PLZEŇ: Již 9. ročník open air festivalu nového cirkusu Žonglobalizace začal hned na několika místech v Plzni: v Mlýnské strouze, Borském parku a na Moving station Jižní předměstí. Je nabitý novocirkusovými a pohybovými workshopy, dechberoucími i komickými představeními, a hlavně skvělou zábavou. I v letošním roce přichystali organizátoři ze spolku Žongléros Ansámbl, z. s. pro návštěvníky řadu novinek a další rozšíření festivalového programu. Veškerý program pod širým nebem zůstane pro veřejnost zdarma.
Tématem letošního ročníku je „stav beztíže“. O představení, ve kterém zemská přitažlivost na umělce zdánlivě „nepůsobí“, nebude tedy letos v programu nouze a návštěvníci festivalu se tak mohou těšit na vzdušnou akrobacii ve všech různých podobách a formách.
Ve středu, 12. června vystoupí Feel the Universe Circus Company s poetickým představením Vlez v Les. Feel the Universe Circus Company je mezinárodní soubor studentů cirkusových a divadelních akademií. V Plzni se představí česká část této company, duo Alžběta Tichá a Jan Jirák.
O představení:
“Představte si, že vidíte na jevišti lidskou bytost, která se promění v čápa a opravdu vzlétne. Nebo myš s lidským tělem, která šmejdí na místech, kam se normální člověk nedostane.“
Propojení práce s maskou a Novým cirkusem vnímá soubor jako příležitost objevovat nové možnosti divadelní exprese. Maska má velký vizuální potenciál, a právě díky cirkusovým technikám tvůrce posouvá věrněji k iluzi opravdovosti. Po několika letech tvorby novocirkusových představení objevují další, pro ně nový divadelní směr. V novém projektu usilují o úplné propojení expresivních zvířecích masek s řemeslností novocirkusové akrobacie.
Program nabídne i další performance.
14. 6. Masterclass se Stéphanie N’duhirahe (CH): závěsná akrobacie na Moving station
Stéphanie je umělkyně a akrobatka pocházející ze Švýcarska. Je spoluzakladatelkou souboru Cie Pieds Perchés, novocirkusového souboru s působištěm v České republice, Švýcarsku a Francii. Vystudovala Vysokou školu umění v Ženevě (ESBA), krátce poté byla přijata na Školu cirkusu v Quebecu, kde se specializovala na závěsnou akrobacii (lano). V současné době spolupracuje s anglickou skupinou Collectif and then… a s českým Cirkusem Mlejn. V roce 2017 absolvovala na prestižní francouzské cirkusové škole CNAC v Châlons-en-Champagne celoroční kurz cirkusové dramaturgie. Působí jako performerka, akrobatická supervize, ale i jako asistentka dramaturgyně mezinárodního festivalu Fun Fatale. Věnuje se také vizuálnímu umění (vystavuje např. v galerii Pratt Manhattan v New Yorku).
15. 6. 14:00-22:00 Hlavní open air program v Borském parku
Od 14:00 budou probíhat workshopy, které budou opět zdarma otevřené široké veřejnosti. Každý rok nabídku workshopů rozšiřujeme, nově rozdělíme ty nejoblíbenější jako je závěsná akrobacie na kruhu a na šále zvlášť pro děti a dospělé. Připravena bude oblíbená žonglérská zóna, jednokolový trial park, slackline zóna a mnoho dalšího. Na hlavním pódiu se opět uskuteční jednokolkový „battle“ o nejvyšší skok, hlavní hvězdou open air programu ale bude švýcarské duo Compagnie des Pieds Perchés (CH), které přiveze svoje nejnovější představení Mezi řečí.
V rámci festivalu se po úspěšném prvním zkušebním ročníku uskuteční 2. ročník jednokolkové akce „Na jedno…“ „zaměřený na sdružování jednokolkařů v Evropě a jejich přiblížení veřejnosti. Pro hosty je připraven program na celý víkend už od pátku, součástí jsou i trialové závody, které pak budou k vidění v sobotu přímo na Žonglobalizaci ve speciálně upraveném překážkovém parku. Vítěz tohoto divácky atraktivního klání si odnese putovní pohár.
Na konci dnes se mohou návštěvníci těšit na DJ a atraktivní LED show, která spojí akrobacii ve všech podobách a moderní technologie v jeden dechberoucí zážitek.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.