středa
4. října 2023
svátek slaví František
Ilustrační snímek
© Miloš NeumannZahrady letos vyprávějí o symetrii a asymetrii

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU: Mimořádná událost na žďárském zámku – otevření soukromých zahrad rodiny Kinských se letos posune více k létu. Akce je nově připojena k celorepublikovému festivalu Dny otevřených zahrad, ty se pravidelně konají druhý červnový víkend. Organizátoři si od posunutí termínu slibují více rozkvetlých květin a mocnější zážitek.

od 10.06.2023 do 11.06.2023
09:00 - 17:00
Autor článku: 
Kristýna Hamáková

Soukromé zahrady odemče paní Marie Kinsky v sobotu 10. června v 10 hodin u hráze Konventského rybníka. Letos hovoří o symetrii a asymetrii květin, přírody, ale nazapomíná se ani na Santiniho architekturu. Doprovodný program v zahradách zapůsobí u návštěvníků na všechny jejich smysly. Umělecká díla ostravského umělce a pedagoga Libora Novotného jsou souborem drobných artefaktů pracujících s průnikem tvarů na bázi gotické a barokní architektury. „Pracuji s vajíčkovými skořápkami a v stejným způsobem v jiném měřítku s kovovými tlakovými nádobami. Tzv. vajíčkové objekty jsou velmi křehké, drobné a svým přírodním původem mohou korespondovat s vegetací květinové zahrady,“ vysvětluje autor výstavy, kterou si pracovně nazval Pěticípá hvězda. „V posledním roce se věnuji práci s tvarem, nebuduji jej sochařsky – tedy vytvářením od nuly a následným cizelováním a zpřesňováním – ale vytvářím situace, ve kdy se tvar chová podle určité tvarové nutnosti. Využívám tvarů již existujících a jejich vzájemnou kombinací a průniky dochází ke vzniku tvaru nového, podobně jako v případě Santiniho staveb jde o fúzi s uplatněním gotických prvků v barokním celku.“

Další smysl opojí esence a vůně. Do Žďáru je přiveze Petra Hlavatá, autorka Vonné mapy domova – cyklus parfémů a kadidel zachytávajících Genia Loci výjimečných míst ČR. Vůně je dle ní dech andělů, každá vůně má svou architekturu, skrytý řád a pravidla, vyprávějí příběhy, jsou symetrické, asymetrické, tajemné, magické, léčivé, nesou nás na křídlech... Na místě přímo představí Santiniho Perfumárium, Vonnou mapu domova, Aromabar s degustací, pyramidu, hvězdu i spirálu vůní.

Na spirály, hvězdy, symetrické a asymetrické propojení architektury v květu volně navážou haptická edukační zastavení. Ze studniční kaple a dalších zákoutí zahrad uslyší pozorní posluchači libé tóny hudby a u barokních koníren po celý víkend zahraje akordeonistka Jitka Baštová. Posledním smyslem je samozřejmě chuť, tu osvěží degustací a vyprávěním o historii lahodného jablečného moku výrobce zámeckého cideru z Foroty rodinná firma Cidérka a členové Svazu malých výrobců cideru s podporou Dobrého Cideru. Ve spolupráci s nimi přijede brněnský catering Super Panda Cirkus, který bude na terase u Muzea nové generace míchat ciderové drinky a nebude zde nouze ani o vyladěné chutě dalšího občerstvení. Během celého víkendu se na Pivovarském nádvoří Zámku Žďár koná trh se svěží módou, šperky a designem a delikatesami Mint Market.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023