středa
7. prosince 2022
svátek slaví Ambrož, Benjamín
Logo Wikipedie
© Zdroj: Wikimedia Foundation, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia CommonsWikipedie pomůže s mediální gramotností – Wikimedia ČR spouští nový portál

ČR: Ve dnech 13.–15. září 2022 proběhla na Pedagogické fakultě v Olomouci konference Knihovny současnosti. Její součástí byla také prezentace hlavního lektora Wikimedia ČR Pavla Bednaříka, který popsal role a možnosti využití Wikipedie v mediálním vzdělávání. Představil také výsledek spolupráce více organizací – nový portál Mediální gramotnost.

Autor článku: 
Natálie Schejbalová

Mediální vzdělávání je významnou součástí aktivit řady organizací – a stalo se také jedním z nosných témat konference Knihovny současnosti 2022, největší knihovnické konference v Česku. Konkrétním výstupem konference je dlouhodobá spolupráce Wikimedia ČR, Sdružení knihoven ČR, Nadace OSF, Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR. Pavel Bednařík zástupcům knihoven z celé republiky představil čerstvě spuštěný wiki-portál Mediální gramotnost, který nabízí základní rozcestník informací na podporu mediálního vzdělávání (nejen) v knihovnách.

„Zaměření na mediální vzdělávání je pro knihovny jakožto vzdělávací a kulturní instituce logické a přirozené. Knihovnice a knihovníci jsou tradičně zvyklí sdílet návody, metodiky, příklady osvědčené praxe a vzájemně si pomáhat, a to i napříč knihovnami. Portál Mediální gramotnost staví na této silné stránce českého knihovnictví a nabízí možnost společně rozšiřovat a zkvalitňovat aktivity knihoven v oblasti mediálního vzdělávání pro všechny,“ říká Ondřej Hudeček, metodik mediálního vzdělávání z Městské knihovny v Praze. 

Spolupráci napříč organizacemi, které sledují společný záměr, podporuje i Nadace OSF. „S lidmi z knihoven, akademické půdy a občanského sektoru už dva roky intenzivně pracujeme na tom, aby knihovny po celé republice mohly rozvíjet svou pozici majáků v rozbouřeném moři informací. Aby pomáhaly naší schopnosti porozumět informacím, médiím, a v důsledku hlavně sobě navzájem. A portál Mediální gramotnost je skvělou konkrétní příležitostí, která spolupráci na tomto úkolu umožňuje napříč republikou, knihovnami i dalšími organizacemi,“ říká Tereza Lišková, která v Nadaci OSF koordinuje program Knihovny jako průvodkyně 21. stoletím. 

Mediální vzdělávání a výchova jsou stále významnější součástí vzdělávání a Wikipedie může být užitečným nástrojem nejen pro knihovny. Portál Mediální gramotnost bude sloužit jako  rozcestník informací, později i vzdělávacích nástrojů, které budou využitelné při návrhu vzdělávacích aktivit včetně praktických cvičení a aktivit.

Portál Mediální gramotnost nabízí přehled existujících i nezaložených wikipedistických článků vztahujících se k této problematice. Jednotlivé články jako například deep fake, hate speech nebo virální videa budou ve spolupráci všech partnerů rozšiřovány a doplňovány tak, aby se staly relevantním zdrojem informací nejen pro rozvoj mediální gramotnosti. Knihovny si mohou dohodnout lektory pro své kurzy a aktivity přímo s Wikimedia ČR a požádat o grant na tyto aktivity u Nadace OSF.

Mediální gramotnost je schopnost rozumět mediálním obsahům, kriticky je analyzovat a vyhodnocovat, stejně jako být schopen mediální obsahy aktivně a vědomě tvořit. Důkazy, že v tomto Wikipedie může mít zásadní význam, jsou zjevné – kdokoliv, kdo umí vytvořit článek či heslo na Wikipedii, je seznámen s pravidly a podobou, jakou má mít encyklopedické heslo, je mediálně gramotný. Je schopen posoudit, odkud čerpá informace, co jsou relevantní (primární) zdroje informací, jak informovat věcně a nezaujatě. Věrohodnost, ověřitelnost, neutrální úhel pohledu, relevantní zdroje. To je ve zkratce základ mediální gramotnosti, to jsou také principy, kterými se řídí členové wiki-komunity.

Web | Facebook | Twitter | Newsletter

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-BRUSEL: Pod názvem Umění spojuje se včera večer 5. prosince uskutečnil v Bruselu u příležitosti Českého předsednictví v radě EU slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol z různých krajů ČR. Koncertu předcházelo slyšení zástupců členských států v Evropském parlamentu na téma uměleckého vzdělávání. Právě systém základního uměleckého školství a rozsáhlá síť základních uměleckých škol patří ke světovým unikátům. V Bruselu jej odprezentuje Irena Pohl Houkalová, ředitelka celostátního festivalu ZUŠ Open, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem zviditelnit význam ZUŠ. Na koncertě přímo v Evropském parlamentu vystoupili žáci i pedagogové z pražských ZUŠ Jana Hanuše a ZUŠ Popelka, Ostravské ZUŠ Mariánské hory, ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně, ZUŠ Bystré, ZUŠ Teplice, ZUŠ Liberec, ZUŠ Kroměříž a ZUŠ Havlíčkův Brod. Program akcentoval virtuositu a zapálení nejmladších generace a byl sestaven z ikonických děl mistrů české klasické hudby i světových autorů s přesahem do filmové a populární hudby a soudobé autorské tvorby.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2022

ČR: Novinkové CD Příští stanice muzikálová má poměrně zajímavou genezi svého vzniku. Jeho sólisty jsou Bára Basiková a Jakub Hübner. Bára se s Jakubem potkala několikrát na koncertech, kde oba vystupovali. Například na koncertě Muzikál expres 30 v Hudebním divadle Karlín. Postupem času mezi oběma vznikl vzájemný respekt i sympatie. První jejich společnou nahrávkou byla skladba Byl den a padla noc, která vyšla loni na Jakubově vánočním CD a je i bonusem toho dnešního. Muzikál expres se tedy rozhodl dát ve své letošní produkci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu prostor právě jim.

Celá ČR
Hudba
Co se děje
06.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Každou první středu v měsíci nabídnou od prosince do konce roku 2023 volný vstup bezmála dvě desítky muzeí, galerií a hvězdáren v Královéhradeckém kraji. Poprvé budou expozice krajských kulturních zařízení přístupné zdarma ve středu 7. prosince. Pro děti do 10 let a seniory starší 65 let bude platit volný vstup od prosince do konce příštího roku na všechny dny v měsíci.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
05.12.2022

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu uspořádala vůbec 1. ročník Kolegia cestovního ruchu. Akce pro všechny aktéry cestovního ruchu Královéhradeckého kraje proběhla 1. 12. v Petrof Gallery v Hradci Králové za účasti náměstkyně hejtmana pro cestovní ruch Martiny Berdychové, zástupců destinačních společností i mnoha odborníků, včetně zástupce Ministerstva pro místní rozvoj.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
06.12.2022