středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Johanitská komenda v Českém Dubu
© Milan Turek



Zájem o johanitskou komendu v Českém Dubu roste

ČESKÝ DUB: Před tisíci léty byly Vladislavice malou obcí, založenou českým králem Vladislavem I. (datováno roku 1115). O jeho rozkvět na stezce do Budyšína se zasloužil poradce českých králů Markvartic Havel z Lemberka. Městečko později nazvané Böhmische Eiche  (Český Dub) prožívalo po staletí krutá i mírová léta. Svou mýtickou atmosférou johanitské komendy, postavené Havlem, se stalo v posledních létech přitažlivým nejen pro turisty. Velkou zásluhu na tom má Tomáš Edel.

Autor článku: 
Milan Turek

Před nedávnem zemřelý ředitel muzea Tomáš Edel doslova s krumpáčem vykopal johanitskou komendu i údajné zbytky románského hradu. Český Dub dnes přitahuje  i svatebčany, věřící i příznivce klasické hudby a často filmaře. Tomáš Edel se sám stává mýtickou osobností, která vzbudila městečko z dlouholetého spánku, což dotvrzuje vyprávění občanů a průvodce muzea Martina Hesse.

Svůj výklad podložený fakty, ale i vyprávěním o bývalém řediteli opepřuje průvodce četnými scénkami ze své patnáctileté průvodcovské činnosti v Podještědském muzeu.  Poutavým vyprávěním udržuje pozornost ať jde o Karolinu Světlou nebo svatou Zdislavu.  Vzrůstající zájem návštěvníků potvrzuje slovy: „Je s podivem, že počet uzavíraných sňatků v naší komendě vzrůstá,“ uvádí průvodce Podještědského muzea v Českém Dubě Martin Hess. „Akutálně dosáhl čísla dva a půl tisíce. Atraktivnost podzemí láká čím dál víc lidí, kteří tady chtějí uzavřít sňatek třeba v dobových krojích nebo přijedou v kočáře s koňmi. Výjimkou nejsou ani svatební hostiny, ty jsou pro nás náročné, protože druhý den musí být vše uklizeno pro turisty. Smutné však je, že vzrůstá také počet rozvodů. Nabízíme rovněž možnost uspořádat oslavy. A roste i zájem filmařů.“

Ředitel Tomáš Edel nebyl mezi mnichy z Jablonného v Podještědí příliš oblíben. Ti mu od počátku, kdy začal mluvit o johanitské komendě, vyčítali, že ze sv. Zdislavy dělá byznys. Je možné, že měli obavy ze sníženého zájmu věřících o poutní místo s ostatky sv. Zdislavy. Navíc se Edel prezentoval jako nevěřící. Z nevýslovně pracovitého člověka šla občas hrůza. „Když lidé viděli jít ředitele muzea s krumpáčem a lopatou do terénu, děsilil se, kde zase začne kopat,“ charakterizuje postavu ředitele Martin Hess.  Tak se například proboural do celé komendy a vytvořil ze skladu piva, brambor a zeleniny muzeum, kapli, koncertní síň, oddávací prostor.

Návštěvníci sem přijíždějí po celý rok. Komenda je láká víc než hlavní budova muzea s Karolinou Světlou a historií Dubu. V muzeu se usídlil v bývalém bytě ředitele folklorní lidový soubor Horaček s vedoucí Ivanou Rozkovcovou. Ve svém repertoáru má soubor řadu tradičních pořadů. Dubáci jsoui dalším spolkem ve městě, který se zaměřuje na udržování lidových tradic v životě obyvatel a spolu s Horačkami nabízejí zajímavé kulturní programy nejen v Podještědí.

Podještědské muzeum působí v lokalitě jako informační centrum, knihovna a místo, kde se konají různé přednášky a výstavy. O Vánocích lze shlédnout v komendě originální betlém s figurkami občanů města. V příštím roce společně s městem chystá oslavy sta let od svého založení. Český Dub je součástí jedinečné poutní stezky Via Sacra po Euroregionu Nisa. Její tvůrci Volker Dudeck a Holm Grosse z Německa hodnotili českodubskou komendu jako památku evropského významu a o krajině hovoří jako o území víry a míru.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ČR: Blog Zápisník alkoholičky odstartoval novou životní kapitolu Michaely Duffkové. Začala ho psát jako formu vlastní terapie před šesti lety. Její otevřené osobní svědectví o ženském alkoholismu získalo Cenu Magnesia Litera – Magnesia Blog roku 2019 a rok poté vyšlo knižně. Před pár dny do kin vstoupilo stejnojmenné filmové zpracování v hlavní roli s Terezou Ramba v režii Dana Svátka. A za pár dní – 25. července – vyjde Michaelina třetí kniha o tom, co přineslo půl dekády její abstinence. Zápisník nealkoholičky: Pět let na suchu vydává nakladatelství Motto, Albatros Media.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média
Co se děje
16.07.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Známe výsledky letošního ročníku Ceny Hereditas obligat, kterou Královéhradecký kraj udílí za obnovu a záchranu architektonického dědictví na svém území. Odborná porota letos z 12 nominací vybrala opravu zámeckého areálu Karlova Koruna či bývalého vodojemu, restaurování historicky cenných náhrobků a cenu za popularizaci památkové péče získal Jiří Němeček.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.07.2024

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024