úterý
7. července 2020
svátek slaví Bohuslava
© Kristýna KacerovskáZačal plzeňský festival nového cirkusu Žonglobalizace 2019

PLZEŇ: Již 9. ročník open air festivalu nového cirkusu Žonglobalizace začal hned na několika místech v Plzni: v Mlýnské strouze, Borském parku a na Moving station Jižní předměstí. Je nabitý novocirkusovými a pohybovými workshopy, dechberoucími i komickými představeními, a hlavně skvělou zábavou. I v letošním roce přichystali organizátoři ze spolku Žongléros Ansámbl, z. s. pro návštěvníky řadu novinek a další rozšíření festivalového programu. Veškerý program pod širým nebem zůstane pro veřejnost zdarma.

od 11.06.2019 do 15.06.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Tématem letošního ročníku je „stav beztíže“. O představení, ve kterém zemská přitažlivost na umělce zdánlivě „nepůsobí“, nebude tedy letos v programu nouze a návštěvníci festivalu se tak mohou těšit na vzdušnou akrobacii ve všech různých podobách a formách.

Ve středu, 12. června vystoupí Feel the Universe Circus Company s poetickým představením Vlez v Les.  Feel the Universe Circus Company je mezinárodní soubor studentů cirkusových a divadelních akademií. V Plzni se představí česká část této company, duo Alžběta Tichá a Jan Jirák.

O představení:

“Představte si, že vidíte na jevišti lidskou bytost, která se promění v čápa a opravdu vzlétne. Nebo myš s lidským tělem, která šmejdí na místech, kam se normální člověk nedostane.“

Propojení práce s maskou a Novým cirkusem vnímá soubor jako příležitost objevovat nové možnosti divadelní exprese. Maska má velký vizuální potenciál, a právě díky cirkusovým technikám tvůrce posouvá věrněji k iluzi opravdovosti. Po několika letech tvorby novocirkusových představení objevují další, pro ně nový divadelní směr. V novém projektu usilují o úplné propojení expresivních zvířecích masek s řemeslností novocirkusové akrobacie.

Program nabídne i další performance.

14. 6.  Masterclass se Stéphanie N’duhirahe (CH): závěsná akrobacie na Moving station

Stéphanie je umělkyně a akrobatka pocházející ze Švýcarska. Je spoluzakladatelkou souboru Cie Pieds Perchés, novocirkusového souboru s působištěm v České republice, Švýcarsku a Francii. Vystudovala Vysokou školu umění v Ženevě (ESBA), krátce poté byla přijata na Školu cirkusu v Quebecu, kde se specializovala na závěsnou akrobacii (lano). V současné době spolupracuje s anglickou skupinou Collectif and then… a s českým Cirkusem Mlejn. V roce 2017 absolvovala na prestižní francouzské cirkusové škole CNAC v Châlons-en-Champagne celoroční kurz cirkusové dramaturgie. Působí jako performerka, akrobatická supervize, ale i jako asistentka dramaturgyně mezinárodního festivalu Fun Fatale. Věnuje se také vizuálnímu umění (vystavuje např. v galerii Pratt Manhattan v New Yorku).

15. 6.  14:00-22:00 Hlavní open air program v Borském parku

Od 14:00 budou probíhat workshopy, které budou opět zdarma otevřené široké veřejnosti. Každý rok nabídku workshopů rozšiřujeme, nově rozdělíme ty nejoblíbenější jako je závěsná akrobacie na kruhu a na šále zvlášť pro děti a dospělé. Připravena bude oblíbená žonglérská zóna, jednokolový trial park, slackline zóna a mnoho dalšího. Na hlavním pódiu se opět uskuteční jednokolkový „battle“ o nejvyšší skok, hlavní hvězdou open air programu ale bude švýcarské duo Compagnie des Pieds Perchés (CH), které přiveze svoje nejnovější představení Mezi řečí.

V rámci festivalu se po úspěšném prvním zkušebním ročníku uskuteční 2. ročník jednokolkové akce „Na jedno…“ „zaměřený na sdružování jednokolkařů v Evropě a jejich přiblížení veřejnosti. Pro hosty je připraven program na celý víkend už od pátku, součástí jsou i trialové závody, které pak budou k vidění v sobotu přímo na Žonglobalizaci ve speciálně upraveném překážkovém parku. Vítěz tohoto divácky atraktivního klání si odnese putovní pohár.

Na konci dnes se mohou návštěvníci těšit na DJ a atraktivní LED show, která spojí akrobacii ve všech podobách a moderní technologie v jeden dechberoucí zážitek.

https://www.zonglobalizace.cz/

https://www.facebook.com/events/1085447014984437/

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍNSKÝ KRAJ, ČR: Čeští filmaři právě natáčejí celovečerní hraný snímek Hrana zlomu na pomezí hororu a thrilleru. V jedné z hlavních rolí se objeví mladá herecká hvězda Štěpán Kozub. Hrana zlomu je temnou příběhovou mozaikou, v níž je všechno jinak, než se na první pohled může zdát. Podle tvůrců má jít o projekt navýsost autorský a žánrově vyhraněný. Film vstoupí do českých kin na jaře 2021. Natáčí se i ve Zlínském kraji, a to v Rožnově pod Radhoštěm.

Celá ČR, Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

ČR: Na Kavčích horách skončilo první kolo konkurzu do chystaného pokračování pořadu Peče celá země. Nejlepší amatérští pekaři a cukráři budou vybráni po letních prázdninách, natáčení druhé řady začne příští rok na jaře.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
07.07.2020

CIESZYN, ČESKÝ TĚŠÍN: V souvislosti se zlepšením epidemiologické situace na Slezsku se česká vláda rozhodla v pondělí 29. června oodvolat kontroly na česko-polských hraničních přechodech na území Slezského vojvodství. Rozhodnutí o otevření hranic nabylo účinnosti o půlnoci z 29. na 30. června. Spontánním a symbolickým způsobem chtěli na tuto situaci zareagovat zástupci Euroregionu Těšínské Slezsko a spolku Člověk na hranici. Společně navrhli občanům účast na akci s názvem "Zhasneme hranici". 

Moravskoslezský kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
06.07.2020

ČR: Každý pátek v jiném kraji a v jiném městě: Česká televize vyjíždí za diváky v novém projektu „Českem tam a zpět“. Dvouměsíční putování po republice s podtitulem „Víkend začíná s Českou televizí“, odstartuje v pátek 3. července v Karlových Varech. Návštěvníci nahlédnou do zákulisí přípravy zpravodajství, setkají se se známými tvářemi ČT a prostřednictvím pozvaných hostů do vysílání zpravodajské ČT24 lépe poznají i samotný region. Součástí každé zastávky bude také doprovodný program pro rodiny s dětmi. Divákům u televizních obrazovek nabídne ČT živé vstupy z navštívených míst, od Studia 6 až po večerní Události.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.07.2020