úterý
21. března 2023
svátek slaví RadekZačalo hlasování v národním kole Eurovize – zástupce Česka mohou vybírat fanoušci z celého světa

ČR: V polovině ledna vybrala Česká televize pětici interpretů, kteří se přihlásili do letošního ročníku Eurovision Song Contest. Výběr národního zástupce odstartoval přímý přenos na youtubovém profilu soutěže a v iVysílání ČT. Hlasy pro zpěvačky Maellu, Pam Rabbit, Markétu Irglovou, dívčí skupinu Vesna nebo pro písničkáře RODANA mohou fanoušci posílat do půlnoci 6. února.

Autor článku: 
Filip Platoš/ika

„Svého favorita mohou lidé podpořit dvěma způsoby a oba jsou zdarma. Stačí si do chytrého telefonu stáhnout oficiální aplikaci Eurovision Song Contest nebo hlasovat na webových stránkách escz2023.com. Do výběru českého zástupce se může zapojit kdokoliv z celého světa. A rozhodnou pouze fanoušci. Do hlasování nezasáhnou odborné poroty. To je novinka oproti minulým ročníkům,“ vysvětluje vedoucí české delegace na Eurovizi Kryštof Šámal.

Do letošního národního kola Eurovize přišlo rekordních, více něž sto sedmdesát písní. Se skladbou Flood se přihlásila a mezi pět postupujících se dostala zpěvačka Maella. „Je to velmi komorní a intimní píseň. Zpívám v ní o tom, jak často nezvládám emoce, které mě přepadnou jako povodeň a slovy pak mohu i ublížit. Je také o uvědomění si, že už to takhle nechci, že se učím emoce zpracovávat,“ říká o písni Flood její autorka a interpretka Maella.

Zpěvačka, skladatelka a textařka Pam Rabbit představí skladbu Ghosting, o které říká, že má lehce strašidelnou atmosféru. „Poslední dobou jsem se cítila zvláštně osamělá, i když mám skvělé lidi kolem sebe. Napsala jsem tedy píseň o chlápkovi, který bydlí doma s duchem a je tak osamělý, že mu nezbylo nic jiného než se s ním skamarádit,“ prozrazuje Pam Rabbit. Ta se Eurovize už zúčastnila, a to v roce 2018 na pozici vokalistky zpěváka Mikolase Josefa.

Držitelka Oscara za píseň k filmu Once, písničkářka Markéta Irglová, se o přízeň fanoušků v národním kole Eurovize uchází s vlastní skladbou nazvanou Happy. „Písnička mi přišla ve snu, melodie i text. Je o pocitu naplnění, klidu a spokojenosti v určitém okamžiku, který existuje bez potřeby vědět, jak dlouho potrvá. Život, to je mnoho okamžiků jdoucích po sobě. Každý z nich nabízí cestu ke štěstí a svobodě.“

Dívčí skupina Vesna, která ve své tvorbě využívá prvky folkloru zasazené do moderního popu, chce diváky zaujmout písní My Sister’s Crown. „Inspirací byla naše kapela, ve které spolupracuje šest osobností s rozdílnými schopnostmi a často i názory. A přesto je úžasné spolu tvořit a hrát, protože se navzájem respektujeme. Píseň je tedy o sesterství, podpoře a spolupráci. Tyto hodnoty jsou podle nás klíčové v mnoha aktuálních tématech, které teď rezonují světem. Například otázka menšin, formy násilí a podobně,“ objasňuje za skupinu Vesna zpěvačka a textařka Patrice Fuxová. 

