LETY U PÍSKU: Dne 22. 7. 2022 od 13 hodin proběhlo slavnostní zahájení demolice areálu bývalého vepřína v Letech u Písku a předání staveniště k rukám vítězů veřejné zakázky na demolici společnosti AWT rekultivace. Tímto symbolickým aktem začalo dlouho očekávané bourání celého areálu.
Ministr kultury Martin Baxa považuje tento den za mimořádně významný: „Vybudování památníku v Letech je jedna z mezinárodně významných aktivit naší vlády. Po letech přešlapování na místě se dnes konečně začala myšlenka přetavovat v konkrétní činy. První krok učinil můj předchůdce Daniel Herman, kterému se podařilo prosadit vykoupení vepřína státem. Jsem moc rád, že se mně a týmům Ministerstva kultury a Muzea romské kultury podařilo najít finanční prostředky a cestu k řešení, a díky tomu zde můžeme dnes být. Dnes začala demolice vepřína. Po demolici samotné budou následovat etapy výstavby Památníku – vybudování návštěvnického centra s expozicí. Pak přijde na řadu revitalizace další části areálu, včetně venkovní části expozice a pietní úpravy míst, kde stával tábor. Mimořádně pozitivní zprávou je, že se podařilo díky dobře připravené soutěži na demoliční práce a příznivým okolnostem souvisejícím s okolními stavbami komunikací dosáhnout takové ceny, že úspora u demolice zajistí i financování všech etap komplexu dle architektonické studie. Věřím, že celková investice téměř dvou set milionů korun ze státního rozpočtu, rozpočtu Ministerstva kultury, z Fondů EHP/Norska a od dárců nakonec přinesou to, co stále obětem romského holocaustu dlužíme. Důstojné místo připomenutí této tragické části našich dějin. A v dnešních dnech je připomínání minulosti a jejích temných míst, na která nesmíme zapomenout, o to důležitější.“
Ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová dodává: „Cesta k vybudování nového památníku nebyla jednoduchá a rozhodně není u konce. Jsme teprve na začátku, ale tento začátek je zásadní. Demolice je nezbytně nutná k tomu, aby na místě bývalého tzv. cikánského tábora, fakticky koncentračního mohl být vybudován důstojný památník k uctění obětí holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Doufám, že je nás většina, kteří vnímají, že dnešní den je zásadním milníkem pro romskou historii.“
Zahájení demolice areálu se zúčastnili předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová, velvyslanec Norského království Robert Kvile, předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička a další významné osobnosti politického i veřejného života, aktivisté i pamětníci, jako např. Miroslav Brož, Antonín Lagryn, nebo zahraniční organizace Solli Gruppe Gegen Antiromaismus.
Po závěrečné emotivní procházce areálem vepřína přišlo na řadu slavnostní zahájení demolice, které proběhlo symbolickým aktem, demolice zmenšené budovy vepřína, která se rozložila na menší betonové cihličky, které slouží i jako upomínkový předmět. Jako poslední část oficiálního programu ředitelka Muzea romské kultury společně se zástupcem společnosti AWT rekultivace podepsali Zápis o předání a převzetí staveniště. Tím se areál oficiálně předal demoliční společnosti. Bourání budov započne v pondělí 25. 7.
Záměr vykoupit areál velkovýkrmny prasat v Letech u Písku, místa, kde se od srpna 1942 do srpna 1943 nacházel jeden ze dvou „Cikánských táborů“ v Protektorátu Čechy a Morava, schválila vláda ČR v srpnu 2017. Tento krok umožnil, aby se Muzeum romské kultury, příspěvková organizace Ministerstva kultury, mohlo ujmout důležitého zadání a vybudovat nový památník, který propojí existující Kulturní památku Lety s místem bývalého tábora, a tím vytvoří ucelený koncept důstojného uctění obětí romského holocaustu.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.