pátek
17. ledna 2025
svátek slaví Drahoslav



Výzva pro mladé architekty

PRAHA:  Nová scéna se po 17 letech vrací pod správu Národního divadla. U této příležitosti vedení ND připravuje řadu akcí, jak budovu Nové scény více přiblížit veřejnosti. Na podporu těchto aktivit společnost DuPont pod záštitou Ondřeje Černého, ředitele Národního divadla, vyhlašuje veřejnou ideovou soutěž na návrh pláště Nové scény Národního divadla za použití fasádních materiálů DuPont.

Plánovaná rekonstrukce (nejen) akusticky nevyhovující budovy Nové scény byla zatím odložena. Tuto dobu je možné využít k odborné a věcné diskusi o nové podobě Nové scény. Proto se společnost DuPont rozhodla vyhlásit ideovou architektonickou soutěž a vyzvat tímto architekty, aby se do této diskuse zapojili. Ti tak dostávají možnost tvůrčím způsobem, zcela svobodně a bez jakýchkoliv pragmatických omezení pracovat na transformaci fasády Nové scény Národního divadla.

Soutěž by měla být také ukázkou možností, jak začlenit moderní architekturu do původní historické zástavby. Jedinou podmínkou jsou použité materiály – fasáda musí být navržená s využitím fasádních systémů společnosti DuPont - DuPont™ Corian®, DuPont™ SentryGlas® Expressions, DuPont™ SentryGlas®, DuPont™ Alesta® a DuPont™ Climate Systems. Soutěžní práce vyhodnotí mezinárodní porota ve složení Ondřej Černý / ředitel Národního divadla, Robert Erlac / BRT Architekten, Michal Froněk / Olgoj Chorchoj, Zdeněk Lukeš / historik architektury, Jean-Christophe Masnada / Atelier King Kong, Wlodek Sobon / DuPont Building Innovations.

 

Zdeněk Lukeš o účelu a poslání soutěže:

Původně stávaly v tomto místě klasicistní domy s jednoduchými fasádami, k nimž komponoval Josef Zítek svůj geniální projekt Národního divadla. V komunistické éře převládl názor, že „obyčejné“ domy musí nahradit nová výrazná dominanta. Vítězem dvou soutěží na víceúčelový sál, který tu měl původně stát, byl někdejší významný funkcionalista Bohuslav Fuchs. Ten ale zemřel dříve, než mohl vypracovat definitivní návrh. Po různých peripetiích byl pak projekt svěřen architektu Pavlu Kupkovi, který je také autorem obou dalších budov za Novou scénou. Ani jeho kontroverzní návrh však nebyl realizován, nakonec bylo na poslední chvíli rozhodnuto, že zde bude stát nová, menší scéna pro Národní divadlo, a zakázku získal architekt Karel Prager (1923 – 2001), autor řady výrazných budov té éry (Federální shromáždění, Makromolekulární ústav aj.).

Na dlouhé přípravy nebyl tehdy čas, a tak vznikl narychlo jakýsi hybrid – těžkopádné těleso s kamenným pláštěm, který byl ještě překryt skleněnými panely. Nejde tedy bohužel o translucentní fasádu, jak se na první pohled zdá. Rovněž řešení interiérů má řadu provozních vad. Budova byla po dokončení veřejností i odborníky přijata s velkými rozpaky a obecně se soudí, že není důstojným sousedem neorenesančního skvostu – Národního divadla. Transformace průčelí Nové scény je tak zajímavou výzvou pro mladé architekty.

 

Základní termíny a podmínky soutěže

Vyhlášení soutěže: 21. září 2009 od 18.00 hod.

Oficiální vyhlášení sutěže proběhne na semináři, který se koná v rámci festivalu Architecture Week v budově Mánesu, Masarykovo nábřeží 250, Praha 5. Seminář povede Anne-Line Citerne, projektová manažerka DuPont Building Innovations pro Evropu, Střední východ a Afriku.

Termín odevzdání návrhů: 15. ledna 2010 do 12.00 hod.

Práce se odevzdávají osobně nebo odešlou kurýrem či poštou k rukám sekretáře soutěže.

Hodnocení prací a vyhlášení výsledků: únor 2010

Mezinárodní porota se sejde do konce února 2010 a obratem obeznámí autory ohodnocených prací. Výsledky budou vyvěšeny na stránkách www.dupont.cz.

Výstava

Z odevzdaných soutěžních prací vznikne na piazettě Národního divadla veřejnosti přístupná výstava. Soutěžní podmínky jsou schválené Českou komorou architektů.

 

Více informací a podmínky ideové architektonické soutěže najdete na www.dupont.cz.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Institut umění – Divadelní ústav otevírá vzdělávací program Akademie IDU pro kulturní manažery/ky. Kurz je věnovaný osobnímu rozvoji a leadershipu pod vedením lektorky Ireny Swiecicki.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
13.01.2025

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025