SOBOTKA: Přihlaste se do některé z tvůrčích dílen 67. ročníku Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury. Pod titulem Poslyš, jak zní: mluvená řeč, hlas a rozhlas se uskuteční od 1. do 8. července 2023.
Součástí festivalu je řada celotýdenních (nebo kratších) tvůrčích dílen pro dospělé i děti. Jejich účastníci se za vedení zkušených lektorů věnují aktivitám souvisejícím s jazykem, řečí a literaturou. A jako ostatní návštěvníci festivalu zažívají další opulentní program v podobě přednášek, autorských a scénických čtení, besed, výstav, pořadů pro děti, divadel, koncertů či filmových projekcí. Při 67. ročníku tomu nebude jinak!
Přihlásit se do tvůrčích dílen je možné prostřednictvím webových stránek festivalu, kde je umístěn registrační formulář. Registrace je nejvýhodnější do konce května. Pro studenty je připraven zvýhodněný studentský balíček. Pomyslným rodinným stříbrem jsou dílny uměleckého přednesu. Hlasová interpretace uměleckého textu bude i obsahem učitelské dílny vedené H. Kofránkovou. Nechybí tradiční Dílna sborového zpěvu vedená J. Šlupkou Svěrákem.
Z nabídky garantka dílen, členka přípravného výboru festivalu Lada Blažejová vypíchla: „Dílnu věnovanou literární kritice s E. Gilkem, jejíž výstupy tiskne časopis Tvar nebo dílnu tvůrčího psaní s R. Malým. Též dílny překladu (z angličtiny a němčiny s T. Dimterem a P. J. Poncarovou) či divadelní adaptace nedramatického textu s K. Čepkovou. Téma festivalu uchopují dílny rozhlasové tvorby s J. Kačmarčíkem a voicebandová se Z. R. Šturmou.“ Všechny dílny doplňuje praktická Hlasová dílna V. Holčákové.
Pro zájemce o vzdělávání jsou připraveny didaktické dílny: S K. Smolíkovou o poslechu audioknih a tvůrčím psaní pro děti, s. M. Tomáškem o Máchovi, Erbenovi a Němcové, s. J. Křečkem o skvělých Dílnách České knižnice, s P. Novotným o možnostech zvukové poezie. Na přednášku při loňském ročníku naváže M. Ptáčníková s onomastickým seminářem. S. Štěpáník se bude zabývat autenticitou výuky mateřštiny.
A pro děti? „Dětských dílen je připraveno vícero, vyberete si podle věku i zájmu dítěte. Mají i potenciál příměstského tábora,“ říká vedoucí Městského kulturního střediska Sobotka Pavlína Havlová. „Nejmenší děti od 3 let mohou navštěvovat zážitkovou dílnu nebo hudebně-výtvarnou dílnu. Dětem ve věku 6–10 let nabízíme opět dramatickou dílnu. A nejstarší děti ve věku 10–15 let se mohou přihlásit k E. Sukové a zkusit napsat a nahrát pohádku. Neváhejte a své děti přihlaste!“ Rodiče mohou absolvovat dílny pro dospělé a zároveň si být jisti, že jejich děti tráví čas smysluplně a bezpečně. Pro děti je zároveň organizována odpolední linie divadel a autorských čtení.
Frekventanti dílen vystupují při jejich přehlídce Jarmark dílen v pátek odpoledne a večer. Výstup dětských dílen festival uzavírá. Podrobnosti o dílnách podává webová stránka https://sramkovasobotka.cz.
PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.
PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.
ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.