TŘEBOŇ: Ač je novému kastelánovi státního zámku Třeboň a hrobky Schwarzenbergů v Domaníně pouhých dvacet osm let, zkušeností nejen se zámeckým prostředím má mnoho. Navíc Třeboň dobře zná. Pochází totiž z nedalekého Suchdola nad Lužnicí a na třeboňském zámku působil již při svých studiích na gymnáziu. Jeho jméno je Vít Pávek a v pozici kastelána střídá dlouholetého správce zámku Pavla Hofmana.
Pavel Hofman si před dvaceti pěti lety, kdy se stal kastelánem zámku Třeboň, vytkl za své hlavní cíle převzetí přilehlého parku pod správu objektu, kultivaci prostředí památky a rozšíření nabídky zámku pro návštěvníky. Svá předsevzetí splnil na výbornou. První z úkolů se mu podařilo naplnit již záhy po svém nástupu do nové funkce. Zámecký park spadl pod správu zámku roku 1993 a Pavel Hofman stál také u jeho obnovy, díky které začal park plnit relaxační funkci a stal se důstojným reprezentantem zámku i lázeňského města. O zeleň v nádobách bylo obohaceno malé i velké nádvoří a zámek proslul rovněž svými květinovými výstavami. V roce 2016 byla správa zámku za toto úsilí oceněna městem Třeboň.
Za působení Pavla Hofmana došlo rovněž na tomto jihočeském zámku k rozšíření nabídky prohlídkových tras: v roce 1996 byl otevřen druhý prohlídkový okruh věnovaný rodu Schwarzenbergů, v roce 2001 byla v rámci třetí prohlídkové trasy zpřístupněna konírna, psí kuchyně a kasematy. V průběhu let se také podařilo zvýšit počet pořádaných kulturních akcí a s tím související návštěvnost. Od roku 1993 je otevřena zámecká galerie, která každoročně hostí několik výstav, zámek se stal i oblíbeným místem k pořádání svatebních obřadů.
Pavel Hofman měl dostatek času si letos nastupujícího kastelána dobře ozkoušet. Víta Pávka přijal jako průvodce již v létě roku 2008. Ten zde následně poznal také funkci administrativního pracovníka a podílel se na zajišťování kulturních akcí zámku.
Více se o novém kastelánovi dočtete ZDE
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.