ČR: Fascinují vás věci, které se vymykají zažitým principům? Potom by vaší pozornosti rozhodně neměla ujít kniha Život v éteru, jež se věnuje dění kolem první české soukromé hudební stanice Radio 1, která od začátku své existence vzdoruje všem pravidlům. Radio 1 vzniklo jako pirátská stanice, ale v éteru se drží již dlouhých 33 let, aniž by slevilo ze svých původních představ. Jde o unikátní fenomén nejen u nás, ale i ve světě. Autorkou knihy je Jana Kománková, která v Radiu 1 působí už třicet let. V díle poodkrývá zákulisí a ukazuje historii kultovní rozhlasové stanice. Uvidíte rádio pohledem lidí, kteří jsou jeho součástí. Publikace je nyní exkluzivně k zakoupení na Hithitu.
Kniha Život v éteru přináší odpovědi na to, čím je první česká soukromá rozhlasová stanice tak jedinečná a proč vyvolává tolik emocí. Dozvíte se, jak se v rádiu vydělávají peníze, najdete zde slovníček rozhlasových pojmů, zajímavé rozhovory, komentáře i stovky jedinečných archivních fotografií.
I vy můžete být součástí příběhu
K tomu, aby kniha nebyla vynikající jen obsahem, ale i skvěle vypadala, může nyní pomoci veřejnost prostřednictvím crowdfundingové sbírky na Hithitu. Získané finance pomůžou k tomu, aby kniha byla na kvalitním papíře a měla krásnou grafiku. Pokud se v kampani povede vybrat vyšší částku než požadovaných 390 tisíc korun, dílo vznikne i v podobě audioknihy.
Autorkou publikace Život v éteru je novinářka, DJ a moderátorka Jana Kománková, která v Radiu 1 působí už třicet let. Na knize začala pracovat v říjnu 2021 a s přestávkami ji psala až do letošního dubna. Kniha mapuje historii jak z pohledu současných aktérů, tak těch, kteří Radiem 1 prošli v minulosti. Jsou mezi nimi i mainstreamově známí umělci jako Honza Dědek, Luděk Staněk nebo Jitka Ježková. Všichni v knize na Radio 1 vzpomínají jako na něco, co pro ně bylo v jejich kariéře i životě zásadní. Čtenáři tak mají možnost přihlížet cestě za snem těch, kteří jsou sice naprosto odlišní, ale společně dokázali v průběhu mnoha let stvořit něco speciálního. Něco, co zasáhlo do života spousty lidí a předalo jim potřebné životní nadšení i lásku k hudbě. Radio 1 je zde po zásluze vykresleno také jako fenomén, který měl a stále má velký vliv na kulturní scénu.
Kniha Život v éteru bude mít 304 stran ve formátu 160 x 220 mm. O grafické zpracování se stará studio Kapitola. Publikace vyjde na konci léta, nyní ji lze exkluzivně zakoupit za zvýhodněnou cenu v předprodeji v rámci kampaně na Hithit.cz. Na přispěvatele tu vedle samotné knížky za neopakovatelnou cenu čeká i řada dalších mimořádných odměn, které si autorka připravila za podporu vydání knížky. Zájemci mohou získat vstup na rádiový večírek, navštívit samotné Rádio 1 nebo se stát hostem zdejší legendární hitparády - a nebo si objednat ručně pletené ponožky přímo od autorky knížky.
Pokud chcete vědět, jak se dělá soukromé rádio, podpořte vznik knihy Život v éteru. I díky vám se lidem dostane do rukou publikace o jedinečném příběhu jednoho rádia.
Více informací najdete na www.zivotveteru.cz
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.