ČR-ZAHRANIČÍ: Vážení a milí, už se to chystá! Bude to šťavnaté, výživné, hýřící, všem smyslům lahodící… V Praze i mimo Prahu přivítáme na letošním 19. ročníku Tvůrčí Afriky ve třech taktech celou řadu zahraničních i domácích hostů. Rozprostřeme se v celém měsíci květnu.
Hned první týden se budeme potkávat s francouzskou teatroložkou Pénélope Dechafour z University Paul Valéry v Montpellier. Kromě workshopů a přednášek na FF UK vás pozveme také 4. května na setkání do Městské knihovny v Praze, která je letos, spolu s Ústavem translatologie FF UK, naším významným partnerem.
Do Světa knihy, ale nejen tam, pak zavítají další naši hosté. Dramatička a herečka Alexandra Déglise z Martiniku a Bernard Lagier, který přiletí do Prahy jako rezident a host spřáteleného programu Praha-Město literatury. S oběma budeme moci diskutovat nejen na knižním veletrhu, ale také mimo něj. A to zejména u příležitosti scénických čtení jejich her, která uvedeme v neděli 13. května v magickém prostředí dvorku alchymistické kavárny Kellyxír a Divadla APROPO na Jánském vršku.
19. května odpoledne propukne na příležitostném afro-tržišti na Mariánském náměstí slavnostní zahájení BENSO, během něhož se představí naši zahraniční hosté a čeští Afričané. Nechceme to ještě zakřiknout, ale dorazit by měli z Abidjanu mimo jiné úžasní loutkáři souboru Ivoire Marionnettes se svým pouličním představením s obřími loutkami nazvaným Modrá koule, které bude o víkendu k vidění také v Brně na Divadelním světě Brno.
No a pak až do 24. května nás čeká smršť představení nejrůznějších žánrů, kromě abidžanských loutkářů to bude i moderní tanec z Pobřeží slonoviny, premiéry divadelních čtení her přítomných autorů a autorek z Francie, Martiniku, Konga i České republiky… Adeline Flaun, Barbora Etlíková, Caya Makhélé, Michel Gendarme… také se těšte na křest knihy, debaty, setkání…
Tisíceré díky za finanční podporu: Hlavní město Praha, Státní fond kultury, Ministerstvo kultury ČR, Francouzský institut v Praze.
Je nám velkou ctí spolupracovat: ETC_Caraïbe, Městská knihovna v Praze a program UNESCO Praha – město literatury, Ústav translatologie FF UK, Odbor států subsaharské Afriky MZV ČR, DAMU, ACA – African Culture and Art, Divadelní svět Brno, gymnázium Boženy Němcové v Hradci Králové, Francouzsko-český klub Hradec Králové, divadlo APROPO, Kolowrat, nakladatelství Acoria.
Respekt našim tiskovým tamtamům: Divadelní noviny, Slovo – časopis pro cizince a o cizincích, www.afrikaonline.cz
Zvláště děkujeme za pomoc a podporu panu velvyslanci Jánu Fürymu z Velvyslanectví ČR v Accře a paní honorární konzulce pro Pobřeží slonoviny Ditě Schautové za sponzorský dar.
No a ještě prozradím, že v červnu se již rýsuje i malá festivalová douška v Praze a Liberci ve společnosti dramatika Bernarda Lagier…
Všechny další podrobnosti odhalujeme postupně na našem webu a facebooku, sledujte nás…
Těšíme se na vás!
za tým Tvůrčí Afriky
Lucie Němečková
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.