ŠUMPERK: Výtvarník, fotograf a kurátor šumperské Galerie Jiřího Jílka byl nominován na státní vyznamenání. Prezidentská kancelář obdržela návrh na udělení medaile Za zásluhy in memoriam pro Miroslava Kovala.
Miroslav Koval tři desítky let úspěšně vedl šumperskou Galerii Jiřího Jílka, ze které se za dobu jeho působení podařilo vybudovat prestižní umělecký stánek na úrovni celorepublikového formátu. Třicet let se tak pod Kovalovým vedením v galerii každý měsíc otevírala nová výstava prestižních i začínajících autorů. Miroslav Koval společně se svou ženou Anežkou, která se podílela na přípravách i fotodokumentaci akcí, se díky tomu stali nepostradatelným pilířem šumperského kulturního života.
„Přijíždějí k nám znalci výtvarného umění z celé republiky. Je to především zásluha manželů Kovalových, kteří se pro Galerii Jiřího Jílka desítky let doslova obětovali. To, že galerie patří mezi ty nejprestižnější a řadu let ji podporuje Ministerstvo kultury, je ve městě velikosti Šumperka výjimečné,“ vysvětluje jednatelka Domu kultury Šumperk Hana Písková.
Za nominací Miroslava Kovala na ocenění prezidentem republiky stojí poslanec a šumperský zastupitel Michael Kohajda.
„Každý poslanec stejně jako občan České republiky může na státní vyznamenání nominovat pouze jednoho člověka. Pan Miroslav Koval byl v umělecké a galerijní sféře skutečně významnou osobností. Jeho život byl silně poznamenán komunistickou persekucí, a i přes jeho hodnotný umělecký talent zůstal až do své smrti skromným, s přírodou svázaným člověkem. Svou činností a tvorbou obohatil nejen náš region, ale díky své práci v Galerii Jiřího Jílka se zasloužil o to, že se Šumperk stal významným bodem na mapě českých galerií,“ říká poslanec Michael Kohajda.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.