čtvrtek
29. února 2024
svátek slaví Horymír
Banner
© Zdroj: https://www.facebook.com/sramkovasobotkaZa pár dní se uzavře registrace do tvůrčích dílen při Šrámkově Sobotce

SOBOTKA: Přihlaste se do některé z tvůrčích dílen 67. ročníku Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury. Pod titulem Poslyš, jak zní: mluvená řeč, hlas a rozhlas se uskuteční od 1. do 8. července 2023.

od 01.07.2023 do 08.07.2023
Autor článku: 
Jan Bílek

Součástí festivalu je řada celotýdenních (nebo kratších) tvůrčích dílen pro dospělé i děti. Jejich účastníci se za vedení zkušených lektorů věnují aktivitám souvisejícím s jazykem, řečí a literaturou. A jako ostatní návštěvníci festivalu zažívají další opulentní program v podobě přednášek, autorských a scénických čtení, besed, výstav, pořadů pro děti, divadel, koncertů či filmových projekcí. Při 67. ročníku tomu nebude jinak!

 

Přihlásit se do tvůrčích dílen je možné prostřednictvím webových stránek festivalu, kde je umístěn registrační formulář. Registrace je nejvýhodnější do konce května. Pro studenty je připraven zvýhodněný studentský balíček. Pomyslným rodinným stříbrem jsou dílny uměleckého přednesu. Hlasová interpretace uměleckého textu bude i obsahem učitelské dílny vedené H. Kofránkovou. Nechybí tradiční Dílna sborového zpěvu vedená J. Šlupkou Svěrákem.

 

Z nabídky garantka dílen, členka přípravného výboru festivalu Lada Blažejová vypíchla: „Dílnu věnovanou literární kritice s E. Gilkem, jejíž výstupy tiskne časopis Tvar nebo dílnu tvůrčího psaní s R. Malým. Též dílny překladu (z angličtiny a němčiny s T. Dimterem a P. J. Poncarovou) či divadelní adaptace nedramatického textu s K. Čepkovou. Téma festivalu uchopují dílny rozhlasové tvorby s J. Kačmarčíkem a voicebandová se Z. R. Šturmou.“ Všechny dílny doplňuje praktická Hlasová dílna V. Holčákové.

 

Pro zájemce o vzdělávání jsou připraveny didaktické dílny: S K. Smolíkovou o poslechu audioknih a tvůrčím psaní pro děti, s. M. Tomáškem o Máchovi, Erbenovi a Němcové, s. J. Křečkem o skvělých Dílnách České knižnice, s P. Novotným o možnostech zvukové poezie. Na přednášku při loňském ročníku naváže M. Ptáčníková s onomastickým seminářem. S. Štěpáník se bude zabývat autenticitou výuky mateřštiny.

 

A pro děti? „Dětských dílen je připraveno vícero, vyberete si podle věku i zájmu dítěte. Mají i potenciál příměstského tábora,“ říká vedoucí Městského kulturního střediska Sobotka Pavlína Havlová. „Nejmenší děti od 3 let mohou navštěvovat zážitkovou dílnu nebo hudebně-výtvarnou dílnu. Dětem ve věku 6–10 let nabízíme opět dramatickou dílnu. A nejstarší děti ve věku 10–15 let se mohou přihlásit k E. Sukové a zkusit napsat a nahrát pohádku. Neváhejte a své děti přihlaste!“ Rodiče mohou absolvovat dílny pro dospělé a zároveň si být jisti, že jejich děti tráví čas smysluplně a bezpečně. Pro děti je zároveň organizována odpolední linie divadel a autorských čtení.

 

Frekventanti dílen vystupují při jejich přehlídce Jarmark dílen v pátek odpoledne a večer. Výstup dětských dílen festival uzavírá. Podrobnosti o dílnách podává webová stránka https://sramkovasobotka.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

LITEŇ: Na zámku v Litni se chystá připomínka kulatého výročí Jarmily Novotné, součástí slavnostního programu bude i otevření novorenesanční hrobky rodu Daubků.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
28.02.2024

PRAHA: Poslední únorovou neděli mohli diváci v Divadle v Celetné vidět první fázi jednoho zajímavého experimentu. Spolek Kašpar uvedl veřejnou zkoušku nově připravované inscenace hry Williama Shakespeara KRÁL LEAR v režii Jakuba Špalka, která vzniká rozfázovaně do několika etap.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
28.02.2024

ŠVÉDSKO-ČR: Česká historička Blanka Karlsson, žijící od roku 1984 se švédským manželem v Norrköpingu, patří k těm obětavým duším, které „na oltář vlasti“ dokážou přinést ohromnou spoustu času. K těm, kteří nelitují vlastních prostředků a s celoživotním zápalem se věnují svému vyvolenému tématu. Tím je pro ni zcela logicky mapování švédských pobytů dvou mimořádných postav české kultury a historie: Jana Amose Komenského a Bedřicha Smetany. Smetanovo 200. výročí narození 2. 3. 1824 dalo také vznik našemu dnešnímu rozhovoru na dálku.

S Blankou se známe díky natáčení dokumentu České kořeny ve Švédsku (2009) a dalším četným kontaktům, které se od něj odvíjely. Mohla jsem tak zblízka poznat její ryzí vlastenectví, které u mnohých často probudí až pobyt v zahraničí; ne tak u ní. Má jej zkrátka v krvi.

Výsledky svého třicetiletého bádání o Smetanovi ve Švédsku shrnula do své publikace vydané ve vlastním vydavatelství Blanka Pragensis.  

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Vzdělávání
Články a komentáře
28.02.2024

ČR: Výpravy po schwarzenberských místech je název už pátého dílu Výprav, osobitého cestopisu literárního publicisty a spisovatele Jiřího Peňáse. Autor svou pouť zahájil v létě 2023 ve společnosti Karla Schwarzenberga. Další destinace pak objel sám, protože do putování s knížetem zasáhl osud. Výsledkem je poutavé čtení. Z něj vystupuje originální portrét Schwarzenberga, s nímž Peňás napsal patrně poslední knižní rozhovor. Kromě toho Výpravy nabízejí zábavné, čtivě podané putování po krajině, historii a architektuře. Zápisky ze schwarzenberských míst v Česku a v Rakousku i tentokrát prostupují autorovy vtipné postřehy a osobní vzpomínky. Knihu vydává Echo Media. Zde je od 19. února k mání v e-shopu, v knihkupectvích se objeví od 28. února.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Nepřehlédněte
26.02.2024