čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
Adolf Loos
© Západočeská galerie v Plzni



Z Plzně kolem světa s Adolfem Loosem

PLZEŇ: Výstava Z Plzně kolem světa s Adolfem Loosem navazuje v upravené podobě na původní výstavu Loos a Plzeň, která vznikla v roce 2020 ve spolupráci Českých center, města Plzně a Západočeské galerie v Plzni.

od 03.10.2023 do 20.10.2023
08:00 - 18:00
Autor článku: 
Západočeská galerie v Plzni

Právě v roce 2020, v době 150. výročí Loosova narození, oslovila Česká centra Západočeskou galerii v Plzni s nabídkou spolupráce na výstavě o Loosovi. Cílem Českých center bylo prezentovat zahraničnímu publiku další významné téma, tentokrát záměrně mimopražské. Podnětem k jeho výběru se stal projekt (výstava a kniha) Loos – Plzeň – souvislosti, který Západočeská galerie v Plzni připravila v roce 2011. Nejdůležitějšími body osnovy příběhu Loosových realizací se tehdy staly rodiny jednotlivých zadavatelů architektovy práce. Od svého vzniku tato putovní výstava doslova obletěla svět. Poprvé byla představena v prosinci roku 2020 v galerii Bauhaus Center v Tel Avivu; od dalšího roku pak putovala přes New York, Vídeň, Paříž, Tokio, Mnichov a Centrum Bavaria Bohemia v bavorském Schönsee až do své dosud poslední destinace, jíž se v roce 2023 stal Brusel.

Aktuální výstava přejímá podstatnou část expozice. Původní verze textů v angličtině je doplněna českými překlady a zároveň jsou ve výstavě umístěny trojrozměrné exponáty. Návštěvníci tak mohou obdivovat Loosovu ikonickou thébskou trojnožku, stejně jako drobné historické prvky pocházející ze Semlerovy rezidence. Na výstavě lze také zhlédnout výběr z publikačních a dalších aktivit ZČG ve vztahu k tématu života a díla Adolfa Loose. Původní fotografie různých interiérů, které doplňovaly putovní výstavu, nahradily aktuální snímky fotografa Petra Poláka z obnovené Semlerovy rezidence, kterou Západočeská galerie v Plzni spravuje od roku 2012 a v září 2022 ji otevřela veřejnosti. 

Současná upravená repríza expozice představuje určité uzavření kruhu. Po úspěšné reprezentaci ve světových metropolích se nyní vrací zpět v roce, v němž uplynulo 90 let od úmrtí věhlasného architekta.

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

ČR: Znáte kreslené vtipy Miroslava Kemela? Někdy trefně komentují aktuální dění, přičemž nešetří žádné politické veličiny, jindy se zasmějete vcelku nevinným anekdotám se zvířátky. Autor jich nakreslil stovky a tisíce, protože se touhle tvorbou profesionálně zabývá už od 90. let. Potěšením a relaxací je mu muzika, skládání písniček a vystupování s vlastní kapelou, ke které se občas přidává i zpěvák a herec Vladimír Javorský.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Články a komentáře
07.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024