středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada



Zámecká sezóna v Kuníně zahajuje

Interirér zámkuKUNÍN: Čápi na zámecký komín ještě nedorazili, ale zámecká sezóna v Kuníně přesto zahajuje. Po zimní přestávce se v sobotu 4. dubna otevřou opět brány zámku pro milovníky hradů a zámků.  Letošní sezóna nechystá pro turisty žádné převratné novinky jako v minulých letech, kdy byl zámecký interiér významně obohacen spoustou předmětů, získaných od potomků posledních majitelů zámku z rakouského Salcburku. Přesto budou interiéry obohaceny i letos o další původní kusy, které byly postupně vyhledány a identifikovány v depozitářích jihomoravských zámků – a to na základě informací, fotografií a písemností, které poskytli potomci posledního majitele zámku. Velká část vybavení zámku byla totiž převezena v době před válkou do hlavního sídla rodiny Bauerů, které se nachází na brněnském výstavišti.

Především však návštěvníci budou moci obdivovat známý obraz kunínské dobré hraběnky Walburgy, který se na zámek vrátil na konci podzimu loňského roku po dlouhých 138 letech... Návštěvníci uvidí 18 pokojů a sálů, vybavených z velké většiny původním mobiliářem a předměty, které přibližují zámek dobám na přelomu 19 a 20. století, kdy byl zámek v letních měsících obýván rodinami landkrabat z Fürstenberga a rytířů Bauerů a také na přelomu 18. a 19. století, kdy zde nejslavnější osobnost zámku hraběnka Walburga založila moderní vzdělávací ústav a vychovávala budoucího otce národa Františka Palackého.

Vrcholem celé prohlídky je zámecká půda, která představuje patrně jednu z nejpozoruhodnějších půdních prostor v celé střední Evropě.

Nedílnou součástí každoroční zámecké sezóny je bohatý kulturní program, projekt nazvaný Rok na zámku, který sestává z řady koncertů, výstav a společenských akcí, jako jsou např. zámecké slavnosti, zámecká gardenparty, oblíbené slavnosti růží, jiřinkové slavnosti apod.

Jejich spolupořadateli jsou obec Kunín a Správa zámku Kunín. Velkým lákadlem se nepochybně stane výstava kostýmů a rekvizit z kultovního televizního seriálu Arabela, která připutuje na zámek v měsících září a říjnu.

Výraznou novinkou by mělo být umístění bronzové kopie busty posledního majitele zámku dr. Victora Bauera (1876 – 1939) v zámeckém parku u příležitosti 70. výročí jeho úmrtí.

Z dalších velkých výročí si zámek připomene na podzim také 200. výročí narození Friedricha Emila Schindlera (1809 – 1867), adoptivního vnuka a dědice kunínské hraběnky Walburgy (1762 – 1828).

Zámek bude v dubnu otevřen v sobotu a neděli od 9 do 16 hodin, od května denně od 9 do 17 hodin, a to včetně měsíce října.

Navštívit jej můžetet také o Velikonocích.

Vstupné se příliš nezměnilo, zvýšilo se pouze vstupné pro dospělé ze 60 na 70 Kč a rodinné vstupné ze 120 na 150 Kč. Pro seniory zůstává stejné: 40 Kč a pro děti 30 Kč.

Zámek v Kuníně náleží mezi nejvýznamnější barokní zámky na Moravě.

V letech 1726 – 1734 jej pro hraběnku Elonuru Harrachovou vystavěl věhlasný vídeňský architekt Johann Lukas von Hildebrandt.

Mohlo by vás také zajímat...

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024

TŘEBÍČ: V prostorách nádherně rekonstruovaného, staletími dotýkaného židovského města v Třebíči se ve dnech 31. 7. - 4. 8. konal další ročník festivalu Male Chajim.

V celém ghetu vzniklo několik malých komorních scén a na jedné z nich, poeticky nazvané Pod lípou, se opět představili prostějovští loutkáři ze spolku Starost. Přestože celý rok pilně zkoušeli nové příběhy manželů Modcheho a jeho "zgruntu hodné " a vůbec ne hádavé ženy Rézi, našli si čas, aby na tento proslulý festival přijeli s představením Když se tloukla okna, které v Třebíči pod širým nebem dosud nebylo uvedeno.

Přestože těsně před přestavením sprchlo, počasí nakonec loutkám, loutkářům a také divákům přálo a v malebném zákoutí židovského ghetta na nábřeží Jihlavky se všichni - malí i velcí - dobře bavili. Loutkáře přišel pochválit i kolega, který na stejném místě vystoupil následující den.

Patří se uvést, že spolek podporuje Statutární město Prostějov, Olomoucký kraj a Nadace ŽO Praha.

Všem patří  velké poděkování .

Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.08.2024

VARŠAVA: Třídenní pracovní návštěvu Polské republiky zahájil ministr Baxa ve středu 31. července ve Varšavě, kde se setkal s polskou ministryní kultury a národního dědictví Hannou Wróblewskou. Společně projednali nejen bohaté bilaterální kulturní vztahy, ale i aktivity směřující k záchraně kulturního dědictví na Ukrajině.

zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
01.08.2024