A pětici uchazečů o národního zástupce na letošní Eurovizi doplňuje písničkář RODAN. Jeho skladba Introvert Party Club vznikla během tvůrčího kempu, který pořádal Ochranný svaz autorský. „Chtěli jsme spojit veselý nebo šťastný zvuk té písně s hlubokým, a naopak smutným textem. Zkrátka pracovat s kontrastem. A to se povedlo. Zároveň je to písnička pro všechny, kteří mají pocit, že nikam nepatří,“ myslí si Rodan

V posledních letech Českou republiku na Eurovizi zastupovaly například zpěvačky Gabriela Gunčíková a Martina Bárta, zpěváci Mikolas Josef a Benny Cristo či skupiny Malawi a We Are Domi. „Jenom na hudební platformě Spotify, za posledních šest let, vygenerovaly skladby tuzemských interpretů fantastických sedmdesát milionů přehrání. S téměř čtyřiceti miliony je zatím nejúspěšnější skladba Lie To Me od Mikolase Josefa. Píseň Lights Off od loňských finalistů We Are Domi má pak dvanáct a půl milionu přehrání,“ vypočítává Kryštof Šámal.

Dvě semifinálová a finálové kolo letošní Eurovize hostí Velká Británie. Uskuteční se v Liverpoolu, a to 9. a 11. května. Absolutní vítěz bude vyhlášený v sobotu 13. května. 

Eurovision Song Contest pořádá Evropská vysílací unie. Česká televize je jejím členem.  

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Jubilejní pětadvacátý ročník festivalu Jeden svět proběhne tradičně také v Bio Central v Hradci Králové. Zahájí jej nový snímek režiséra Vitalije Manského Východní fronta, v němž tvůrce sleduje každodenní život dobrovolných mediků v prvních šesti měsících války na Ukrajině. Slavnostní zahájení doplní rozsáhlá debata s novinářkou Ivanou Svobodovou, analytikem Andrejem Poleščukem a organizátorem sbírky pro Ukrajinu z asociace Post Bellum Martinem Ocknechtem. Celý večer zakončí raut ukrajinských specialit, u kterého budou diváci mít možnost neformálně pohovořit mezi sebou i s hosty.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.03.2023

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Po snímcích Ostře sledované vlaky nebo Kolja převzal sošku filmového Oscara další film, který se natáčel převážně ve středních Čechách. Cenu získal válečný film Na západní frontě klid, který zvítězil v kategorii zahraničních celovečerních filmů. Na natáčení se podílela také Filmová kancelář střední Čechy, která spolupracovala na výběru a obhlídce lokací. Ve filmu se objevila místa jako okolí Milovic, zámek Hořín nebo hrad Točník.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Menšiny a cizinci
Co se děje
20.03.2023

TEPLICE: Dovolujeme si oslovit širokou veřejnost se žádostí o spolupráci na výstavě výrobků firmy LEINBROCK, které se vyráběly v našem regionu v Sobědruhách u Teplic. Hledáme dokumenty, fotografie exteriéru či interiéru továrny, případně další doklady nebo vzpomínky, které se vztahují k tomuto sobědružskému závodu. Na počátku srpna letošního roku se v saském městě Bad-Gottleuba uskuteční vícedenní akce u příležitosti 175. výročí narození zakladatele firmy Ernsta Oscara Leinbrocka a 155. výročí jejího založení. Součástí oslav bude výstava mlýnků na kávu, setkání bývalých zaměstnanců a pamětníků a také účast potomkyně posledního majitele sobědružské továrny pana Lohseho. Rádi bychom na výstavě prezentovali také podnik v Sobědruhách, bohužel nám chybí podklady.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Senioři, Památky
Co se děje
15.03.2023

ÚSTECKÝ KRAJ: Severozápad Čech není jen krajem uhlí a chemie. Do jeho proměny je třeba zapojit širší spektrum oborů, a především místní angažované a tvůrčí obyvatele, shodli se na středečním setkání náměstek ústeckého hejtmana Jiří Řehák, nově zvolený rektor Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) Jaroslav Koutský, děkanky dvou univerzitních fakult Michaela Hrubá a Zdena Kolečková nebo zástupci sítě Kreativní.uk.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
16.03.2023