlídky.
Čím se bude přehlídka odlišovat, případně co nového přinese?
Především tím, že se koná v rámci kampaně „Měsíc pro neziskový sektor v Třeboni“, nasměrované na podporu zdejších neziskových organizací. Již třetí ročník, který se koná v říjnu 2008 a jehož program naleznete na www.tr-ops.cz, je opět zaměřen na prezentaci jejich aktivit zajímavou formou. Jednotlivé organizace se představují prostřednictvím svých kulturních vystoupení, přednášek, seminářů, výstav nebo dnů otevřených dveří. Na závěr kampaně se vždy pořádá charitativní aukce uměleckých děl a výtěžek putuje právě na konta zúčastněných neziskovek. Naše přehlídka je možná specifická i tím, že si na ni pořadatelé vybrali kvalitní jihočeské soubory, ale také, že chtěli sestavit program, který by do divadla přilákal jak děti na pohádky, tak dospělé na komedie i vážné kusy.
Naším cílem je dostat tuto přehlídku ochotnického divadla na takovou úroveň, aby se v dalších letech mohla stát samostatnou součástí výše zmíněného Třeboňského divadelního festivalu. A jak se nám povede ta letošní, to nechť diváci sami posoudí již v sobotu 11. a v neděli 12. října.
Děkuji za odpovědi
Eva Horníčková
ČR: Vánoce se blíží a s nimi i příležitost dát dárek nejen svým blízkým, ale i přírodě. Anketa Alej roku, která se koná již od roku 2011, nabízí možnost podpořit svou oblíbenou alej a přispět k nejen k její popularizaci, ale i ochraně. Anketa, pořádaná organizací Arnika, má za cíl upozornit na krásu a význam alejí v naší krajině a podpořit jejich ochranu.
ČR: Fakt, že jsou do seznamů UNESCO zapisovány architektonické památky, je všeobecně známý. Již méně se ví, že sem patří také tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím. Podmínkou pro zápis do mezinárodního Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO je předchozí uvedení na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, který nyní čítá 33 položek. Téměř před deseti lety v r. 2015 přibyla do tzv. národního seznamu „Betlémská cesta v Třešti“. Co tomuto výjimečnému ocenění předcházelo, jak se připravuje taková nominace a co z ní pro nositele tradice následně vyplývá? Naší průvodkyní po Cestě na Seznam bude za nominační tým Mgr. Eva Kolajová, vedoucí Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury, Muzeum Vysočiny Třebíč, společně s Ing. Pavlem Brychtou, předsedou Spolku přátel betlémů v Třešti.
ČR: Soutěž vzdělávacího portálu ČT edu, která motivuje děti a dospívající k pohybu, tanci a týmové spolupráci, opět slaví rekordy. Do třetího ročníku soutěže Tančí celá škola dorazilo bezmála 500 přihlášek. O titul králů a královen tanečního parketu tak soutěžilo přes 10 tisíc dětí a studentů z mateřských, základních a středních škol. Na vítěze čeká taneční lekce vedená profesionálním tanečníkem ze StarDance.