Tyto boty byly vyrobeny pro… Van Goghovy sešlapané boty byly první věcí, která se objevila na testovací webové stránce Evropské digitální knihovny. Tato webová strana nazvaná Europeana začíná novou éru tím, že představuje miliony digitalizovaných zdrojů z evropských archivů, muzeí, knihoven a audiovizuálních sbírek prostřednictvím jednoho portálu. Model této webové stránky měl předpremiéru na konferenci ve Frankfurtu, kde se sešli držitelé digitálních dokumentů, včetně kurátorů, archivářů, vydavatelů a knihovníků.
Zde bylo představeno, jak může uživatel využívat náročný prohlížecí a vyhledávací nástroj k tomu, aby našel obrazy, fotografie, objekty, knihy, noviny, archivní záznamy, filmy a zvukové dokumenty, které byly digitalizovány organizacemi a institucemi zabývajícími se ochranou kulturního dědictví v Evropě. Evropská komise, horlivý zástance Evropské digitální knihovny, vyjádřila Europeaně svou podporu.
Horst Foerster, ředitel útvaru Digitálního obsahu a kognitivních systémů v Direktoriátu Informační společnosti navštívil konferenci a uvedl, že Europeana je ambiciózní projekt svou šíří i rozsahem. Propojuje celou síť programů digitalizace kulturního dědictví a je příslibem velmi účinné a působivé služby. Umožní lidem zkoumat, jak se myšlenky přenášely z jedné země do druhé, jak se vyvíjely politické i společenské trendy a jak umělecká hnutí a tendence ovlivňovala celý kontinent.
Europeana rozvíjí praktické, s ohledem na uživatele, definované nástroje ke zkoumání a sdílení dokumentů v rámci vícejazyčného rozhraní. Tyto nástroje usnadní uživatelům kombinaci a srovnávání souvisejících dokumentů v různých zemích – např. uměleckých děl, obrazů, záznamů a literatury vztahující se k Říši římské, Vikingům nebo renesanci.
Van Goghův „Pár bot“ je tedy vstupním obrazem reklamního videa Europeany na webu, které je provázeno hitem Nancy Sinatrové These Boots Are Made For Walkin’(v češtině známého pod názvem „Boty proti lásce). Toto video umožňuje veřejnosti absolvovat řadu cest napříč Evropou - pouť, jež se týká pracovního úsilí i válečných pochodů. Účelem toho videa je stimulovat evropské instituce, aby zpřístupnily své digitální sbírky v Europeaně. Jak řekla presidentka European Regional Branch of International Council on Archives (Evropské regionální pobočky Mezinárodní rady archivů):“Uživatelé očekávají, že se budou moci prostřednictvím webu dostat k různým typům dokumentů kulturního dědictví. Aby to bylo možné, musí evropské instituce poskytnout Europeaně metadata. Internet v současné době skrývá množství vynikajících digitálních zdrojů, ale není snadné je vyhledat současnými nástroji. Prostřednictvím Europeany budou tyto zdroje zpřístupněny jako nikdy před tím.
Demonstrační program Europeany a zmíněné video si můžete prohlédnout na www.europeana.eu
Pokud chcete získat další informace, spojte se s Jonathanem Purdayem na 00 31 [0] 70314 0684 Jonathan.purday@kb.nl
Další informace
• Projekt European digital library (Evropská digitální knihovna) začal vytvářet webový portál Europeany na podzim roku 2007 a práci financovala Evropská komise. Toto je první veřejná ukázka vzhledu a atmosféry stránky, jejích potenciálních funkcí a obsahu.
• Odezvy uživatelů týkající se demonstrační strany jsou vyhodnocovány online a také za tím účelem vytvořenými skupinami po celé Evropě. Pečlivé testování bude pokračovat po celou dobu budování Europeany. Musí být dokončeno před zahájením provozu prototypu v listopadu 2008, který poskytne uživatelům veškerou funkčnost, kterou očekávají.
• Listopadový prototyp poskytne přístup k téměř 2 milionům digitalizovaných objektů včetně knih , fotografií, map, zvukových nahrávek, filmů a archivních záznamů z evropských knihoven, archivů, muzeí a audiovizuálních sbírek.
• Projekt Europeana je řízen nadací European Digital Library Foundation (Nadace Evropská digitální knihovna), jejímiž členy jsou:
Martine de Boisdeffre, EURBICA: European Regional Branch of International Council on Archives Edwin van Huis, FIAT: International Federation of Television Archives Claudia Dillmann, ACE: Association Cinémathèques Européennes Massimo Negri, EMF: European Museums Forum Elisabeth Niggemann, CENL: Conference of European National Librarians Hans Geleijnse, LIBER: Ligue des Bibliothèques Européennes de Recherche Christophe Dessaux, MICHAEL: Multilingual Inventory of Cultural Heritage in Europe Wim van Drimmelen, Koninklijke Bibliotheek, national library of the Netherlands ICOM Europe: International Council of Museums, Europe CERL: Consortium of European Research Libraries INA: Institut National de l’Audiovisuel, France Bundesarchiv, Germany
• Hostitelskou institucí Europeany je Národní knihovna Nizozemska - Koninklijke Bibliotheek a řízena je CENL (Conference of European National Librarians)
• Projekt je jednou z vlajkových lodí iniciativ i2010 Komise, jejichž cílem je vytvoření Evropské informační společnosti pro růst a pracovní příležitosti (viz IP/05/643)
• 25. srpna 2006 Komise přijala Doporučení k digitalizaci a ochraně digitálních zdrojů -Recommendation on digitisation and digital preservation (viz IP/06/1124 and MEMO/06/311), která vybízí členské státy EU, aby zřizovaly ve velkém měřítku instituce pro digitalizaci, tak, aby došlo k urychlení procesu zobrazování kulturního dědictví v Evropě online prostřednictvím Evropské digitální knihovny
• V listopadu 2006 byla myšlenka Evropské digitální knihovny nadšeně podpořena ministry kultury všech členských států EU a nedávno také Evropským parlamentem v rezoluci z 27. září 2007. • Více informací o Europeaně najdete na http://www.europeana.eu Poděkování Díky Van Gogh Museum Foundation, Amsterdam (nadaci Muzea Van Gogha v Amsterodamu) a Vincent van Gogh Foundation (nadaci Vincenta van Gogha) za povolení využít obraz van Gogha „Pár bot“ pro demonstrační verzi a video Europeany.
TZ/luk
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.