PLZEŇ: Výstava legendy českého grafického designu Rostislava Vaňka představuje práce, které se již dávno staly ikonou, ale i ty méně známé nebo i nerealizované, tak jak je vybrali autoři výstavy – další významní čeští grafici – Zuzana Burgrová a Robert V. Novák. Tvorbu Rostislava Vaňka obdivují a respektují, ale zacházejí s ní po svém. Zhlédnout výsledek jejich tvůrčího přístupu mohou návštěvníci ve výstavní síni „13“ od 18. října 2024 do 2. února 2025.
Výstava ROSTISLAV VANĚK EXTENDED není klasickou retrospektivní výstavou; je výjimečná tím, že přináší pohled na práci ikony české grafiky očima jiných, neméně významných grafiků. Názvem výstavy „Extended“, který si vypůjčili z typografického názvosloví, chtějí autoři reflektovat Vaňkův mimořádně široký záběr. „Šíře záběru Rostislava Vaňka je obdivuhodná. Na jedné straně dokáže zpracovat minimalistickou úpravu knihy, na druhé mimořádně funkční informační systém pro pražskou hromadnou dopravu, který byl naprostým unikátem,“ poznamenává jeden z autorů výstavy Robert V. Novák.
Zuzana Burgrová ke koncepci výstavy dodává: „Chceme především poukázat na fakt, že tvorba Rostislava Vaňka je natolik kvalitní a propracovaná, že by obstála kdykoli, v kterékoli době. Jeho práce přenášíme z 20. do 21. století a jednoznačně vidíme, že se rozhodně nejedná o žádné retro.“
Autoři na výstavě prostřednictvím výrazně zvětšených segmentů některých Vaňkových návrhů zprostředkovávají návštěvníkům také svůj obdiv k autorovu smyslu pro zkratku a propracovanost detailu. Právě v tomto spatřují jeho nadčasovost a zdroj inspirace pro současné i budoucí grafiky.
Snahou výstavy je také představit návštěvníkům svět grafického designu a upozornit na jeho důležitost. Grafický design nás totiž v celé řadě podob obklopuje v každodenním životě, aniž bychom si to uvědomovali. „Většina smrtelníků si například myslí, že se písmo samo ‚stalo‘, a je to. Člověk píšící na počítači nebo čtoucí knihu vůbec netuší, že tvar každé litery někdo musel vymyslet, nakreslit, a v dnešní době nakonec ještě uvést do provozu jako software. Písmo podléhá mnoha požadavkům, jak estetickým, tak praktickým, a jeho zrození je dřina,“ uvádí na příkladu tvorby písma Robert V. Novák.
Na výstavě je zastoupeno hned několik ukázek z bohaté písmařské tvorby Rostislava Vaňka, ale také jeho plakáty, loga, knihy i volné práce. Výstava v Západočeské galerii je unikátní i použitou technologií. Ukázky práce Rostislava Vaňka jsou tištěny přímo na stěny výstavní síně vertikálním digitálním tiskem a doplněny 3D exponáty.
K výstavě vychází stejnojmenná publikace v grafické úpravě Zuzany Burgrové a Roberta V. Nováka.
prof. Rostislav Vaněk (* 1945, Praha) je český typograf, grafický designér, tvůrce písma a vysokoškolský pedagog. Studoval na SPŠ grafické v Praze, následně na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Karla Svolinského. Na téže škole působil od roku 1971 jako odborný asistent Eugena Weidlicha ve Speciálním ateliéru propagační tvorby a plakátu. Mezi roky 2001–2014 působil na VŠUP v pozici vedoucího ateliéru Grafický design a vizuální komunikace, ve stejném ateliéru působí na FDU ZČU v Plzni. V roce 2006 mu byl udělen akademický titul profesor.
Prostřednictvím moderní typografie i kaligrafie zasahuje do celé šíře současného grafického designu od knih, plakátů, řešení výstavních prostor, piktogramů až po vizuální komunikaci. Je autorem písem Clara Sans (2012), Meridianus (2014), Haven (2014) aj. Roku 1977 se podílel na vizuálním řešení interiéru budovy ČKD na Můstku, kterou navrhla architektka Alena Šrámková. Je autorem informačního systému pražské MHD, vizuálního stylu a loga ČSOB a ČSA. Do povědomí veřejnosti se dostal především jako autor informačního systému pražského metra, v němž navázal na předcházející systém Jiřího Rathouského. Vytvořil více než 20 československých známek, z nichž polovina získala ocenění v soutěži Nejkrásnější poštovní známka roku. Řadu let působil jako člen organizačního výboru Bienále užité grafiky, později Mezinárodního bienále grafického designu v Brně, a velmi platný člen jeho odborných výběrových a mezinárodních porot.
ROSTISLAV VANĚK EXTENDED
výstavní síň „13“, Pražská 13, Plzeň
17. října 2024 – 2. února 2025
Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.
Autoři výstavy: Zuzana Burgrová, Robert V. Novák
Kurátorka výstavy: Petra Kočová
DOPROVODNÝ PROGRAM
Komentované prohlídky
Výstavou provází grafický designér Rostislav Vaněk a autoři výstavy Robert V. Novák a Zuzana Burgrová.
Beseda
Tvůrčí dílny
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.