BRNO: Spolek Brno kulturní inicioval výzvu, ke které se připojili aktéři brněnské kulturní scény, aby projednávání programových dotací v kultuře probíhalo na prvním jednání Zastupitelstva v roce. Současné vedení města každý rok oddaluje toho rozhodování a vytváří nestabilní prostředí pro činnost jednotlivých žadatelů. Text výzvy naleznete níže.
Vážená paní primátorko, vážená paní vedoucí,
během posledních let sledujeme prodlužování termínu schvalování programových dotací. To se podařilo před cca 10 lety významně zrychlit, kdy například v roce 2016 byly zveřejněny výsledky již počátkem února.[1] Jaké byly termíny schválení programových dotací v předchozích letech?
(volby do zastupitelstev obcí - září 2022)
V současném volebním období je tedy zjevné, že schvalování programových dotacích ztrácí na důležitosti.
Už v roce 2013, kdy jsme se podíleli na návrzích změn tehdejších dotačních pravidel, jsme upozorňovali, že je nutné s předstihem vyhlašovat dotační výzvy, aby nevznikala pro žadatele „nepříjemná “černá díra” mezi začátkem kalendářního roku, na který žádají a vyhodnocením žádosti a přesunu prostředků”.[5] Organizace čerpající dotace pracují po celý rok a plánují činnost několik měsíců dopředu, proto si nemohou dovolit činnost na několik měsíců přerušit. Tato finanční nejistota tak na počátku roku negativně ovlivňuje jejich tvorbu.
Doporučili bychom doplnit do dotazníkového šetření pro žadatele, jehož samotnou realizaci v roce 2021[6] a 2023[7] oceňujeme, dotaz, na kolik žadatelům vyhovuje podepisování smluv až na konci prvního čtvrtletí, respektive skoro půl roku po podání samotné žádosti. V Akčním plánu pro roky 2020 - 2022 jste navrhovali „vždy evaluovat uplynulý rok dotací a optimalizovat nadcházející”[8]. Prodlužování nejistoty žadatelů a zadržování finančních prostředků pro kulturu nepovažujeme za vhodnou optimalizaci.
Současně chceme položit doplňující dotaz. V minulém roce byl jednou z aktivit Akčního plánu 2023-2025 Strategie bod Dotační systém na podporu KKO, kde se uvádí: „zpracovat studii proveditelnosti kulturního nadačního fondu, navrhnout jeho podobu, harmonogram založení a systém fungování a realizovat veřejné připomínkování návrhu fungování fondu”. Nezaznamenali jsme možnost veřejného připomínkování takového návrhu a zajímá nás, zda v tomto bodě město Brno již učinilo nějaké kroky. Takový fond - pokud by byl dobře nastaven a byl by transparentní - by mohl odstranit problém nejen s pozdním schvalováním a přinést příjemcům dotací větší stabilitu.
Rádi bychom proto apelovali na vedení města Brna, aby ve spolupráci s Radou a Zastupitelstvem města Brna schvalovací proces programových dotací pro kulturu urychlilo a žadatelé byli o výsledcích informováni co nejdříve. Dále doporučujeme zařadit schvalování programových dotací pevně na první jednání Zastupitelstva v kalendářním roce.
Matěj Nárožný za Brno kulturní, www.brnokulturni.cz
Ondřej Pivoda za Pěvecký sbor GAUDEAMUS Brno
Anna Prstková, Eva Lietavová a Patrik Boušek za bazmek entertainment
Pavla Dombrovská za Divadlo Líšeň
Tereza Agelová za jednou z.s.
Jitka Vrbová za Divadlo Aldente
Filipína Cimrová za Líšeň sobě
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce