JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ: V květnu naplno startuje poutní sezóna, která láká stále víc lidí. Poutníci se vydávají na svoje cesty, přidávají se také rodiny s dětmi a mladí lidé, kteří vyrazí na výlety do přírody i za historií a místy spojenými s duchovními dějinami. Spolek Svatá Ludmila pokračuje ve své činnosti – na jeho webu je ke stažení mapa s poutními stezkami v Česku. Pokračují práce na Stezce sv. Ludmily a na Vintířově stezce, která po prodloužení povede z Blatné do Břevnovského kláštera v Praze. Milovníky historie čeká také příjemné překvapení – nově opravená bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí, která odkryla při rozsáhlé rekonstrukci tajemství.
„Letošní poutní sezóna už začíná být v plném proudu, a proto i přípravy na Den poutníka vrcholí. Den poutníka se uskuteční 19. července na Skalce v Mníšku pod Brdy a navazovat na něho bude pěší putování. Dále mě také těší projekt Stezky sv. Ludmily, která propojí bájné místo Tetín s Mělníkem. V příštím roce si připomeneme 1100. výročí přenesení ostatků sv. Ludmily a také se připravujeme na výročí sv. Vojtěcha v roce 2027. Zajímavých míst spojených s historií naší země je mnoho a zaslouží si naši pozornost,“ říká k projektům Miroslava Janičatová, ředitelka spolku SVATÁ LUDMILA, z. s.
Oprava téměř 300 let staré Baziliky v Jablonném odkryla cenné malby a zlacení
Novinkou letošní poutní sezóny je nově zrekonstruovaná bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí, kterou po rozsáhlé opravě slavnostně otevře 1. května nový litoměřický biskup Stanislav Přibyl CSsR. Obnova významného kostela, kde je pohřbená sv. Zdislava trvala dva roky a stála více než 60 milionů korun.
V první etapě se podařilo zrekonstruovat vnitřek barokního kostela, včetně kompletní renovace varhan, obnova maleb a fresek, restaurování části mobiliáře, obrazů, kříže i dalších artefaktů. Bazilika získala také nové technické zázemí – lepší ozvučení i novou audiovizuální expozici. Restaurováním prošly i oboje věžní hodiny a vznikl potřebný bezbariérový vstup. Během prací našli odborníci dosud skryté mramorování na tzv. pilastrech (pozn. reliéfní plastický architektonický prvek, který připomíná sloup, je však plochý a má pouze dekorativní účel). „Při rekonstrukci našli restaurátoři také zlacení v presbytáři baziliky, které ale bylo ve výšce, takže ho dosud nemohl nikdo vidět. Jsou to ozdobné linky a štuky. Odborníci také sundali výdusky soch z balustrády. Sochaři nyní vytvářejí kamenné kopie z originálů, které již není možné restaurovat pro venkovní použití. Zatím instalovali první kamennou kopii sochy sv. Jana Křtitele. Je to ale velmi nákladné, takže si na další musíme počkat,“ říká P. Pavel Maria Mayer OP, rektor baziliky a strážce hrobu sv. Zdislavy.
U baziliky si mohou návštěvníci také nově prohlédnout venkovní výstavu Putování za našimi světci, která představuje na patnácti panelech čtyři nejvýznamnější české patrony související s počátky českého státu i zajímavá místa spojená s jejich osobnostmi. Nově je tam přidaný právě panel s třemi bloky na téma sv. Zdislavy. V sobotu 25. května mohou zájemci také k bazilice přijít na tradiční pouť ke sv. Zdislavě. Mši svatou bude sloužit Apoštolský nuncius Mons. Jude Thaddeus Okolo.
Baziliku sv. Vavřince a sv. Zdislavy projektoval na konci 17. století vídeňský architekt Jan Lukáš Hildebrandt a jde o první stavbu dynamického baroka v Čechách. Od roku 2008 je chráněná jako Národní kulturní památka. „Jedná se o místo, které je protknuto několika staletími modliteb, čímž získává na své síle a významu. Tu mu dodává také hrob jedné z českých národních patronek, patronky rodin, chudých, nemocných či samotných dominikánů, a to sv. Zdislavy, jejíž tělo v útrobách kostela odpočívá již 772 let. I díky tomu se nejedná o obyčejný klášterní kostel, ale od roku 1996 o baziliku minor, tedy o papežský kostel mimo Řím. Budova baziliky v Jablonném v Podještědí je považována za první stavbu tzv. dynamického baroka v českých zemích. Díky tomu je možné v malém severočeském městě v podhůří Lužických hor navštívit chrámovou stavbu, za kterou by se nemusela stydět Praha ani Vídeň,“ upřesňuje historik Jan Rucz.
Den poutníka letos 19. července
Poutníci si letos připomenou u příležitosti svátku sv. Jakuba, patrona poutníků, svůj den v pátek 19. července na Skalce v Mníšku pod Brdy. Tradiční akce nabízí informace o poutních projektech u nás, příběhy poutníků i samotné putování za doprovodu odborníků. Program sledujte zde: https://www.putovanizakoreny.cz/akce/den-poutnika-2024
Na program navazuje pěší putování s Petrem Hirschem ke cti sv. Jakuba po Cestě Česka 20.–22. 7. Registrace přes www.ultreia.cz.
Více o Spolku Svatá Ludmila na: www.nasisvetci.cz, www.putovanizakoreny.cz, www.svataludmila.cz.
Svatá Ludmila 1100 let, z. s. – dnes již jen Svatá Ludmila, z. s.
Spolek Svatá Ludmila vznikl v roce 2015 s cílem propojovat svatoludmilská místa (nejen) v České republice a pečovat o odkaz sv. Ludmily. Po realizaci 1100. výročí její smrti v roce 2021 rozšířil spolek svou činnost do projektu poutní turistiky, Putování za kořeny, s myšlenkou propagace více či méně významných poutních míst v Čechách a na Moravě. V rámci projektu Naši světci se dále věnuje připomínání odkazu národních světců a historických osobností spojených s počátky českého státu.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz