<p>PÍSEK: V rámci interaktivní výstavy Play se na nádvoří galerie Sladovna koná o tomto víkendu workshop Bublifukárium. Hravou formou se účastníci pod vedením lektorky Karey Rawitcher vydají do bublinové říše fantazie.</p> <p>Interaktivní výstava PLAY je součástí dlouhodobě se vyvíjejícího mezinárodního projektu putovních výstav a doprovodných akcí ORBIS PICTUS PLAY autorů Jiřího a Radany Waldových. Výstavu umělecky koncipuje Petr Nikl pro Galerii Sladovna, kterou proměňuje ve třech patrech v hravý prostor určený dětem i dospělým pro jejich přímou interakci se všemi rozmístěnými objekty, pro jejich otevření se hře a vzájemné komunikaci. </p> <p> Součástí výstavy PLAY v Galerii Sladovna jsou objekty využívající různé světelné a zvukové efekty a jejich kombinaci. V prvním patře, v části galerie nazývané Vysoké trámy, vznikl zatemněný prostor, ve kterém se uplatňují světelné efekty a různé formy projekce na stěny i do prostoru. Ve druhém patře, v tzv. Nízkých trámech, je zachováno denní světlo a s ním kouzelné výhledy do okolí galerie. V tomto světlém prostoru jsou umístěny především objekty zvukové, které mohou návštěvníci různými způsoby rozeznít. V nejmenším prostoru Bílých trámů se nachází Leporelohra, která je koncipována jako permanentní tvůrčí dílna. </p> <p> Workshop Bublifukárium, neděle 18. 8., 14.00 – 16.00 hodin, nádvoří Sladovny Písek. Vlastní bublifuky vítány. V případě špatného počasí se akce ruší.</p> <p>www.sladovna.cz</p>
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.