ČR: 12. října vstupuje do českých kin mimořádně krásná vize dystopické budoucnosti – animovaný snímek pro dospělé diváky White Plastic Sky.
Film se už českým divákům představil na karlovarském festivalu, Letní filmové škole a nejnověji v soutěžní sekci festivalu Future Gate, kam dramaturgové vybrali ze stovek snímků natočených za poslední rok a půl šest nejzajímavějších.
Animovaná vize dystopické budoucnosti se odehrává v roce 2123, kdy lidstvu docházejí zdroje a jedinou možností, jak přežít, je nemilosrdné pravidlo. Každý člověk po dosažení padesátého roku odevzdá své tělo, a to se postupně promění ve strom. Když ale psycholog Stefan s hrůzou zjistí, že se jeho milovaná žena Nóra dobrovolně rozhodla věnovat své tělo předčasně, rozhodne se ji za každou cenu zachránit. Vydává se na dramatickou cestu za její spásou, která je oba zavede až k podstatě lidství a lásky.
Film je natočený kombinací 3D animace a rotoskopie, pomocí které vznikl i český snímek Alois Nebel. „Chtěli jsme, aby naše animované postavy vyjadřovaly i ta nejjemnější citová hnutí, což dokáží jen herci. Jsme přesvědčení, že technika rotoskopie (překreslování hrané akce) a náš umělecký přístup k vizuální estetice dovolí filmu ožít a zatraktivní ho pro široké publikum. Naše rotoskopická technika nevznikla pomocí počítačového softwaru, tým animátorů ji vytvářel ručně a opíral se přitom o tradiční 2D animaci. Je to velmi detailní, realistická animace, která uchovává emoce herců a zároveň v sobě nese vřelost ručně kreslené animace. Lokace White Plastic Sky jsou vytvořeny ve 3D a všechna pozadí mají realistickou texturu. Jsou totiž vytvořena s použitím velkého množství fotografií přírodních objektů a textur, které jsme v průběhu mnoha let nashromáždili. Použití fotografie se speciálním zabarvením a efekty (písek, déšť, prach apod.) vytváří úžasné prostředí, mísící pocit reality se silným uměleckým akcentem,“ vysvětlili proces tvorby režiséři Tibor Bánóczki a Sarolta Szabóová.
White Plastic Sky do kin přináší Asociace českých filmových klubů, jejíž programový ředitel Jan Jílek film poprvé zhlédl na Berlinale. Jeho první myšlenkou bylo, proč film není v hlavní soutěži. „Naprosto precizně vystavěný fikční svět roku 2123, svět po apokalypse, svět v krizi. Množství ostrých reakcí na současnou dobu (klimatická krize, aging, orbánovské Maďarsko apod.) a zároveň nádherně vyklenutý dramatický příběh o lásce (snad) zachraňující svět. Symbolická cesta od rozumu a technologie k emocím, srdci a přírodě... Suverénní žánrový mix, kde fungují prvky love story, road movie, sci-fi i neo-noiru. Adult animation a rotoskopie... Bánóczki a Szabóová nám předkládají komplexní film, který by se v kinech měl stát výjimečnou událostí...“
Důležité odkazy
České stránky: https://acfk.cz/film/white-plastic-sky/
Oficiální trailer: https://youtu.be/PhnElwc00o4
Rozhovor s tvůrci: https://youtu.be/E7Laryeb22o
FB: https://www.facebook.com/asociaceceskychfilmovychklubu
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.