pátek
19. dubna 2024
svátek slaví RostislavVýzva k projednávání dotací na prvním jednání Zastupitelstva města Brna v roce adresovaná primátorce města Brna Markétě Vaňkové a vedoucí odboru kulturu Magistrátu města Brna Kateřině Vorlíčkové

BRNO: Spolek Brno kulturní inicioval výzvu, ke které se připojili aktéři brněnské kulturní scény, aby projednávání programových dotací v kultuře probíhalo na prvním jednání Zastupitelstva v roce. Současné vedení města každý rok oddaluje toho rozhodování a vytváří nestabilní prostředí pro činnost jednotlivých žadatelů. Text výzvy naleznete níže.

Autor článku: 
Brno kulturní, z.s.

Vážená paní primátorko, vážená paní vedoucí,

během posledních let sledujeme prodlužování termínu schvalování programových dotací. To se podařilo před cca 10 lety významně zrychlit, kdy například v roce 2016 byly zveřejněny výsledky již počátkem února.[1] Jaké byly termíny schválení programových dotací v předchozích letech?

(volby do zastupitelstev obcí - září 2022)

V současném volebním období je tedy zjevné, že schvalování programových dotacích ztrácí na důležitosti.

Už v roce 2013, kdy jsme se podíleli na návrzích změn tehdejších dotačních pravidel, jsme upozorňovali, že je nutné s předstihem vyhlašovat dotační výzvy, aby nevznikala pro žadatele „nepříjemná “černá díra” mezi začátkem kalendářního roku, na který žádají a vyhodnocením žádosti a přesunu prostředků”.[5] Organizace čerpající dotace pracují po celý rok a plánují činnost několik měsíců dopředu, proto si nemohou dovolit činnost na několik měsíců přerušit. Tato finanční nejistota tak na počátku roku negativně ovlivňuje jejich tvorbu.

Doporučili bychom doplnit do dotazníkového šetření pro žadatele, jehož samotnou realizaci v roce 2021[6] a 2023[7] oceňujeme, dotaz, na kolik žadatelům vyhovuje podepisování smluv až na konci prvního čtvrtletí, respektive skoro půl roku po podání samotné žádosti. V Akčním plánu pro roky 2020 - 2022 jste navrhovali „vždy evaluovat uplynulý rok dotací a optimalizovat nadcházející”[8]. Prodlužování nejistoty žadatelů a zadržování finančních prostředků pro kulturu nepovažujeme za vhodnou optimalizaci.  

Současně chceme položit doplňující dotaz. V minulém roce byl jednou z aktivit Akčního plánu 2023-2025 Strategie bod Dotační systém na podporu KKO, kde se uvádí: „zpracovat studii proveditelnosti kulturního nadačního fondu, navrhnout jeho podobu, harmonogram založení a systém fungování a realizovat veřejné připomínkování návrhu fungování fondu”. Nezaznamenali jsme možnost veřejného připomínkování takového návrhu a zajímá nás, zda v tomto bodě město Brno již učinilo nějaké kroky. Takový fond - pokud by byl dobře nastaven a byl by transparentní - by mohl odstranit problém nejen s pozdním schvalováním a přinést příjemcům dotací větší stabilitu.

Rádi bychom proto apelovali na vedení města Brna, aby ve spolupráci s Radou a Zastupitelstvem města Brna schvalovací proces programových dotací pro kulturu urychlilo a žadatelé byli o výsledcích informováni co nejdříve. Dále doporučujeme zařadit schvalování programových dotací pevně na první jednání Zastupitelstva v kalendářním roce.

 

Matěj Nárožný za Brno kulturní, www.brnokulturni.cz

Ondřej Pivoda za Pěvecký sbor GAUDEAMUS Brno

Anna Prstková, Eva Lietavová a Patrik Boušek za bazmek entertainment

Pavla Dombrovská za Divadlo Líšeň

Tereza Agelová za jednou z.s.

Jitka Vrbová za Divadlo Aldente

Filipína Cimrová za Líšeň sobě

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024