ÚSTECKÝ KRAJ: V prostorách kongresového hotelu Clarion v Ústí nad Labem proběhla tisková konference týkající se představení zahájení turistické sezony v roce 2012 v Ústeckém kraji, kterému předcházela rekapitulace úspěchů sezóny loňské a seznámení přítomných s novou tváří mediální kampaně Ústeckého kraje na podporu cestovního ruchu.
Zatím největší úspěch se dostavil 12. ledna 2012, kdy převzal radní Ústeckého kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Radek Vonka na veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2012 z rukou náměstka ministra pro místní rozvoj Michala Janeby cenu za 1. místo v soutěži Velká cena cestovního ruchu v kategorii Nejlepší jednotná kampaň.
Hlavní cena za jednotnou kampaň, tedy komplexní nabídku marketingových produktů, například za průvodce, propagační letáky, mapy, venkovní reklamu na city lightech, billboardech, turistickém webovém portálu a jiné, jde ruku v ruce s nárůstem turistické návštěvnosti.
Ústecký kraj ve třetím čtvrtletí 2011 zaznamenal nejvyšší nárůst počtu příjezdů turistů v České republice a ubytoval o 20,8 % více hostů. Ani dvě předchozí čtvrtletí na tom nejsou jinak. V prvním čtvrtletí byl s 25% nárůstem příjezdů jasný favorit a ve druhém čtvrtletí skončil druhý za Prahou.
//„Právě proto, že jsme v loňském roce byli statisticky kraj s nejvyšším nárůstem návštěvnosti, byla naše Brána do Čech, která svou pestrou nabídkou vytváří přívětivou image Ústeckého kraje a nalákala do kraje řadu návštěvníků, vyhodnocena jako nejlepší,“// ohodnotil úspěch radní Ústeckého kraje a především spoluautor projektu Brána do Čech Radek Vonka a dodává: //„Pro tento rok připravujeme nové materiály. Konečně představíme DVD film o krásách Ústeckého kraje, reprezentativní knihu a atraktivní turistický magazín. To vše v novém kabátě, neboť grafická podoba a obsahová náplň produktů prochází aktualizacemi.“//
Turisty do Ústeckého kraje přivádějí i další úspěšné projekty. Památná místa, kde se rodily dějiny České republiky, mapuje projekt Po stopách praotce Čecha aneb Staré pověsti české v Ústeckém kraji. Ve stejném duchu proběhla i výstava k tomuto projektu v Národním muzeu v Praze. Dalším z řady projektů je „Kulturně turistické značení na dálnicích a silnicích Ústeckého kraje“, který přinesl známé hnědé cedule informující o památkách a zajímavostech v celém Ústeckém kraji, skončil osazováním posledních z nich na začátku roku 2011. Na území Ústeckého kraje bylo osazeno podle smlouvy s firmou Značky Praha s.r.o. celkem 393 kulturně turistických značek, které označují 52 turistických cílů, financování projektu bylo realizováno na základě dotačních titulů z fondů EU v celkové výši cca 7,7 mil. Kč.
Ústecký kraj je zakládajícím členem čtyř destinačních agentur, které budou pečovat o turistický ruch na území kraje. V severní části regionu působí destinační agentura České Švýcarsko o.p.s., v jižní části regionu Dolní Poohří o.p.s., v západní části regionu pak Krušné hory o.p.s. a ve východní části České středohoří o.p.s.
Do destinačních fondů, které agentury spravují, Ústecký kraj vložil jeden milion korun na počáteční rozjezd. Dalšími přispěvateli jsou zakládající členové, a poté by to měly být jak veřejné tak soukromé subjekty působící v jednotlivých regionech. Prostředky z destinačního fondu pak budou použity na smysluplné aktivity a rozvoj turistického ruchu. Členem destinačního fondu se může stát prakticky kdokoliv.
//„O záměru rozdělit region do čtyř oblastí nás přesvědčily jak statistické podklady, tak dlouhodobé zkušenosti jednotlivých zakládajících členů destinačních agentur. Neocenitelné jsou pak více než desetileté zkušenosti v oblasti propagace cestovního ruchu destinační agentury České Švýcarsko,“// popisuje celou situaci Radek Vonka, radní Ústeckého kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch a pokračuje: //„Naším cílem je dovést tři zbývající regiony v oblasti cestovního ruchu a turistiky minimálně na úroveň Českého Švýcarska. Lidé vnímají tento název regionu jako značkovou kvalitu. Značku České Švýcarsko používají hostinská zařízení, ubytovatelé, pořadatelé kulturních akcí.“//
Regiony jsou pod názvy České Švýcarsko, Dolní Poohří, Krušné hory a České středohoří propagovány už od roku 2011 na veletrzích a propagačních akcích pod společným názvem Brána do Čech. Celý projekt rozdělení Ústeckého kraje odstartovalo založení turistického webového portálu Brána do Čech. Začaly vznikat první materiály a webový portál se začal plnit informacemi.
"Zdroj zprávy a fotografie":http://www.kr-ustecky.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=450018&id=1666395&p1=84858 .