OLOMOUC: Pracovníci Vědecké knihovny v Olomouci navštívili v rámci projektu Erasmus+ zahraniční knihovny. Historici Lubomír Novotný, Rostislav Krušinský a Petra Kubíčková byli na stážích v zemské a městské knihovně ve Stuttgartu, věcný katalogizátor Martin Hájek zavítal do Univerzitní knihovny v Bratislavě, Jagiellońské knihovny v Krakově a Vojvodskské knihovny v polských Kielcích.
Ve Württemberské zemské knihovně ve Stuttgartu se historici L. Novotný, R. Krušinský a P. Kubíčková z VKOL zaměřili především na historické fondy, jejich ochranu a uložení v depozitářích. Seznámili se s nejzajímavějšími a nejvzácnějšími exponáty knihovny a vyzkoušeli si odborné studovny. Kromě zemské knihovny si historici prošli i stuttgartskou městskou knihovnu, která se nachází v moderní novostavbě, která splňuje všechny požadavky současného knihovnictví. Vedle stáží v knihovnách navštívili i antikvariátní veletrh, na kterém mapovali bohemika a moravika se zvláštním zřetelem na Olomouc.
Jejich kolega M. Hájek se v zahraničních zaměřil na věcný popis, tedy obsahovou analýzu knih. Zatímco v univerzitní knihovně v Bratislavě používají stejné postupy jako v Česku, knihovny v Krakově a Kielcích přešli na jiný způsob věcné katalogizace a používají i jiné knihovní systémy. Ve všech knihovnách měl i možnost seznámit se s provozem instituce, prohlédnout si vzácné exponáty z knihovních fondů a vidět práci knihařských a restaurátorských dílen. Měl možnost také nahlédnout do pracoviště, ve kterém se odkysleují staré knihy, aby byly uchovány příštím generacím.
Zaměstnanci VKOL budou po návratu prezentovat své zkušenosti svým kolegům z knihovny i jiných knihoven Olomouckého kraje.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.