Vážení občané,
byla jsem jako kronikářka obce Mokré požádána o spolupráci při vyhledávání fenologických dat Českým hydrometeorologickým ústavem Brno. Tuto jejich prosbu zveřejňuji, aby se dostala k co nejvíce lidem, kteří mají k tomuto tématu blízko a mohou pomoci:
„V rámci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se snažíme shromáždit co největší množství co nejstarších fenologických dat. Fenologie je věda o časovém průběhu významných periodicky se opakujících životních projevů rostlin a živočichů v závislosti na komplexu podmínek vnějšího prostředí, zejména na počasí a podnebí. Úzký vztah mezi fenologickými a klimatickými podmínkami činí z fenologie významnou pomocnou vědu klimatologie, neboť výsledků fenologických pozorování a výzkumů lze zpětně využít k charakteristice klimatických podmínek místa nebo oblasti, respektive k rekonstrukci klimatických podmínek v minulosti. Jelikož naši předkové byli s přírodou spjati mnohem těsněji, určitě se vyskytoval někdo, kdo si tato data – třeba začátek setí, počátek květu, zralost, nebo přílet ptáků, zpěv, hnízdění, houfování – zaznamenával. Určitá možnost zdroje těchto dat by mohla být třeba i ve starých obecních kronikách.U nás bylo fenologické pozorování zorganizováno v letech 1923 až 1924 na mnoha místech, ale velká většina stanic ukončila svou činnost po několika málo letech, i když existují výjimky. Před tímto datem však nemáme žádné údaje.
ČHMÚ zřizuje webové stránky fenologie a přivítal by každou zprávu o jakýchkoli starších datech souvisejících s touto tematikou. Proto se na vás obracím s prosbou o poskytnutí případných informací souvisejících s fenologií.
Čeký hydrometeorologický ústav Brno
Kroftova 43
616 67 BRNO
Ing. Zuzana Svitáková ,
Tel. 541 421 029
Každá zpráva, byť se Vám může zdát nedůležitá nebo nezajímavá, může mít pro tento výzkum velkou hodnotu. Děkuji za spolupráci všem.
Dáša Honsnejmanová, kronikářka obce Mokré
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz