čtvrtek
13. června 2024
svátek slaví Antonín
Výstava na Zámku Bechyně
© Foto: Ondřej SlamboraZámek Bechyně vystaví avantgardní a současné umění. Jednu ze dvou letošních výstav pořádá ve spolupráci s přední italskou Galerií Continua

BECHYNĚ: Renesanční zámek v Bechyni zpřístupní veřejnosti během letošní sezony dvě výstavy, které různými způsoby zkoumají téma svobody. První s názvem Avantgarda z rodinné sbírky Stava přiblíží ve 133 dílech od 41 umělců avantgardní umění. Druhá výstava s názvem Současné umění a Sochařský park, prezentovaná ve spolupráci s renomovanou italskou Galerií Continua, se zaměří na tvorbu současných umělců. Výstavy návštěvníky provedou zámeckou sýpkou, Sochařským parkem i samotným zámkem a budou otevřené od 7. června do konce září 2024.

od 07.06.2024 do 29.09.2024
Autor článku: 
Nikola Lörinczová

Výstavní koncept umělecké sezony 2024 zkoumá svobodu mnoha způsoby: svobodu umělců tehdy a dnes, stejně jako svobodu sběratele dát jejich umění jiný kontext. Oslavuje rozmanitost a osobní vizi,“ upozorňuje jedna z kurátorek a majitelek zámku Nicole Stava.

Výstava Avantgarda z rodinné sbírky Stava, vytvořená kurátorkami Nicole Stava a Claudií Rajlich, představuje poprvé v jedné expozici exkluzivní výběr děl ze sbírky rodiny Stava. Více než 133 děl a 41 umělců umožňuje ve třech patrech historické sýpky návštěvníkům nahlédnout chronologicky do rozmanitosti avantgardního umění 20. století.

Výstava se dotkne avantgardních směrů v abstraktním umění v Evropě, zvláštní pozornost je věnována různým osobnostem tohoto období, jako jsou Ernst Ludwig Kirchner, Pablo Picasso a další. Poválečný obrat k abstrakci dokládají díla  Maxe Ackermanna či Julese Bissiera. Významné místo zaujímá tvorba Joana Miròa i Sergeho Poliakoffa. Výstava přibližuje také abstrakci v Itálii a švýcarské Asconě v polovině dvacátého století a pohled se přesune dále do Francie k Alexandru Calderovi a Fernandu Légerovi. Od nuly a zbaveni balastu dějin chtěli tvořit tzv. noví realisté jako César, Jean Tinguely a Arman, jehož tvorba taktéž zaujímá významné místo ve sbírce. Výstava končí úvahami o umění, které se stalo více či méně otevřeně výmluvným, mimo jiné v sérii Chocolate Buddha Keitha Haringa.

Druhá výstava Současné umění a Sochařský park pak vzniká ve spolupráci kurátorky Nicole Stava s italskou Galerií Continua. Prezentuje pět umělců, čtyři umělecké instalace a dvě sochy, zabývající se tématy jako absurdita lidské existence, realita versus koncept, rozmazání hranic mezi uměním a životem nebo sociopolitické a kulturní otázky.

Jedním z centrálních děl Sochařského parku se stala instalace nazvaná Pétalos de Piedra. Barevné kameny obklopující fontánu jako okvětní lístky v trávě vytvořil Pascale Marthine Tayou z Kamerunu. Původní připomínka postkoloniálního dědictví působí v jiném prostředí jako symbol míru. „Zámek Bechyně je místem svobody, místem radosti z umění, výměny myšlenek a sdílení poznatků, což rezonuje s Tayouovým pozitivním pohledem na budoucnost,“ upozornila Nicole Stava. Přímo v nejstarších zámeckých prostorách návštěvníci narazí například na labyrint z vlnitého kartonu a zrcadla symbolizující studni od italského mistra Michelangela Pistoletta. Procházení bludištěm přináší nový zážitek a má vést k zamyšlení nad labyrintem života. Svobodu projevu v dnešním umění dokládá tvorba také dalších umělců z Galerie Continua: belgického multidisciplinárního umělce Hanse Opa de Beecka a dvou tvůrců instalací, Američana Nariho Warda a česko-amerického umělce Jiřího Příhody, který se specializuje na architektonické zásahy.

Umělecká sezona na zámku Bechyně se stala novodobou tradicí, která od roku 2021 poskytuje na významné kulturní památce v jižních Čechách příležitost pro profesionální, kritický a tvůrčí dialog. Zámek Bechyně postavený v 16. století v krásné krajině nad soutokem řek Lužnice a Smutná je ideálním místem pro setkání a debaty o kulturním dědictví, jeho významu a moderním vývoji. Spolukurátorka umělecké sezony 2024 Nicole Stava vede rodinnou firmu Panství Bechyně společně se svou sestrou Silvií a se zkušenostmi ze slavného aukčního domu Christie’s spravuje rodinné sbírky starých mistrů, klasického moderního i současného umění a nábytku umístěné v Bechyni a Curychu.

Renomovaná italská Galerie Continua za tři desetiletí své činnosti kromě profesionálního zprostředkování tvorby mezinárodních umělců iniciovala mnoho projektů s partnery v Itálii i v dalších zemích: ve Francii, na Kubě, v Brazílii, ve Spojených arabských emirátech i v čínském Pekingu, kde otevřela jako první zahraniční galerie s mezinárodním programem.

Claudia Rajlich je historička umění specializující se na moderní a současné umění a malbu obecně. Má bohaté zkušenosti jako autorka, kurátorka, manažerka uměleckých sbírek a umělecká poradkyně pro veřejné i soukromé instituce. Claudia studovala dějiny umění a mezinárodní obchodní administrativu na Americké univerzitě v Paříži a následně dějiny umění a archeologii na Sorbonně.

Zámek Bechyně, Zámek 1, 391 65 Bechyně
Web: https://www.art-bechyne.cz
Instagram: https://www.instagram.com/panstvibechyne/ | @panstvibechyne
Virtuální prohlídka: https://www.resort-bechyne.cz/data/virt/index.htm

 

Výstavy:

Avantgarda z rodinné sbírky Stava – kurátorky Nicole Stava a Claudia Rajlich

Současné umění a Sochařský park – kurátorka Nicole Stava ve spolupráci s Galerií Continua

Vernisáž výstav: 7. června 2024, 17 hod.
Zámek a výstavy budou otevřené od 7. června do 29. září 2024

Otevírací doba:
červen, září | čtvrtek – neděle | 10  – 16 hod.
červenec, srpen | úterý – neděle | 9 – 16:30 hod.

 

O ZÁMKU:

  • Zámek v Bechyni patří k těm nejhezčím u nás. Leží nad soutokem řek Lužnice a Smutná ve městě Bechyně, 120 km jižně od Prahy.
  • Původně gotický hrad nechal v roce 1269 vybudovat Přemysl Otakar II. a v 2. polovině 16. století jej přestavěl na honosné renesanční sídlo Petr Vok z Rožmberka.
  • Důvody, proč bechyňský zámek obdivovat, jsou například nádvoří zdobící fresky od malíře Bartoloměje Beránka, Vokův sál, jedna z největších evropských sbírek obrazů dětských portrétů nebo stromový sál s pískovcovým pilířem ve tvaru suchého kmene.
  • Místními dějinami prochází i rod Paarů, který sídlo vlastnil 233 let, nechal zbourat celé předhradí a založil anglický park.
  • Moderní doba stavbě nepřála, než v roce 1992 přišli současní majitelé, sloužila ve vlastnictví státu jako ubytovna Akademii věd.
  • Rodině Stava se podařilo po restituci zámek i jeho budovy zrekonstruovat. Dnes jsou již interiéry opět v zámeckém stylu a to včetně nábytku, obrazů i nástěnných maleb. V parku ve voliérách poletují ptáci. Od roku 2021 zde navíc pořádá Nicole Stava mezinárodní výstavy současného umění, koncerty a další kulturní i společenské akce.
 

 

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Letní počasí, výletní nálada a množství akcí přivedlo do Kuksu návštěvníky z východních Čech, ale i z celé České republiky. Festival Malá loutková inventura, který se tento týden odehrál v Kuksu, přitáhl dětské i dospělé diváky nejen na loutková představení, ale také komentované prohlídky. Divadelní soubor z Běloruska sice nedorazil, bonusem pro návštěvníky ale byly další atrakce. Zaujal třeba workshop s řezbářem loutek.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR: Již po devatenácté se 10. června uskutečnilo předávání Výročních cen OSA, které oceňují přední domácí hudební skladatele a textaře v rámci populární a klasické hudby, a to celkem ve 14 kategoriích. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.06.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Divadlo Drak se vrátilo z týdenního zájezdu na Kubu, kam bylo vybráno s inscenací Veroniky Poldauf Riedlbauchové Do hajan! spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů. Inscenaci v Havaně viděly desítky kubánských dětí z pozvaných škol i desítky zahraničních promotérů a odborníků na divadlo pro děti a mládež z celého světa. Divadlo Drak si tak z festivalu přiváží i několik pozvání na další zahraniční festivaly a mnoho cenných kontaktů i zkušeností.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR: S Jiřím Šotolou se znám od května 1989. Tento měsíc vymezil příchodem i odchodem na svět jeho život, a tak teď, víc než jindy, vzpomínám. A kdo ví, možná nejsem sama.  Narodil se v květnu 1924 ve Smidarech nedaleko Hradce Králové a zemřel v Praze. Také v květnu, v květnu 1989. Jiřího Šotolu jsem poznala až na jeho pohřbu. Vím, zní to divně. Tehdy jako dítě základní školou povinné jsem byla jednou z žaček, jež paní učitelka kroužku českého jazyka vzala z Luže k nedalekému kostelu Zvěstování Panně Marii v Janovičkách u Dolů na rozloučení se spisovatelem. A já se od té doby k jeho dílu hodně často vracím. Nezapomněla jsem, stejně jako nezapomínají další spolužáci.

Jiří Šotola, ač zemřel v Praze, se tu cítil doma. Měl tu chalupu, příbuzné, přátele, má tu i hrob. Poznáte jej snadno, zdobí ho otevřená kniha s podpisem. Jaká je to kniha? Kdo ví. Možná sbírka básní, možná román a možná i divadelní scénář. To vše dokázal. Být hercem, autorem scénářů, básní, novinových článků, ale hlavně autorem románů.  

Zemřel těžce nemocný, pár měsíců před sametovou revolucí, a já si říkám, jaká je to škoda. Stihl by možná napsat víc děl, ale hlavně by mohl poskytnout rozhovory. Z toho, co o jeho životě a díle vím, skládám následující řádky tak, jako kdybych si s mistrem povídala já osobně. Taková hra na rozhovor.

Celá ČR, Pardubický kraj
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Články a komentáře
12.06.2024