LITEŇ: Letošní ročník prestižních pěveckých kurzů na zámku v Litni vyvrcholí scénickým koncertem Mozartovi svůdníci, který se uskuteční 7. září 2024 v 18.00 v nově upravené zámecké stodole. Divákům nabídne spojení mistrovské hudby a vynikajícího zpěvu s jedinečnou zámeckou atmosférou. Během večera zazní za doprovodu smyčcového kvarteta a klavíru nejznámější árie Mozartových oper Don Giovanni a Figarova svatba.
Pěvecké kurzy v Litni pořádá ve spolupráci s předními lektory operního zpěvu nezisková organizace Zámek Liteň již od roku 2014. Tento unikátní projekt si získal renomé díky kvalitě výuky a individuálnímu přístupu ke studentům a stal se neodmyslitelnou součástí české hudební scény. Pozvání přijali renomovaní lektoři Prof. Dr. Helena Kaupová, americký vocal coache a dirigent Kamal Khan a klavírista Ahmad Hedar. Účinkovat bude jedenáct mladých pěvců, kteří letos absolvují druhý běh Masterclasses na zámku Liteň.
Inspiraci ke vzniku Masterclasses v Litni získala ředitelka organizace Ivana Leidlová z USA. „Když jsem po druhém ročníku Festivalu Jarmily Novotné hledala inspiraci, kam aktivity Zámku Liteň dále rozvíjet, zavítala jsem na diskusi s děkanem Juilliard School of Music v New Yorku, panem Arou Guzelimianem. Od něj jsem poprvé slyšela slovo Masterclass.“ První pěvecké kurzy v Litni vedla přední česká mezzosopranistka Dagmar Pecková. „V té době v Čechách nebyl dostatek příležitostí k získání zkušeností pro začínající pěvce. Dagmar Pecková mi nejen objasnila důležitost kvalitních pěveckých kurzů, ale nabídla i první Masterclasses v Litni vést.“
Od svého vzniku se na zámku vystřídali významní lektoři, mezi nimiž nechyběli pěvci jako Kateřina Kněžíková, Martina Janková, Simona Šaturová, Markéta Cukrová, Adam Plachetka, či světově uznávaní klavíristé Gérard Wyss a Ivo Kahánek. Studenti, ať už z České republiky či ze zahraničí, oceňují nejen vysokou úroveň výuky, ale i doplňkový program zahrnující hodiny herectví, přednášky a konzultace lékařky foniatrie nebo dechová cvičení s uznávanou lektorkou pilates Renatou Sabongui.
„Každý ze studentů absolvuje denně individuální hodiny s lektorem a korepetitorem.“ Vysvětluje Ivana Leidlová. „Kritéria pro výběr studentů jsou velmi přísná, což zaručuje vysokou kvalitu účastníků. Naše kurzy začínajícím pěvcům skutečně pomáhají v jejich kariéře.“
Příkladem úspěchu je polský student Jakub Borgiel, kterému byla ihned po kurzech s Martinou Jankovou v roce 2019 nabídnuta pěvecká zkouška u dirigenta italského operního domu La Scala Franze Welsera-Mösta a následně studium na Vysoké pěvecké škole v Karlsruhe.
Zámek Liteň navíc vydal knihu Skutečný zpěv, kterou napsala Margreet Honig a do češtiny přeložila Markéta Cukrová. Kniha zaznamenala velký ohlas a stala se nedílnou učební pomůckou nejen při pěveckých kurzech na zámku v Litni. Díky této spolupráci vedla Margreet Honig kurzy v Litni v letech 2021 a 2022 spolu s vynikající českou pěvkyní Simonou Šaturovou.
Unikátní je i možnost neformálního setkání studentů s lektory, kde mohou diskutovat o profesních zkušenostech a navázat dlouhodobé vztahy. „Vznikají zde dlouhodobá přátelství a mentoring, což je pro mladé umělce velmi cenné,“ říká majitelka zámku Ivana Leidlová.
Pěvecké kurzy jsou nejen příležitostí pro mladé talenty, ale i důkazem, že tradice kvalitního zpěvu má v České republice pevné místo.
Vstupenky na koncert Mozartovi svůdníci:
tickets@zamekliten.cz, 737 650 497, cena 390 Kč.
O organizaci ZÁMEK LITEŇ, z. s. a FESTIVALU JARMILY NOVOTNÉ
Nezisková organizace Zámek Liteň, z. s., založená Ivanou Leidlovou na počátku roku 2012, si dala za cíl obnovit a pozvednout jméno a odkaz světoznámé pěvkyně Jarmily Novotné a českého šlechtického rodu Daubků. Zámek Liteň organizuje multižánrový Festival Jarmily Novotné, vytvořil a pečuje o muzejní sbírku, podporuje a iniciuje vznik nových autorských počinů, podporuje mladé umělce a obnovuje kulturní památky v areálu zámku Liteň.
Organizace mimo jiné vydala reedici memoárů Jarmily Novotné Byla jsem šťastná, spolupodílela se na vydání hudebního CD Jarmily Novotné Opera Recital, organizuje mistrovské pěvecké kurzy pro mladé pěvce a postupně rozšiřuje vzdělávací kurzy o další obory. Zámek Liteň, z.s. inicioval a financoval osmnáctiměsíční mezinárodní historický výzkum a vydání knihy o Jarmile Novotné pod vedením historika, spisovatele a scenáristy Pavla Kosatíka. Hlavním výstupem tohoto výzkumu bylo vydání historicky první monografie o Jarmile Novotné s názvem Baronka v opeře.
Jarmila Novotná (1907–1994) žila v Litni se svým manželem Jiřím Daubkem. Přestože během své kariéry Jarmila Novotná zpívala po celém světě, především ve Vídni, Berlíně, Salcburku, Paříži či Miláně a domovskou scénou se jí stala Metropolitní opera v New Yorku, kde účinkovala plných šestnáct sezón ve významných úlohách, aktivně podporovala svým uměním český národ. Únorový puč ji připravil o domov, sídlo v Litni. Po revoluci v roce 1989 se do Čech sopranistka vrátila a nadále podporovala zdejší hudební život. V roce 1991 udělil prezident Václav Havel Jarmile Novotné Řád T.G. Masaryka IV. třídy.
Více informací a kompletní program Festivalu Jarmily Novotné najdete na
www.zamekliten.cz
www.facebook.com/FestivalJarmilyNovotne
www.instagram.com/zamek_liten/
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.