středa
22. května 2024
svátek slaví Emil
Jednou z hlavních atrakcí bude módní přehlídka značky La femme MiMi, kterou vede návrhářka Mimi Lan.
© Foto: Adéla LeinweberováZahájení české kulturní sezony ve Vietnamu

ZAHRANIČÍ: „Xin chào Việt Nam, ahoj Vietname – tradice a současná kultura v dialogu“. Česká centra a Velvyslanectví České republiky v Hanoji se chystají na výjimečnou událost – zahájení České kulturní sezóny 2024–2025 ve Vietnamu. Zahajovací večer proběhl dne 9. dubna 2024 v prostorech českého velvyslanectví v Hanoji za účasti významných osobností vietnamské kultury, hostů z podnikatelské sféry, členů diplomatického sboru nebo ředitelů zahraničních kulturních institutů.

Autor článku: 
Petra Přibylová/ika

„Česká centra se velmi intenzivně zapojila do přípravy sezóny. Kultura a její prostředky jsou ideální platformou pro prohlubování vztahů mezi zeměmi. Jsme velmi rádi, že již samotné zahájení propojuje českou a vietnamskou estetiku prostřednictvím značky La femme MiMi. Naopak tvorbu českých uměleckých sklářů, která je ve světě dobře známá, uvidí publikum ve Vietnamu v takovém rozsahu vůbec poprvé,“ uvedla Jitka Pánek Jurková, generální ředitelka Českých center.

Jednou z hlavních atrakcí večera bude módní přehlídka značky La femme MiMi, kterou vede módní návrhářka Mimi Lan Nguyen a která je zaměřena na slow fashion. Tato značka není pouze výrazem moderního českého designu, ale také symbolizuje spojení mezi českou tradicí a vietnamskými kořeny. Mimi Lan, původem z Vietnamu, přináší do módního světa unikátní pohled, který propojuje dvě kultury. Pro tento večer návrhářka připravila speciální kolekci a její inspirací byly poslední vietnamská císařovna Nam Phuong a legendární olympijská vítězka Dana Zátopková.

Další zajímavostí večera bude výstava „The Magic of Czech Glass“ pod kurátorským vedením Mariky Gálové. Tato výstava, která vznikla speciálně pro vietnamské publikum, představí exkluzivní ručně vyráběná skleněná díla od renomovaných českých umělců. Bude to nejen příležitost pro návštěvníky obdivovat mistrovství českých sklářů, ale také prohlédnout si kus českého dědictví a tradice. Výstava bude v červnu následně uvedena ve Vietnamském muzeu výtvarného umění.

Vedle výstavy skla a módní přehlídky představí kulturní sezóna další zajímavé akce a umělce. Mezi nimi bude návštěva spisovatelky Aleny Mornštajnové v rámci Evropských dnů literatury,  vystoupení výjimečné varhanice Katty, festival českého filmu „Czech In 2024: Vietnamese Edition“ zaměřený na oscarové filmy. Dále fotografická výstava Štěpánky Stein s názvem „Little Hanoi, second generation“, která představí fotografické portréty druhé generace Vietnamců žijících v Česku.

„Česká ambasáda, která slouží též jako centrum české kultury v zemi, se kterou nás svazuje nejenom historie, ale i desetitisíce Vietnamců, kteří u nás studovali a pracovali, si považuje za čest, že může Vietnamu představit nejvýraznější představitelku moderní české módy s vietnamskými kořeny. Otevíráme takto dvouletou kulturní sezónu jako nejlepší připomenutí 75 let vzájemných diplomatických vztahů, které příští rok oslavíme,“ říká český velvyslanec ve Vietnamu Hynek Kmoníček.

www.czechcentres.cz

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

RYMICE: Rekonstrukce konírny v areálu hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice je u konce. Sloužit bude jako sanační pracoviště a průchozí depozitář pro velké zemědělské stroje.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
21.05.2024

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 52. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2024.


 
 
Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024