PŘÍBOR: Město Příbor zahajuje v pátek 26. července v 17 hodin v Galerii Jane McAdam Freud na náměstí Sigmunda Freuda výstavu ARTFREUD 23-24. Letos do soutěže dorazilo přes 50 děl, většinou z blízkého okolí. Nejpočetnější byly práce ze ZUŠ Brušperk a ZUŠ Mariánské Lázně. Nejvzdálenější díla přišla z Olomouce a Pardubic.
„Kromě klasických technik jako suchý pastel nebo akryl na papíře nám soutěžící poslali i několik netypických prací, jako jsou koláže a olej na plátně. Letošní soutěži dominují děti, jejichž zastoupení je mnohonásobně vyšší než dospělých, avšak díla dospělých jsou o to kreativnější a hmotnější,“ uvedla Dominika Trčková, správkyně rodného domu Sigmunda Freuda.
Návštěvníci mohou kromě tradičních obrázků vidět i plastické umění, jako jsou sošky z různých materiálů (papírová kašírka, dřevo, drátěná technika).
V komisi pro výběr výherců letos zasedli paní Habermann von Hoch jako místní umělkyně (kovářka), pan Peter Henson (manžel zesnulé Jane McAdam Freud – pravnučky Sigmunda Freuda) jako majitel galerie a nová vedoucí kultury, sportu a cestovního ruchu paní Lenka Filipová. Díla byla posuzována hlavně podle jejich kreativity a uměleckého provedení. Jako každý rok i letos bude pan Henson udělovat speciální cenu dvěma dílům pod jménem umělkyně Jane McAdam Freud, která je i patronkou celé soutěže.
Zahájení akce bude zpestřeno drobným hudebním doprovodem a občerstvením. Následně budou návštěvníci mít možnost navštívit galerii vždy v otevíracích hodinách rodného domu Sigmunda Freuda.
Výstava ARTFREUD 23-24 bude otevřena 26. července 2024 v 17 hodin v Galerii Jane McAdam Freud v Příboře až do 16. srpna, kdy budou předány ceny vítězům.
Velké díky patří všem účastníkům soutěže.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.